bugün

bdp ile aralarına mesafe koymaları olabilir.
terört damgası yemeleri olabilir. ama bu bir fark değil, aynılık.
film çekmeleri.

(bkz: devrimden sonra)
tkp ye sol demek, siyasetten bihaber olmak demektir.

tkp dediğiniz, halktan kopmuş, kendini elit bir kesim olarak gören, sol nosyonları kullanmak dışında solla hiç bir bağı olmayan partidir. halksız devrim yapacaklardır kanımca. tkp şüphesiz ki çok eskilerde böyle değildi, ama şu an içinde bulunduğu durum, geçmişine ihanettir.

sol dediğiniz saç uzatıp küpe takmaksa, emocuları ve rockçuları parti delegesi yapalım. neyi savunduklarını şaşırmış durumdadırlar, hem kemalist, hem komünist olduklarını iddia eden zavallı sürüsünden başka bir şey değildir tkp liler.

edit: yazım yanlışı.
aydınlanmacılığı elitizm sananlara kendini beğendirme telaşında olmaması bir farkı olabilir mesela. saç uzatıp küpe takanlar sadece tkp'li ise, tkp'nin fena bir kitleselliğe ulaşması gerekir. ama akp'lisi de var chp'lisi de dsip'lisi de bdp'lisi de! herhalde küpesiz arkadaşlar gözlerini tkp kitlelerinin kulaklarına dikizlemiş.
ha, kemalizm mevzuu. şunu iyi duysun arkadaşlar: tkp, ne olduğunu, ne olmadığını kimseden gizleyecek kadar güçsüz de, omurgasız da değil. kemalizme yamanmak istese, tereddüt etmeden bugün cumhuriyet güçbirliği ile birlikte meclise "tünel" kazar ve emin olun bir vekil sokardı mutlaka.
ama değil işte, tkp'yi bir türlü "kemalist" yapamadınız, tersine türkiye'nin en örgütlü sosyalist devrimci partisi oldu çıktı!
13 haziran'da "kurucu meclis"in ne olacağı aşağı yukarı belli. bugünkünden yenisine geçerken dört partinin (akp, chp, mhp, bdp) ne kadar değişeceğinin veya bunlardan birinin eksilip eksilmeyeceğinin ise önemi bulunmuyor.
önemli olan bu meclisin toplumsal muhalefet tarafından ne ölçüde kuşatılacağıdır. bunun ölçüsü de tkp'nin boyun eğmeyen 500 bin kişi hedefidir.
(bkz: boyun eğmeyen 500 bin kişi arıyoruz)
pkk'yı desteklememesidir. bu yüzden ulusalcı ve faşist ilan edilir. doğru ya kürtçü olunmadan solcu olunmuyor. bi siktirin gidin amk pkk'lıları. solun ebesini siktiniz dağ hayvanları.
tkp'lilerin bdp'liler tarafından darp edilmesidir.
hakkında kürt sorunu ile ilgili yorumlara da yerli yersiz itibar edilmemesi gerekir.
tkp'nin kürt sorununda acil olarak yapılmasını istediği şeyler şöyle sıralanabilir:
akp'nin kürt açılımı reddedilmelidir (zaten kendileri bitirdi). emekçilerin birliğinin sağlanması esas alınmalı, açılımın buradan geleceğine inanılmalıdır.
kürtler içerisinde örgütlenmeye çalışan her türden dini cemaate karşı durulmalı, bunların mevzi kazanmasının önüne geçilmelidir.
türklerin ve kürtlerin arasını açan, bozguncu, intikamcı her türlü düşünce ve eylem ile mücadele edilmelidir.
devrimciler ve emekçiler tarafından bu adımların atıldığı bir ortamda, kardeşçe ve eşitlkçi bir düzene doğru yol almak kolaylaşacaktır.
kürt sorununda acil olarak yapılmasını istediği şeylere bakarmısınız?
akpnin kürt açılımı reddedilmeli.
kürtler arasındaki dini cemaatlere karşı durulmalı.
emekçiler türk kürd kardeş devrimciler komunistler hepiiimiizz kardddaaaşız bu ofke ne diye.

ulan kürt bunun neresinde.akpnin açılımını mumla aratıyorsunuz.siz yapmayın kardeşim açılım maçılım.biz böyle iyiyiz.
allah bizi sizin iktidarınızdan korusun lan.
peşin edit: allah dediysek ağız alışkanlığı.heycanlanmayın hemen, allaha felan inanmam.şakirt filan oluruz sonra nemelazım.
tkp yi sol zanneden, solun ne olduğunu bilmeyen gara cahil( ihtimal ki ergen) önermesidir.

birazcık bari okuyun lan: (bkz: #11153872)
sol örgütler sağa muhalif olmak için, tkp ise sadece kendi için faaliyet gösterir.
her ne kadar ideolojik olarak bana çok zıt bir oluşum olsada,tkp diğer sol örgütlere ve partilere göre daha bilinçli ve sistemli çalışan bir partidir.tek fark bu.
sol cenah tarafından ulusalcı, sağ da duranlar tarafından bölücülükle yargılanmaları olabilir. bu şerefe nail olmuş dünyanın ilk ve tek örgütüdür. ülke topraklarının bütünlüğüne sahip çıktıkları için kürt ulusalcıları tarafından pek beğenilmezler. darp edilirler, seçim araçları kundaklanır vs.
tkp ulusalcı bir partidir. hatta kemalistler bile diyebiliriz. bu sebeb bile sol olmadıklarını gösterir.
tkp'yi diğer sol partilerden ayıran en büyük özelliği savundukları ile yaptıklarının uyuşmasıdır. diğer sol partilerin yaptıklarıyla savundukları arasında farklar varken tkp de böyle bir durum söz konusu değildir.
hala ulusalcı diyenler var, te allaam... bir de sanki bu meselelerde çok hassasmış gibi, kendisi solcu bile değilken tkp'nin solculuğunu sorgulayanları anlayamıyorum sözlük.
kolej çocuklarına hitab etmesi.
diğer sol örgütler bdp yi dost görüp bdp yle seçim ittifakı yaparlarken tkp ise bdp yle arasına mesafe koymakta ve - bazı ortak eylemler dışında- ortak hiçbirşey yapmamaktadır.
Tkp sol çizgiden uzaklaşırken solun çizgileri net bir şekilde ortaya çıkmaya başlayıp keskinleşmeye başlamıştır. Zira artık bıktık Atatürkçü, türk solu gibi tayfaların solu yozlaştırmasından. Tkp'de bu görevi üstlenmektedir. Adından ve yasallığından da kaynaklı insanları daha fazla kendisine çekip solu yozlaştırma görevini en iyi biçimde yerine getirmektedir. Tkp sol değildir. Sadece hükümet düşmanlığı, kürt hareketinin iradesine karşı çıkmakla, kafa sayısı hesabı yaparak seçimle uğraşan bir partinin sol parti olması mümkün değildir.
Önermede "bence" yanlış olan bir kısmı , anlatılmak istendiği şekilde düzelterek başlayayım; sol örgüt dersek eğer yelpazeyi geniş tutmak zorunda kalırız ama sol parti dersek gerekli şekilde daraltmış oluruz sanırım.

Tkp alt yapısı, örgütlenmesi kuvvetli bir oluşum. Oluşum diyorum zira siyasi parti olmak bu demek değildir. Tkp bir siyasi partinin sürekliliğine sahiptir fakat bir sivil toplum örgütü şeklinde çalışmaktadır. Bir siyasi parti düşününki meclise girmek öncelikli hedefi olmasın. Dünyada başka bir örneği var mı bilemiyorum...

TKP yumuşak siyaseti seçmiştir. Öğrenci eylemleri ile sol fikri yaşatıp, yeşertebileceği inancındadır.Halka karışmak, bir nevi ajan gibi aralarına girip örgütleme cesaretinden yoksundur. Eğer devrim konuşularak yapılsaydı sanırım bunu en güzel TKP yapardı. Yıllardır takip ederim herhangi bir teorilerini görmedim ben. Bir cemiyet düşünün ki teoriden yoksun sırf aktivistlerden oluşsun ve DEVRiM amacını gütsün. Ben buna ancak gülebilirim hem de ağlayarak.

Kürt sorununa bakış açısına gelirsel, kürt sorunu bir turnusol kağıdıdır ve Sol kimmiş, ne tarafmış gösterir. Tkp'nin Kürt sorununda aldığı tavır Chp stilidir. Konuyu yüzeysel ve ürkek bir şekilde analiz edip, sorunun kaynağına inmeyi reddetmektedir veya korkmaktadır. Bu soruna inandığından değil Sol bir cemiyet olmanın yaptığı baskıdan dolayı eğilmektedir. Yaptığı siyaset koyu bir Akp muhalefetinden başka birşey değildir. Muhalefet Sol'un bel kemiğidir ama böylesi fikir üretiminden yoksun muhalefet çekilecek gibi değil.

işin özü TKP için benim yorumum, alternatif bir CHP olduğudur.
(bkz: sol)
(bkz: yurtseverlik)

tovbe ya, vallahi tovbe.bu yasina gelmissin hala kavram karmasasi..
diğer partilerle tkp'nin farkı, tkp'nin bdp'nin "mikro" şubesi gibi çalışmamasıdır kanımca. haksızlık etmeyelim. diğer sol grupların hepsi öyle çalışmıyor (bir kısmı). ancak bdp'lilerin sık sık tkp'lilere saldırmasından kaynaklı, tkp daha çok göze batıyor diyebiliriz, o gruplardan.

kekeme gibi üniversite okurken kendilerine uyuz olan kişilerden tkp'nin oy alabilecek olması da aradaki farkı güzelce özetlemektedir.

bundan 5-6 yıl önce. nato türkiye'ye gelmiş. insanlar nato protestolarında bir ton sopa yerken, tkp'liler gidip piknik yapmıştı. buna benzer bir çok olay, tkp'ye gıcık olmama neden oldu.

ancak gel zaman git zaman; diğer sol gruplar iyice bdp'nin şubesi gibi çalışmaya başladılar. ulen ben bdp'yi destekliyorsam, gider bdp'li olurum zaten. minyatür kopyalarıyla ne işim olur? tkp'ye baktım, gerçekten farklı bir şeyler söylüyor. desteklemediğim özellikleri olsa da, "bdp'nin hoşuna gitmez" diye laflarını eğip bükmemesi, kişilikli duruşu ile sempatimi kazandı. hayatımda ilk defa oy vermeyi düşünüyorum, tkp sayesinde.
o değilde sol kaldı mı türkiyede ya. (bkz: nerde eski solcular)
vatan hainleri sloganları atarak panel basmaları. sol içinde değil türkiye'de dünyada bile bunun örneği yoktur. tabi nasyonal sosyalistleri saymazsak.
antifaşizmi faşist bir üslupla yaparak zıddına inkilap etmesi olabilir..