bugün

boyun eğmeyen thy çalışanları atatürk havalimanı dış hatlar gelen yolcu a kapısı'nda eylemdeler.
bu gece 22:00'de havalimanı metro istasyonunda buluşup eylemcilerin yanına gideceğiz.
haydi!

deniliyor tkp'nin "acil" koduyla yolladığı çağrıda.

ek: eylem dün gece gerçekleşmiş idi. görüntüsüne şuradan ulaşabilirsiniz:
http://www.facebook.com/p...o.php?v=10150912838258670

(bkz: türkiye komünist partisi)
(bkz: boyun eğme)
(bkz: havadan sudan sebepler)
sen de "bizleri sevdiklerimize ulaştıran thy markası veya uçakları değil, emekçileridir..." diye düşünüyorsan,
"havayolu emekçisi kazanırsa hepimiz kazanırız!" diyorsan sözlükçü kardeş,
bu çağrı sana da!
tkp'nin yanlı eylemlerinden biridir.

ey tkp'li arkadaş hadi bu davranışınız güzel , bu memlekette yıllardır gariban çocuğu askerler şehit ediliyor o zaman neden bize çağrıda bulunmuyorsunuz?
çağrı neticesinde dün gece havaalanında ortaya koyulan eylemden kısa bir görüntü:
http://www.facebook.com/p...o.php?v=10150912838258670
"hadi oradan itneler." dediğim olay.

grevmiş, sokayım sizin grevinize. turizmin en civcivli sezonunda uçaklar rötar yapıyor, turistler geç kalıyor, tur programları aksıyor. dünden beri çalıştığım şirkette herkes maymun oldu bu denyoların yüzünden. millet fazladan 4 saat çalıştı, fazladan belki 2'şer saat telefonla konuşuldu, çalışanların sinirleri bozuldu. böyle grev mi olur ?

tkp'de mal bulmuş mağribi gibi olaya dalıyor. la oğlum siz daha baba parasıyla okul okuyan, çalışmayan, üretmeyen ergenler değil misiniz ? siz thy gibi bir kurumun grev yapmasının nelere mal olacağını ne bilirsiniz ki. sizinki dostlar alışverişte görsün.

senin özgürlük dediğin şey, benim özgürlüğüme ve haklarıma müdahele ettiğin noktada biter.
olaylara kayıtsız kalmamaktan kaynaklı yapılan eylemdır.helal olsundur.

senin özgürlüğün,benim özgürlüğümün başladığı yerde biter,başlar, rerere, rörör martavalına gelirsek;

iyi amk siz özgür takılın diye,
şirketininzde işler aksamasın diye,
halanızı dayınızı üç saat erken göremediniz diye, bir sektörün grev hakkı ellerinden alınsın?

ulan insan orada durup; "helal olsun adamlara, işten çıkarılma riskine rağmen hemde 4 5 bin tl maaş alıyorken burada eylem koyabiliyor" demiyor da,

"4 saat fazladan çalıştım, halamın yanına geç gittim" cart curt diyor! yuh diyorum arkadaş başkada bişey demiyorum,

hani bir laf var ya;

biz böyle eşşek oldukça semer vuranımız çok olur diye...
bazılarının semerlerinin buradan bile görülmesine neden olay.

günde 10-14 saat çalışıp asgari ücret alan işçilerin sayılarının 5 milyonu bulduğu bir ülkede 7 ila 15 bin lira maaş alıp beğenmeyen seçkinler grev yapacak, siz sosyalistler de buna çanak tutacaksınız. oolum adamlar bmw ile geziyor, bir sosyalist olarak neyine destek çıkacaksın. sen önce garibanların haklarını savun.

thy çalışanlarının mantığı aynen şu: 15 bin lira maaşı beğenmiyorum, 40-50 bin olsa eh işte belki geçinebiliriz. grev yapacağım, nasıl olsa bizim hödük gomonistler çantada keklik. onlar grev lafını duymasın hemen destek verirler. milletin işleri aksamış, planları alt üst olmuş, birileri geç kalmış, fazladan yakıt ve enerji harcanmış çokta sikimdeydi.

ambulans çalışanları da grev bizim hakkımız diyerek grev yaparsa ne olacak; elektrik üreten santrallerdekiler grev yapsa bütün ülkede hayat dursa bunu da mı savunacaksınız, hadi söyle bakalım tavla bilgesi ?

dün çalıştığım şirket kafadan 2-3 bin lira, bu grev nedeniyle gereksiz harcama yaptı. şirket arkadaşlarım 4'er saat fazla çalıştı. biz de işçiyiz ve onların aldığının karekökü kadar maaş alıyoruz. azcık da bizim hakkımızı savunsanıza.

işte sizde bu nato mermer kafa oldukça bu ülkeye savunduğunuz ideoloji asla gelmeyecek. sizler binde bilmem ne zikim oy almaya mahkum, marjinal gruplarsınız. haa birde nesliniz tükeniyor olum, sizleri numune olarak saklamak, korumak gerekiyor.
BEYiN OLMADIĞI için,
olan beyini de çok fazla kullanamadıkları için,
bana dokunmayan yılan bin yaşasın felsefesini güttüğü için hiç bir zaman örgütlenme bilincine ulaşamayacak olanların zoruna giden çağrıdır.

ulan oturdugunuz yerden asgari ücretliye kaç kuruşluk hayrınız dokundu da, gelmiş burda thy çalışanlarına verilen desteği kınıyorsunuZ?

adamların yaptığı eylem ellerinde ki miss gibi işi, gül gibi parayı, bırakma pahasına haberin var mı senin?

türk hava yollarının çalışma şartlarından haberin var mı peki?

7 bin tl para veriyorla diye sana bir şirkette, şirket yetkilisi gelse de sana arkadan dayasa küsküyü, sonra da vermiyorsan siktir git ulan derse, kendini savunacağın bir mecra mı olsun istersin, yoksa; "amaan 7 bin tl maaş alıyom olum, ne olacak adam iki defa da küsküyü dayıyıversin!" mi dersin?

zihniyetinize sokayım beyler anlamadığınız olay para değil;

grev ,

yasal bir hakkın ellerinden alınması...

olay bu gün alınan 3 4 bin tl ye yüz çevirmnek değil, insan gibi şartlarda çalışabilmek, haklarından vazgeçmeden göt yalamadan yaşayabilmek.

evet belki birilerinin soyu tükeniyor fakat tükenene kadar soysuzlar ile mücadeleye devam.
bu gün thy işçilerine destek veriliyorsa dün de tekel işçilerine destek verilmişti, zammlar protesto edilmiş, harçlar için eylem yapılmıştı. hangisinde tepki gösterdiniz de bu gün asgari ücretlileri bahane gösteriyorsunuz?

çıkın o kadar göt varsa onlar içinde siz birşeyler yapın? konuyu da çarpıtmayın...

anlamak istemeyen andavallılar bu eylem alınan maaşlardan hoşnutsuzluk için değil.

çıkartılan yasa ile grev haklarının ellerinden alınmaya çalışılması içindir...
nerde saçma bi hareket orda tkp.

hani chp olsa tamam anlarımda, olum kimsenin sikinde değilsiniz neyin kafası bu.
(bkz: kimsenin şeyine takmadığı parti)
(bkz: olayı parti boyutuna indiren mal)

yahu tamam tkp olarak bakma. git oraya akp bayrağı salla o kadar götün varsa?

yahu niye akp çağırmıyor insanları bu konuya duyarlı olmak için? yada mhp? yada chp?
YA BOK ATANA KADAR TEPKI GÖSTERiN. AYIP YAHU...
ülkemizde ender rastlanan gomonistlerin klasik kendin çal kendin oyna türünden olaylarından biri daha.

baba parasıyla geçinen ergenlerin asla anlamayacağı durumdur. bir evin, bir eşin ve çocuğun sorumluluğunu taşımayan, yakıttı, eletrikti, telefondu, mutfaktı vs vs derken aldığı maaşla 50 ayrı matematik problemi yaparak geçinmeye çalışan bir özel sektör çalışanını da tuzu kuru saymak zaten olsa olsa bizim türk gomonistlerine özgü bir olaydır. hay siz çok yaşayın emi, siz olmasanız asla gülemeyeceğiz.

şimdi ergenciğim günde 10-11 saat çalışan, pazarları dışında tatili olmayan, bayramlarda bile çalışan, öğle tatili olmayan ve asgari ücretten azcık fazla maaş alan bir özel sektör çalışanı olan ben mi emekçiyim; yoksa baba parasıyla geçinip sağa sola gomonistlik taslayan sen mi ? asgari ücretlilere dağıtacak param yok. kendi ailemi zar zor geçindiriyorum. peki siz gomonistler bir greve katıldı diye ülkede asgari ücret mi arttı ? lan savunduğun adamlar asgari ücretli değil; eşek yüküyle para alıyor ve size taşıtıyorlar farkında mısın ?

evet grev yasal bir hak. ama her sektör de grev yaparak toplumsal hayatın aksamasına neden olamaz. şimdi liselim; farz et ailenden birisi ağır bir kaza geçirdi, komalık oldu ve acil servise yetiştirildi. acil servisteki doktorlar " bakmayız hemşerim, biz yasal hakkımız olan grev yapıyoruz; hadi başka kapıya." dese tepkin ne olurdu ?

yarın bir gün çoluğa, çömleğe karış, geçim derdine, ekmek meselesine bir gir de o zaman göreyim seni. bakalım ozaman da şimdiki gibi donkişotluk yapabilecek misin.

--spoiler--
bu gün thy işçilerine destek veriliyorsa dün de tekel işçilerine destek verilmişti, zammlar protesto edilmiş, harçlar için eylem yapılmıştı.
--spoiler--

evet siz yurdum gomonistleri tekel depolarında oturmaktan başka bir nane yapmayan ama deve yüküyle maaş alan, devleti sömüren sözde işçilerin hakkını da savunmuştunuz. o mağdur(?) işçiler, pkklıların siyasi kongresine bile katılarak haklarını aramışlardı. la liseli azcık oku, araştır. böyle düz, sığ, çobanlarda bile olmayan bir mantıkla sizi marks görse komünizmin anasını zikiyorsunuz diye siktir ederdi.
bazı gerici, yobaz ve milliyetçilere dert olmuş çağrıdır.
oraya giden insanlar en azından koyun değiliz diyor.
ya siz karşı çıkanlar, siz ne yapıyorsunuz.

not : basın şimdi eksiyi.
kambersiz düğün olur mu a.q..nerde bir arıza nerde bir sıkıntı var tkp orada..
hala neyin kafasında oldukları belli olmayanların, her olayda ortaya atlaması ve kimse tarafından siklenmemesinden ibaret vakadır.
ota boka maydanoz olmayı kendisine vazife bilen grubun yediği nanedir. belki acaba bunlardan da biraz faydalanır mıyım bunlardan bana birşey çıkar mı düşüncesiyle haraket eden grup bunda olmasaydı şaşırırdım zati.
kimse tarafından "s.klenmiyor" diyerek küçümsenmeye çalışılan çağrı ve neticesinde yapılan eylemdir.

o "s.klenmiyor" dediğiniz eylem biraz daha büyüyebilse, havayolu emekçilerinin direnişi birkaç gün daha uzasa, bu memlekette siyasi iktidar sarsılır. çünkü bir memlekette sigortaları, şalterleri bir daha kaldırmamacasına indirebilecek tek güç işçi sınıfıdır. ülkenin komünist partisi ve ilerici örgütleri de işçi sınıfına bu cesareti, bu bilinci aşılamak, bu gücü örgütlemek için varlar.

ancak bunu yaşadıkça görebilecek bazı gerici sözlükçüler.
reklamın iyisi kötüsü olmaz diyen partidir.
bebe belik geçindiriyorum, işten atılırsam sikerler diye göt korkusundan aldığı asgari ücrete tamah eden, eyvallah diyen adamarın anlayamayacağı çağrıdır.

her bir grev, her bir iş bırakma eylemini de kösteklemek için de ilk başvurdukları konu bilmem kaç lira para alıyorlar da beğenmiyorlar olur. işte bu beynini siktiğimin cibiliyetsizleri daha thy çalışanlarının niye iş bıraktığını bile bilmemektedir.

thy çalışanları, akpli bir milletvekilinin meclise sunduğu thy çalışanlarının grev hakkının elinden alınmasını sağlayacak yasa teklifi yüzünden iş bırakmıştır.

emekçi olduğunu söyleyen, çocuk bakıyorum ev geçindiriyorum idda eden mallar bugün bu iş bırakmaya destek olmazsa yarın kendine yapılan haksızlıkta domalmayı da bilmelidir.

kaldı ki dün 20000-30000 dolar alan bir ispanyol thy pilotu, çalışanlara destek vermek için iş bırakmış, uçuşu gerçekleştirmemiştir. kendi iş arkadaşlarına destek olan elin ispanyolu kadar olamayan mallar otursun da aldığı üç kuruşla 14 saat çalışmaya şükretsin. sanki amcık ağır çalışma şartlarından şikayetçi oldu da, destek olunmadı. günde 12 saat üzerinde hafta tatili olmadan asgari ücrete çalışan ve buna da şükür diyen adam emekçi değil, malın önde gideni, mal oğlu maldır. haklarını aramaya çıkmayan, ailesinin çocuğunun geleceği için savaşmayan adam da anca iskele babasıdır.

hayır ama olay farklı. bu işi tkp kendine vazife edindi, çalışanlara destek verdi ya, işte sizin asıl rahatsızlığınız orada.
mezun olduğunda sadece "etnik çağlar ve filoloji" okudum diyerek ortada gezinecek olan, baba parasıyla ömür geçeceğini sanan gerizekalı bir grup peynir beyinlinin çağrısı.

siz üretmek nedir bilir misiniz? özgürlük ve hak isterken bir başkasının hak ve özgürlüğüne müdahale ederek kendisiyle çelişen bir grup insan ziyanısınıuz. yürüyen azotlu bileşiksiniz. sizin komünistliğinize de insan barışınıza da sokayım.
çağırıyor da bu adamlar işini kaybederse sen mi bakıcaksın bunların çocuklarına dedirten mal bir aksiyondur.

Grev yapmanın şekil şartları çok önemlidir ve en ufak hata affetmez. Mahkemede rezil olursunuz. Kendi kafana göre yaptığın iş yavaşlatma ve benzerleri şayet kanunsuz grev olarak değerlendirilirse ki bu çok yüksek ihtimaldir tazminat bile alamadan siktiri yersiniz artı mahkemede de kaybedersiniz. Türkiye'nin en güçlü ve örgütlü sendikasının işyerimizde benzer bir aksiyon alan 55 işçiyi kurtaramadığına bizzat şahit olmuşumdur. Bunlar gaza gelmelerinin bedelini mahkemede de kaybedip çok ağır ödemişlerdi. Bu işler şakaya gelmez, her şeyi kanuni yapıyorsan yüksek ihtimalle kazanırsın, bir şeyi bile kanunsuz yaparsan işini ve tazminatını kaybedersin.
ben 10 saat çalışıyorum yeaa! şeklinde ağlayan,
sanki bir tek o ev geçiriyormuşçasına ajitasyon yapıp haklı çıkmaya çalışan arkadaşların karşı olduğu çağrı...

beyler tamam diyoruz ki tkp adı altında yapılmasın bu olay. ama o zaman da kimse sesini çıkar mıyor?

tamam herkes tkp yanlısı olmak zorunda değil,
herkes tkp sevicisi olmak zorunda da değil ama en azından bir tepki vermek zorunda değil mi?
ben de günde 9 saat çalıştığım bir bankada üç kuruşa çalışıyorum, evet üç kuruşa çalışıyorum ve ankaranın göbeğinde köpek gibi kira ödeyerek yaşamaya çalışıyorum...

iyi de bu benim insan olduğum gerçeğini değiştirmez ki? ben sadece yemek yiyip çalışıp, uyuyup, çiftleşmek için hayata gelmedim ki! beni birşeylerin hayvandan ayırt etmesi gerekiyor.

20000 tl alan pilot bile bu eyleme katılıyorsa sana ne oluyor arkadaş? herifin teptiği paraya bak, atılsa atılacak işten, o zaman da konuşacak mısın? o zaman da dersin ki salak yeaaa, onca para alıyodu atıdı bak işten.

yahu anlamak neden bu kadar güç, haksızlıklara kitleler halinde müdahale etmek bu kadar mı zor? eğer o eyleme destek verilmez ise bir çok thy çalışanı işten atılacak belkide ama yarım eder, yanlarında olursak, bizler onlar için çok büyük bir desteğiz.

tkp de orada destek vermek isteyenleri tkp li mhp li chp li diye ayırmıyordur inanıyorum. önemli olan orada ki haksızlığa karşı gelebilmek ve bunun bilincinde olduklarını da biliyorum. siz asıl neyin provokasyonunu yapıyorsunuz?

ben eyleme katılmayayım
sen katılma
asgari ücretli katılmasın
kızım katılmasın
oğlum katılmasın
tkp çağırmasın
chp karışmasın
mhp geri dursun

e arkadaş tamam o zaman bi şekilde birileri tertip etsin bu olayı biz destek verelim!!! var mı o kadar götünüz? akp gençlik kolları thy çalışanlarının yanında diyebiliyor musunuz?
ee o zaman niye bok atıyorsunuz arkadaşım?

size göre herkes liseli, herkes baba parası yiyor bir ırgat sizsiniz amk...

ulan eylem koyan, direnen, haksızlıklara karşı gelen -tkpli,mhpli,ftklı,dfglı fark etmez- adamların hepsi mi baba parası yiyor? yada çalışmıyor_? hee babaları da zaten hepsinin fabrikatör ya haklısınız. zaten bunların çalışmaya da ihtiyacı yok fotosentez ile beslenip yaşadıkları için...

la bi siktirin beyler az saçmalamayın da neler oluyor bi bakın.

grev emekçilerin en demokratik hakkıdır.
buna yarın sizlerinde ihtiyacı olacaktır.
o zaman arkanızda duyarlı bir kalabalık görmekten hoşnut olmazsanız tekrar konuşuruz.
üyelerine ve dostlarına "ergenler", "öğrenciler" denilerek küçümsenmeye çalışılan partinin çağrısı idi.

bu partinin üyelerinin çoğunluğu işçi ve emekçilerden oluşmaktadır. eylemlerinde göze çarpan kitleyi daha çok genç yaşlardan insanların oluşturması, işçi ve emekçi partililerin iş başında olmalarından kaynaklanmakta.

öte yandan, bir komünist partinin üyelerinin ve dostlarının gencecik, yani dipdiri ve umut dolu insanlardan oluşması o partiyi ancak gururlandırır. ülkü ocaklarındaki, cemaat evlerindeki gençlikle neden böyle dalga geçilmez, anlamak zor(!)

hak ve özgürlük meselesiyle ilgili gelen eleştiriye de gülüp geçmek gerekir ama iki kelam edelim:

bu ülkede en büyük haksızlık bu ülkenin üretenlerine, işçi sınıfına yapılmaktadır. havayolu emekçileri direnişleriyle yalnızca kendileri için değil, tüm türkiye işçi sınıfı için de mücadele etmişlerdir. tıpkı 2 sene önce tekel direnişi'nde tütün emekçilerinin yapmak istediği gibi.
yaptığı eylemlerin hiçbirinin halka fayda sağlamadığı, tuzu kuru insanların yaptığı harekettir.
1750 lira al eylem, 3000 lira al eylem, 15000 lira al yine eylem.
güncel Önemli Başlıklar