bugün

yakında olması beklenen hadise. bir hikayeyi çok daha gerçekçi anlatabilecekken neden müsamere gibi anlatasın ki?
Umarım çabuk karışır. Sanat diye ticaret. Sanat adı altında sikiş. Tek amaç bi diziye kapak atmak.
tiyatrocular sayesinde tarih olacaktır...
bizdekiler sanat yapmıyor , siyaset yapıyorlar.
tiyatronun güçlü bir anlatım aracı olduğunu bilmeyenlerin, hayatında bir kez bile tiyatroya gitmemiş, sahnenin güzelliğini keşfedememiş, sinemanın o yalancı dünyasında kaybolmuş kişilerin isteğidir. 2000 yıllık bir tarihi olan bu birleştirici sanat dalını tarihe karıştırma çabaları umarım sonuçsuz kalır ve kalacak çünkü ben ve benim gibi bu sanata gönlünü vermiş olanlar hala sahnelerde. izlemeye tek bir kişi bile gelse, oynamaya, derdimizi anlatmaya devam etmek boynumuzun borcudur. velhasılı kelam, gidin, izleyin, o anda olun, canlı canlı izlemek kadar güzel bir şey olmaz.
ben de bir zamanlar bu ihtimalin yabana atılmaması gerektiğini düşünüyordum. fakat ne zaman ki bir kaç ay öncesinde ümraniye muhsin ertuğrul sahnesindeki bir oyunun biletini 3 hafta öncesinden alalım dediğimizde, gişedeki adam bilet kalmadı dedi, o zaman değişti fikrim. Normalde 4-5 gün süren oyunun tüm günleri full çekmişti. normalde kadıköy haldun taner tiyatrosuna giderdim, ümraniyede haftalar öncesinden bir oyunun tüm seanslarının dolması şaşırtmıştı beni. halen hem devlet hem de şehir tiyatrolarına bakarım. genelde iyi oyunlar haftalar öncesinden, orta derece oyunlar ise son günlerde tüm biletlerini satıyor. bunun yanı sıra özel tiyatrolar en başta zorluklarla karşılaşsa da şimdi iyi oranda seyirci çekebiliyor. kötü olan durum yeni genç oyuncuların durumu. çok uğraşıyor yer kiralayıp kendi oyunlarını sergiliyorlar fakat emeklerinin karşılığını tam alamıyorlar. ciddi ve sanattan anlayan bir hükümet olsa, çok ciddi bir potansiyel var, ve tiyatro hakkettiği yere bir devlet desteğiyle çok kolay gelebilir. fakat işte hepsi zihniyet meselesi.
TV de sitcom tarzı skeçleri, sırf oyuncuları tiyatro kökenli olduğu icin tiyatro sanan insan beyani.

Edit: ayrıca sadece bu parti döneminde değil her zaman politikayı malzeme yapmışlardır. Gereklidir. Yalan söyleyeni deşifre etmenin sanatsal versiyonudur. Cesaretleri hayranlık uyandırıcıdır.
bu cumartesi biletim var, yıllardır da gitmemiştim. karışmasa bari.

(karışamadı)

tan'ım: olmaması gereken bir olay.
buram buram cehalet kokan beyinlerin istediği olaydır. tiyatro çok başka bir kültürdür.

(bkz: anlayamazsınız)