bugün

Sevgili günlük, Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olası tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerini gösteren tabloyu başucuma astım. içimin zehirden temizlenmesini tabloya bakarak daha rahat hissedeceğim. Şimdi masanın üzerindeki dolu sigara paketini buruşturup çöpe sallıyor ve sağlıklı gürbüz bir kişi olma yolundaki ilk adımımı atıyorum.

SEKiZiNCi SAAT

Sevgili günlük,
Tabloya göre sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra tansiyon ve nabız normale dönüyormuş. inanır mısın, bunu hissediyorum sanırım. Tamam, tansiyon ve nabzımın bundan sekiz saat önceki halinde de anormallik hissetmemiştim,ama normale dönmesi iyi bir şey herhalde. Coşkumu paylaşmak için Teoman'ı aradım, sigarayı bırakmama "geçici Ubeyd Korbey sendromu" adını taktı. "Oğlum" dedim, "bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzım cillop gibi oldu".
Bunu söyleyince kendi nabzının ve tansiyonunun da harika olduğunu söyledi, meğer sekiz saattir uyuyormuş. Yavşak işte, ben ne diyorum o ne diyor. Yalnız laf aramızda, kafama takıldı gerçekten, demek ki günde sekiz saat uyuyan bir sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzı da günde bir kere normalleşiyor. E peki, tansiyon ve nabız günde üç kez normale dönemeyeceğine göre benim kazancım ne bu işten? Demek ki, savaşı erken bırakmayacaksın. Yoksa Teoman itinden ne farkım kalır? Onun tansiyonu da normal, benimki de.... Neyse, bakıcaz....

ONUNCU SAAT

Sevgili günlük,
Sigarayı bırakırken başlangıcın çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç de değilmiş. Az önce yemek yedim, iştahım açılmış, yemeklerin tadını daha iyi aldım. Yıllardır ilk kez yemeğin üzerine sigara içmeyeceğim.

ON BiRiNCi SAAT

Acaba azaltarak mı bıraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yok yok, dayanmam lazım. Kuruyemişçiye gidip kabak çekirdeği alayım, oyalanırım.

ON ÜÇÜNCÜ SAAT

iki saattir aralıksız kabak çekirdeği yiyorum. Ve bir de yıldıran dejavu: "abi bu çekirdeğe elini sürünce bırakamıyorsun."

ON DÖRDÜNCÜ SAAT

Kabak çekirdeğini bırakınca yemekten sonrakine benzer bir sigara içme isteği uyandı. Çöpe attığım sigara paketini ararken telefon çaldı, Teomanmış. "Sağlığında yeni düzelmeler var mı?" diye sorup kahkaha attı .Vay ayı vaaay, sigarayla mücadelemde başarısız olmamı bekliyor demekki. Bu beni sinirlendirmekten çok kamçıladı. Ulan Teoman, görüşürüz bakalım. ilk işim sigara paketinin olduğu çöp torbasını evden atmak

ON YEDiNCi SAAT

Sevgili günlük,
Kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya karar verdim, kapıcı götürmüş. Kararsızım, sigarayı bırakanların sinirli olmaya başladığı ve kilo aldığı söyleniyor. Şişman ve sinirli biri olup Hüseyin'e benzemeyeyim sakın?

YiRMi DÖRDÜNCÜ SAAT

Sevgili günlük,
Biliyor musun, sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi riski yüzde 25 azalıyormuş. Fena değil ha, ne dersin? Teoman'ı aradım az önce, sana en fazla 15 gün veriyorum dedi. Kalp krizi riskinin azalmasından sözettim, güldü. Gül bakalım Teoman efendi, gül... Gidip kabak çekirdeği alayım.

iKiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Dün çok kötü geçti. Kuruyemişçiye gidip bir kilo kabak çekirdeği aldım. Gazeteleri çıkmadan okusaydım keşke, Hıncal Uluç köşesinin yarısını "kabak çekirdeğinin cinsel güce katkıları"na ayırmış. Allahım, ya kuruyemişçi de okumuşsa yazıyı? Ulan yüz gram al çık, bir kilo niye alıyorsun? Bundansonra o dükkanın önünden geçemem.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üzerinden 72 saat geçti, yani sinir uçlarım bugünden itibaren yenilenmeye başlıyor. Daha da güzeli, sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim, kızın yanında arıza yapmasam bari...

DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Dün ne güzel başlamıştı hatırlarsın, ama korktuğum başıma geldi ve sevgilimle kavga ettim. Her şey iyi başlamıştı halbuki. Bir ara dışarı çıktık, ben sosisli sandviç almak istedim, hanımefendi karşı çıktı. Neymiş, yürüyerek yemek yenilmezmiş. Durduk yerde kavga çıktı. Sonunda dayanamayıp karşıdaki lokantaya gittim ve patlıcan musakka söyledim. Garson tabağı getirir getirmez hatunun yanına koştum ve "yürüyerek yemek öyle yenmez böyle yenir" diyerek elimde tabak yürümeye başladım. Bir yandan da musakkayı yemeye çalışıyorum. Kız kaçmaya başladı, ben de peşinden koşuyorum. Bir ara ağzımdan köpükler çıktığını farkedince durakladım. Elimdeki tabağı çöpe atıp eve döndüm. Sevgilimin telesekreterine not bıraktım, umarım arar.

BEŞiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Bu sabah istikbal'den çek-yat gelecekti, öğlene kadar bekledim, ne gelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çıktı, elimde odunla beklemeye başladım. Hayır, niye sözünde durmuyorsun kardeşim? Sabah dediysen sabah getir. Adamlar saat üçte geldiler, ben odunla kapıya çıkınca tedirgin olup kaçtılar. istikbal'i arayıp siparişi iptal ettim, Seray'ı var Mobella'sı var canım, banane yani...

ALTINCI GÜN

Sevgili günlük,
Sevgilim aradı, bana çok kızgın olduğunu söyleyip bir çuval zır zır yaptı. zaten ona moralim bozuk, bir de Teoman gelip karşımda fosur fosur sigara imesin mi? Dumanı suratıma üflediğinde çaktırmamaya çalışarak içime çekmeye çalıştım. Ulan özlemişim be...

YEDiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Gevşemek için televizyonu açıp belgesel izlemeye başladım. Discovery Channel'da Timsah Avcısı diye bir lavuk var, 10 dakika dayanamadım herife. Eline bir yılan almış, yılan çıtır çıtır ısırıyor, bu gevrek gevrek gülüyor. Neymiş, yılan zehirsizmiş.Ya arkadaşım, zehirsiz diye ne bu yani? National Geographic'I açıyorum, zürafalar var, daha iyi. Ama zürafalardan, Mary ve ailesi diye söz ediliyor. Allah belanızı versin hepinizin. Süt içip uyumaya karar veriyorum, süt şişesinin üzerine "lütfen çalkalayınız" yazmışlar. Çal-ka-la-mı-yo-rum. Mecbur muyum lan sizin şişenizi temizlemeye. Para almasını biliyorsunuz eşşoğlueşşekler sizi be! Akşam arkadaşlarla bira içmeye gittik. Buinsanlarne kadar anlayışsız var ya günlük, aklın oynar.Ulan zaten sigarasız bira içiyorum, beynim sulanmış, hala üzerime geliyorlar. Masada ideolojik hadise çıktı, dışarı kadar uzadı. Tartışma sorun değildi de "sigarayı bıraktığındanberi kilo aldın lan kocagöt" deyince dayanamayıp kafa attım Teoman'a. Yapmasam iyiydi.

SEKiZiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Teoman arayıp bir daha benimle görüşmek istemediğini söyledi. Çok umurumdaydı lavuk. Gereken cevabı verdim zaten. Bu arada, gazetede okudum yine. Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden bahsediyordu. Azaltarak bırakma ve marka değiştirerek bırakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba? Ama yok yok, bu kadar dayandım, gerisini getirmek lazım.

DOKUZUNCU GÜN

Sevgili günlük,
Sana ne zamandır sevgili günlük diye seslenmediğimi farkettim. Oysa sen bu dünyada beni anlayan tek varlıksın, tek dostumsun. Bugün ne oldu biliyormusun, sevgilim beni terketti. Alçak kadın, Manyaklaştığımı söyleyip ayrıldı benden. Bu arada kabak çekirdeğinin bokunu çıkardım, her tarafımda sivilce çıktı.

ONUNCU GÜN

Sevgili günlük,
iki gün önce, sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden sözetmiştim. Ben iki yöntemi birleştirip hem marka değiştirdim hem de azalttım. Günde üç tane yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O kadar zaman sonra ilk içilen sigaranın bir güzel kafası var, şaşırırısın.

ON BiRiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Kendime bir iyilik yapıp sigarayı beşe çıkardım. Ha üç, ha beş. Eskiden günde bir paket içiyordum, şimdi beş tane içiyorum. Yine kazançlıyım yani...

ON iKiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Bugün gazetede Amerika'da yapılan bir araştırmayla ilgili haber okudum. Habere göre günde 10 taneye kadar sigaranın çok fazla zararı yokmuş. Üstelik sigaranın markasını değiştirmekten falan da bahsedilmiyordu. Madem öyle günde 10 tane Camel içebilirim.

ON ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Sevgilimi ve Teoman'ı arayıp özür diledim. Sevgilim, bir süre daha görüşmek istemediğini söyledi. Ağzımdan köpükler çıkarken koşturduğum sahneyi unutamıyormuş. Haklı kız, bir şey söyleyemedim. Teoman aramızda geçen hadiseyi sigaraya yordu, ona göre yavaş yavaş sigara içmeye başlayınca beynim tekrar faaliyete geçmiş. Neyse barıştık ve yarın akşam buluşmaya karar verdik.

ON DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Teoman'la ocakbaşına gittik. içtiğim sigaraları saymadım. Teoman'ın da dediği gibi, sigaranın zararlarını bilerek içiyorum, kime ne? Sana da soruyorum günlük, sana ne?

ON BEŞiNCi GÜN

Sevgili günlük,
Püfür püfür içiyorum sigaraları. Bir de, "sigaraya tekrar başlayınca ne olur" tablosu yapmaya başladım. Sevgilim de bir daha sigarayı bırakmayacağım sözünü verince geri döndü. Elveda günlük, bir daha işim olmaz seninle.
gece hayatı bitti
kadehi yere attım
beni kutlamalısın
sigarayı bıraktım
diye bi şarkı vardı.helal bana ezberlemişim nakaratı.
sayfa sayfa günlük tutmaktansa,
-ulan sigara nasıl olsa bigün öldürcen beni,o zaman bırakıcam seni diyerek baglanası konu.
ahanda bıraktım kararı verilip yazılan ancak bu tür sayfaların çok olduğu günlük türü...
sadece 1 sayfa olan gunluktur.
"E-Sigara.Com - Haftanın Sitesi

Sigarayı bırakmak çok zor bir iştir. Bırakanın nasıl bıraktığına dair bir
günlük okumak isterseniz buyurun Muhammet Fatih Öner'in günlüğe. Her
sigara içenin uğraması gereken sitede sigaranın güzellikleri (!) ve
zararları, Muhammet Bey'in kişisel deneyimleriyle beraber anlatılıyor.

http://www.e-sigara.com "

Kaynak:PCNET
sevgili günlük,
yarın sabahtan yok yok bu gece bırakacağım bu mereti. inan bak. ama şimdi gidip bir tane yakayım.
sevgili günlük;
bu gün sigarayı bıraktım. ancak o beni bırakmadı.yine birlikteyiz.
kesinlikle ilk gününde şu replik geçer:

-aabi bak şimdi tanesi 4 milyondan ayda 120 milyon para ediyor aaaabi ne kadar tasarruf edicem düşünsene o paraya giderim bir gece mojoda dibine vururum yaaa.

ertesi gün 1 ay garanti içmeyeceğinin hesabını yaparak 120 milyon karda sayıp kendini mojo ya gider ve o ortamda yanında sigara yokken sadece içkinin anlamsız geldiğini düşünüp gider içerdeki 4 milyonluk sigarayıda 7 milyona alıp 100 milyonda hesap ödeyip karalar bağlamış olarak eve döner.
sayın günlük; *
1 saat de olsa sigarayı bırakabildim. böyle daha mutluyum. her gün yaklaşık 20 kere bırakabiliyorum. hayat çok daha güzel.
sevgili günlük;

çok güzel bi gün geçirdim. zira sigarayı bıraktım bu sabah itibariyle ve bu dakikaya kadar da iyi gidiyor her şey. aslında gözüm pakete ilişti sık sık ama içmedim hiç. irademle girdiğim çok eçtin bi mücadele bu. daha da zor olacak her şey eminim. ama kararlıyım, bi daha içmek yok o mereti..

kararımı arkadaşlarıma açıkladığımda hepsi çok sevindi, en çok da arif. sigaram olmadığı zaman başvurduğum yegane insandır erif. niye bu kadar sevindiğine, kendini kaybedercesine güldüğüne ve millete çay ısmarladığına anlam veremedim. laf aramızda bu çocuk biraz garip zaten. bele gerizekalı gibin.. normaldir yani bu hareketleri.. çok üzerinde durmadım o yüzden.

elif'e de söyledim sigarayı bıraktığımı. artık diş sağlığıma daha fazla dikkat edeceğimi de ekledim tabii. mutlu oldu.. sarılmak istedi sanırım ama henüz aramızda bir şey olmadığı için kendini geri çekti.. en azından hereketlerini ben öyle yorumladım.

iktisat dersinde hoca ara verdiği zaman yanıma geldi. çok heyecanlandım.. elim ayağım karıştı. gözlerime bakarken takındığı tebessüm yüreğime işlendi nakış gibi..

dur böyle olmuyor sevgili günlük, moda giremiyorum. bi sigara yakayım da öyle anlatayım...
31 Aralık 2003- Bu sene de bırakamadık ama yarın çok farklı bi gün olacak sevgili günlük güneşlik.

31 Aralık 2004- Bu sene de bırakamadık ama yarın çok farklı bi gün olacak sevgili günlük güneşlik.

31 Aralık 2005- kopi peyst daha kolay kusura bakma günlük,ya da istersen baks ikimde olmaz

31 Aralık 2006- kopi peyst

31 Aralık 2007 Daha gider bua mınak oduğumun günlüğü...
ilk an;
sevgili günlük, az önce sigaranın insan vücuduna verdiği zararlara dair bir video izledim. kendimden tiksindim açıkcası. paketimde kalan son 13 sigarayı kırıp çöpe attım. izlediğim video da sigara aradığım zaman sigaralrı kırıp çpe atarsak o anı aklımıza getirip bir an sıyrılabiliyormuşuz. böylece sigara yı bırakma yolculuğuma başladım. hani derler ya başlamak bitirmenin yarısıdır diye. işte ben yarısını hallettim. şaka maka bırakıyorum lasn günlük sigarayı.
ilk günün gecesi;
akşamları sigara bir farklı olurdu be sözlük. püfür, püfür esen havadar balkonda sigara içmek güzel olurdu. ama olsun belkide çekirdek çitlemeye odaklanmalıyım. bundan sonra da bana havadar balkonumda çekirdek çitlemek iyi gelir. herşey alışkanlıkla başlar demişler.
ikinci gün;
bugün ilk günden daha rahatım sigara konusunda günlük. canım hiç istemiyor. az sonra en kritik sınavıma gireceğim bana şans dile günlük.
sınav ertesi;
amı.na koim ben bu abuzittin hoca nın günlük. böyle soru mu sorulur be günlük. anamız ağladı. büyük ihitmalle sınıfta kaldım. anneme ne diyeceğim şimdi?
sigaran varmı?
bi bo.a yarasan 2 milyon olmassın zaten.
nerde lan kırdığım sigaralar.
çöp tenekesinde olacak.
sigaranızı kırın ki istediğinizde aklınıza gelsinmiş.
nimet lan bu!!!
şerefsiz!!!
ulan bu kırık sigaralarıda birleştiremiyom bi türlü.
tarih: 03,07,2008
saat: 18.29

sevgili günlük sigarayı bırakmaya karar verdim. içmicem lan sigarayı artık yeşilaycı olucam.

tarih: 03,07,2008
saat: 18.30

biraz önce verdiğim kararı bi sigara içerek kutladım günlük. benden adam olmaz mq.
sevgili günlük; bugün çok mutluydum bunun şerefine bir sigara yaktım.
sevgili günlük; bugün çok moralim bozuk, sinirliyim bugunde bir sigara yaktım ama artık içmeyeceğim.
sevgili günlük; bugün çok sıkılıyorum ne neşem var ne de keyifsizim ama sıkılıyorum bu yüzden bir sigara yaktım.
insan psikolojisi boyle işte sevgili günlük.
Tiryaki birinci evrede günlüğe sevgili günlük demez amına kodumun günlüğü der nikotinsizlik bünyede aşağılama güdüsünün gelişmesine doğal olarak da yandaki bakkalda çekirdek satışı artımına sebep olur.
ikinci evrede ise durumun hafifleyeceğini düşünen halt eder efenim durumda artış gösterilir. Bu sefer ev ahalisi hay pezevenk madem böyle göt baş dağıtcaktın neden bıraktın tarzı tepkiler vermeye başlar.Bu sigara bırakma eylemi artık toplumsal bir olaya dönüşür.
Üçüncü evrede sevgiliyi özler gibi özler ve günlüğüne buram burak duman çıkan cümleler yazar
MUTLU SON KAÇINILMAZDIR
(bkz: Sigara bırakmamanın dayanılmaz hafifliği)
NOT: Deneme sürecinde edinilen sonuç sigaraya bağımlılık artar, artık onsuz bir hiç olduğu düşünülür.