bugün

biri sıfırdan kurduğu imparatorluğunu kadim bir yere getirmiştir ama kalıcı yapamamıştır.
biride devleti imparatorluk düzenine sokmuş ve uzun sürecek bir otoritenin temellerini atacak fetihler ve kanunnameleri oluşturmuştur.

timurun bahadırlığı ve kudredide var tabii.
denk.
Timur Turanoğludur(Türklüğünü bozmadan islamı yaşamıştır.), Fatih ise mozaik-ümmet karışımıdır.

Edit: eksileyenler gitsin kumda oynasın amk.
FSM bug bulmuş sanirim Tek atıyor amk...
timurun sikerteceği versustur.
Yabancı tarihçilerin üzerinde düşünmeye bile gerek duymadığı iki standart hükümdarın versusu.
Timurun turanoğlu türk olduğunu iddia eden tipleri ortaya çıkardı bu başlık. Gün geçmiyor ki yeni bir mala denk gelmeyelim.
fatih sultan mehmet bambaşka birisidir. fatihe standart gözüyle bakan adamlarin hiçbir halttan haberi yok demektir. rönesansın en entelektüelidir. adam eski yunancasinin eskisinin biliyordu. arapça farsçasi mükemmeldi. her haliyle mükemmel. sirpça bile öğrenmiş. inanılmaz birisi fatih abartmiyorum. kütüphanesinde ne kitaplar var aklınız şaşar. azıcık araştırın yaşasaydı italyayi alacaktik. ah ulan. tam bir avrupa hayranı. tabiri caizse şu an ülkemizin aradığı adam. inanılmaz harbinden ben bu kadarını beklemiyordum. fatihi araştırın yazarlar osmanlıya sanatı getiren adamdı o. timur da bambaşka ikisini karşılaştırmak yerine iki büyük türk önderini araştırın. bildiğin padişah işte hede hedö demeyin. adamın birisi fatihten etkilenip müslüman olmuş. ben demiyom ateist celal hocamız diyor. eksileyin bir bok bildiğini zanneden otlar eksileyin.
ikiside büyük ve güçlü liderler.ikiside sanata bilime katkı sağlamıştır. Timur gaddar dı ama.
Bu arada "abbasilere çakan" timur değil hülagu dur.