bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bir diğer rivayete göre timur, yıldırım beyazıt ın karısına dansözlük yaptırmış ve beyazit ın önünde, karısına tecavüz etmiştir. osmanlı padişahları da bu olaydan sonra hiçbir zaman nikah kıymamışlardır; ta ki sultan süleyman han'a kadar.
  3 -6 ... buzpateni
 2. 2.
  bunun doğruluğu sabit değildir. ama eğer hakikaten böyle birşey olduysa yıldırım gibi bir baba yiğite yapılan bu hareket kahpeliğin ve adiliğin en büyüğüdür.

  aynı yıldırım çubuk ovasında timur'u çok dezavantajlı bir pozisyonda yakalamasına rağmen (timur yıldırım'ın bu kadar hızlı hareket edebileceğini tahmin edememiştir) çandarlı ali paşa'nın ve diğer vezirlerinin "hemen saldıralım" fikrini kabul etmeyerek "adil bir savaş olacak" diyerek timur'un ordusunun yer tutmasına ve saf bağlayıp alaylarını düzenlemesine müsade etmiştir. ve savaş ertesi gün iki ordunun karşılıklı cuma namazlarını kılmasının akabinde başlamıştır.
  9 -5 ... ruznamce
 3. 3.
  2 türk hükumdarın yaptığı savaşı filleriyle kazanan emir timur'un yıldırım beyazıt'ı bu şekil dolaştırdığı doğru değildir.

  aksine emir timur, yıldırım kederinden ölünceye kadar kendisini iyi bir şekilde hoş tutmuştur.

  Emir timur anadoluyu işgal ederken yıldırım beyazıt'ı yanından ayırmamıştır çünkü yıldırım beyazıt 2-3 defa firar girişiminde bulunmuştur.

  y.beyazıt'ın savaşı kaybetme nedeni de;

  ''Emir timur'un fillerini ilk defa gören askerlerinin şaşkınlığı, osmanlı ordusundaki tatarların timur'un tarafına geçip ihanet etmesi ve savaş anında y.beyazıt'ın oğullarının taht mücadelesi için savaştan birlikleriyle ayrılıp y.beyazıt'ı yalnız bırakmasıdır''

  lütfen doğru bilgi verelim ve doğru başlıkları açalım.

  Emir timur'un fetihnamesi bugün hala durmaktadır ve fetihnamede emir timur'un yıldırım beyazıt'a nasıl davrandığı, kendisinin onurunu gururunu kırmadığı çok net açıklanmaktadır.

  bizanslı tarihçi dukas da bunu kendi notlarında doğrulamaktadır.

  edit : emir timur yıldırımla birlikte eşini de esir tutmuştur ama yıldırımın önünde eşine tecavüz etmek gibi iftiralara gülüp geçiyorum, cevap bile verilecek türden değildir bu iftiralar. Emir timur'un yıldırım beyazıt'a gösterdiği hürmet kendi fetihnamesinde bile geçmektedir. 2 müslüman türk hükumdar birbirine karşı onur kırıcı durumlara girmemiştir. böyle iftiralar atmayın.
  41 -3 ... katmerli hedonist
 4. 4.
  bana sözlükte ne kadar çok tarih profesörü varmış dedirten olay.

  herkez sanki gözlerinin önünde yaşanmış gibi biliyor hikayeyi. ben olaya şu açıdan bakıyorum;

  eğer yukarda yazanlar gibi birşey yapmışsa eğer timur, asla türk'lük şerefine erişememiş ve asla benim saygıyla anacagım bir türk komutan olmamıştır ve olamayacaktır. çünkü türk töresinde böyle bişey yoktur.

  ayrıca türk komutanları asırlar boyu düşmanlarını savaşlarda mağlup etmişler, fakat daha sonra düşman komutanlarına muhteşem bir hoşgörü ve saygı göstermişlerdir.

  örneğin; alpaslan romen diyojeni savaştan sonra öldürmemiş hatta serbest bırakmıştır. Fatih Sultan mehmet han istanbul'a girdiğinde hiçbir komutanı öldürmemiş, hatta insanlara o zamana göre muhteşem haklar tanımıştır.

  türk'ü diğer milletlerden ayıran şey düşmanına duyduğu merhamet ve saygıdır.

  birde gelmişsiniz burda yapılan rezillikleri ki gerçek mi bilinmez, över şekilde anlatıyorsunuz!
  8 -5 ... mavinin tutkusu
 5. 5.
  devlet büyüğünü, insanların seçtiği hükümdarı, zindana atarsın, başını vurdurursun yada sürersin ama küçük düşüremezsin. küçük düşüren, küçük düşürülür, olursun yandan çarklı timur, nam–ı diğer; (bkz: timurlenk).
  1 -4 ... nesepalamutu
 6. 6.
  tarih cahili atsızcı gençler tarafından sağı solu çekiştirilerek yorumlanan durumdur.

  siz ne sikime değer veriyorsunuz pek bilmem ama tehtitlere boyun eğmeyip kendinden üç kat kuvvetli bir düşmanın karşısına korkmadan çıkarak son ana kadar savaşmış bir lider(yıldırım beyazıt) türk geleneklerine göre saygıyı hak etmektedir.

  gerçek bir türk kahramanı mı arıyorsunuz? timur denen çekik gözlü, yüzbinlerce masumu katletmiş, cengiz han hayalleriyle kavrulan, düşmanını geçtim dostlarına bile saygı göstermemiş bir mogol yerine; malazgirtte esir ettiği bizans kralını serbest bırakan alparslana bakın ve 15. yy'a sarkmış bir mogol olan timurla karşılaştırın.
  6 -9 ... yagmadan donen viking cavusu
 7. 7.
  dangalak tarih cahillerinin hop zıp dolandığı bir başlık. diyelim ki başlıktaki vaziyet doğru, utanılacak bir durumdur, bunu üstünlük sayıp türk'e meziyet olduğunu düşünen tipler var yahu, akıl alır gibi değil...

  türk hiçbir zaman düşene, aman diyene vurmaz, savaşta yendiği rakibini de hor ve hakir görmez. bunun nice örnekleri var. sebebi saygıdır, çıkardır farketmez, neticede davranış budur.

  şu ülkede yanarım yanarım, en tarih cahilinin sesinin en çok çıkmasına yanarım...
  -2 ... alchemisto
 8. 8.
  hiç bir kaynağı olmayan uydurma bir olaydır. aksine kendi cadırına benzer bi çadır yaptırtmış aşırı hürmet göstermiştir. bu da yıldırım bayezidin daha da zouna gitmiştir. timur birbirlerine hakaretten başlayıp küfürleşmeye kadar giden mektuplar yazmış olmalarına rağmen böyle bir karaktersizliği yapmayacak kadar zeki bir hükümdardır.
  2 -2 ... polifoniksizofren
 9. 9.
  2012 yılında sarı ırk gibi ne idüğü belirsiz bir kavram üzerinden çingiz han ve timur beğ gibi ulu kişileri türklüğe düşman etmeye çalışan arapçı malakları ortaya dökmüştür.
  6 -1 ... gokte atam han ulgen
 10. 10.
  Timur gerçektende yıldırım beyazıta hoş görüyle davranmıştır ancak bunun bir savaş olduğunuda hesaba katın ikiside toprak değil üstünlük savaşı veriyordu.ayrıca timur zeki bir komutandı sadece yerleşik hayata geçecek yeterli düzeye sahip değildi.

  Timur, Çağatay hanı Kazgan Han’ın ordusunda subayken, savaşta bacağından yaralanmış ve topal kalmıştı. Hasımları onu Topal Timur anlamına gelen Timurlenk lakabıyla anarlardı.. Yıldırım’ın ise sol gözünde doğuştan bir leke vardı. Az gören bu gözünden dolayı hasımları ona “Kör Bayazıt” derlerdi.

  iki komutanın orduları, 1402′de Çubuk ovasında karşılaştı ve malum olduğu üzere harbi Timur kazandı. Ordusu dağılan Yıldırım, esir edilince Timur’un huzuruna çıkarıldı. Yaralı bir arslan gibi başına geleceği bekliyordu. Timur onu görünce gülmeye başlamış, bu gülüş Yıldırım’ı çileden çıkarmıştı.

  — Bre zalim, dedi, Allah’ın bedbaht ettiği ile istihza etmek ne fenadır.

  Timur bir müddet daha gülmeye devam etti. Nefesler kesilmiş, kulaklar çınlayan kahkahalara kilitlenmişti. işte o sırada gülmeyi kesip o ünlü sözünü söyledi:

  — Sana değil, Allah’ın bu dünyayı senin gibi bir kör ile benim gibi bir topala bıraktığına gülüyorum!.

  sanırım bu söz aralarındaki münasebeti anlatır.
  3 ... golge000