bugün

cevaplanamamış tarihi sorulardan sadece biri.
sırf bu yüzden osmanlı padişahları bayezid'in timur'a esir edilişinden sonra türk kadın almamış ve böylece bir daha türk kadınının aşşağılanmamasını sağlamışlardır tabi özellikle fatih sultan mehmetten itibaren başa geçen padişahlar bu uygulamanın nedenini kavrayamamış ve öztürk inançlarını ve değerlerini kaybederek türk kadınını saraydan tamamen silmişlerdir. halbuki dedeleri olan sultanlar türk geleneklerine göre onurlarını koruyabilmek için böyle birşey yapmışlardır.
(bkz: ümmetçiliğin zararları)
beyazidin karısı sırp asıllıydı Timur ona sulanmasada bir köle gibi yarı çıplak ve zincirli sakelik hizmetçilik yaptırdı ve alıp ülkesine köle olarak götürdü, el sürmesede büyük hakaretti yeterince.
1. Bayezid'in eşi mariya olivera hatun olan Sırp asıllı bir prenses.

ltarihi şehir efsanesi.

zihniyetine geçirdim adamın bu olayla ilgili olan karısı despina hatun olivera.. Anadolu beyliklerinden Çeyiz yoluyla toprak almak için beyliklerden gelin alındığını bir sen mi biliyon lan davar.
uff snrmm beyazıdın htna slanyrsn sna iyy gceler.
beyazıdın eşinin germiyanoğullarından Süleyman Şah'ın kızı Devlet Sultan olduğunu bilmeyenlerin doldurduğu başlık. hayır yani zorunuza giden ne sikilen hatun sırp olunca vicdanınız mı rahatlıyor anlamadım ki? türk olunca sikilemez mi?
ankara savaşı sırasında bayezid'in asıl kadını germiyanlı devlet şah hatun değil aynı isimli devlet hatun'dur ama onun nereli olduğunu bilmiyorum.
bazı cahillerin sırf bu sebebten sonra türk hanım alınmadığını iddia ettiği durum. bir insanın eşi rumda olsa, japonda olsa, arapta olsa senin namusundur.
bazı cahillerin sırf bu sebebten sonra türk hanım alınmadığını iddia ettiği durum. bir insanın eşi rumda olsa, japonda olsa, arapta olsa senin namusundur.