1. 1.
  Ticari müzik yapmak 2 ye ayrılır. Biri bilerek yapmak diğeri ise bilmeden kendi hislerinizi koyarak yapmak. Eger bilerek satsın diye yapılırsa bu şarkı muhtemelen bir 3 sene sonra tamamen unutulur ileriye yonelık bir çalışma olmaz. Ama gercekten yaşanmış bişeyler gercek duygularla yansıtılırsa parcaya ve bu unlu olupda kral tv gibi kanalların top 10 listesine girerse ticari parca dinlenmez gibi bir önyargıyı kaldırabilir. Gençler kesinlikle kral tv izlemezler yada ne biliyim mtv. Mtv de cıkan guzel pop şarkılarını kaliteli olanlarını gorunce bile direk degıstırırler onlar için tek şey vardır cunku onceden akıllarına sokulan ticari muzık ıyyydusunseci. Bence emek verilmiş her müzik dinlenmeli. Hoşuna gidip de dısarıdan ne tepki alırım acaba dusuncesıyle dinlenmiyorsa karakterde bir bozukluk vardır zaten.
  1 ... hendrix
 2. 1.
  tarkan'ın türk sanat müziği söyleyebildiği halde hepsi senin mi gibi şarkıları söylemesi.
  1 ... minti
 3. 2.
  bilmeden yapanlar için:
  (bkz: mithat körler)
  1 ... nokia şarzı
 4. 3.
  müziğin içine ticareti karıştırmaktır, mesela;

  -bakkal amaca, bakkal amca..
  + ne var?
  - uniiin var mi?
  + var, var.
  - şekerin var mi?
  + var, var.
  - sütüün var mi?
  + var, var.
  - ne duruyorsuuun?
  + ne yapayım?
  - helva yapsana, helva yapsana..

  " şehsuvaroğlu irmik helvası
  helvada kalite.."

  (bkz: şimdi reklamlar)
  2 ... fewzi1907
 5. 4.
  (bkz: cradle of filth)
  1 ... dark darkest darko
 6. 5.
  ticari müziğin ne olduğunu anlamayanların yücelttiği müziği yapan insanların kendilerini kaliteli müzik yapıyor sanmasıdır. ticari müziği üreten ve tüketen insanların kaliteden anlamaları için gereken algı seviyesi de şans eseri ya da bilerek gerçekten kaliteli müzikler dinlemeleriyle mümkün olur.
  1 ... pshy
 7. 6.
  ülkemizdeki sanatçıların bugün hepsidir. sadece yarı deli enteller bu gruba dahil değildir, bulutsuzluk özlemi, büyük ev ablukada gibi.
  ... anambunelan
 8. 7.
  pop müziğin doğuş sebebidir.

  pop müzik, müzikle pek ilgilenmeyeleride dinleyici konumuna getirmek ve herkesin müzik müşterisi olması için yaratılmış bir müziktir.

  pop müziği takip edip poplaşan müzik türleride var tabi.
  ... tenay
 9. 8.
  çoğu kişinin yaptığı bir iştir buna sanatçı denilmez normalde sanat para için yapılmaz ama devletimiz sanatçısına sahip çıksa bu adamlarında bu işten ticari bir beklentisi olmazdı diye düşünüyorum.
  1 ... blue screen of death