bugün

yönetmenliğini ridley scott'un yaptığı ve başrollerinde susan sarandon ve geena davis'in oynadığı 1991 yılı yapımı filmdir. 6 dalda oscar'a aday olmuş, en iyi özgün senaryo dalında oscar'ı kazanmıştır.
başrollerinde susan sarandon ve geena davis'in oynadığı, aynı zaman da brad pitt'in baklavalarından ötürü seyircinin de thelma * gibi ağzının açık kaldığı 1991 yapımı kaçış ve kanunsuzluk içeren yol macerası .
yönetmenliğini ridley scott'ın yaptığı film, 6 dalda oscar'a aday gösterilmiş ve en iyi özgün senaryo oscar'ını kazanmıştır.
çekip gitmekle, ne kadar kaçarsan kendine toslarsınla, hazinen kalbinde, cehennemin zihnindeyle ilgili unutulmaz yol filmi. brad pitt'de kadınları koltuktan düşüren baygın bakışlarını ilk kez bu filmde fışkırtmıştır.
erkek egemenliğini eleştiren feminist bir filmdir; brad pitt henüz tüyü bitmemiş, geena davis ise kağıt gibidir.

ayrıca filmde geena davis in söyledikleri pek anlaşılmaz.
iki kadının kaçışını anlatan, pek çok ünlü oyunucuyu ( michael madsen, harvey keitel, cristopher mcdonald, brad pitt) yan rollerde barındıran, susan sarandon ve geena davis 'in başrollerde harikalar yarattığı, sinema tarihinin en güzel yol filmlerinden biri.
film yol bittiğinde biter.

öyle ise,

gaz a bas ve asla çekme ayağını geri..
feminist bir yol filmi tanımını yapabileceğimiz, özellikle final sahnesiyle akılda kalan, keyifle izlenebilecek, arşivlik bir film.
susan sarandon a aşık olmamı sağlamış harikulade filmdir..
yıllar sonra yeniden izlediğim,susan sarandon'a aşkımı tazelediğim film.
91 yapımı film, sinema teknikleri bakımından çok da parlak sayılmaz. izleyende keyifli bir aksiyon duygusu da yaratabilir, feminizm manifestosu da.(manifesto abartı olur, zira kadın hereketlerinin oldukca zengin materyal birikimi mevcut)kurgu oldukça basit.
adam öldürürler, çünkü tecavüz etmeye kalkmıştır.
market soyarlar, çünkü sevilen bir erkek paralarını çalmıştır.
bir tankeri havaya uçururlar, çünkü şöför yol boyu onları taciz etmiştir.
en sonu (öpüşüp kucaklaşarak) kanyondan aşağı arabalarıyla birlikte uçarlar çünkü cineyetten aranmaktalar ve çevreleri ateş etmeye hazır polislerle çevrilidir-ölüm, dayatılmıştır.
onları sürekli suç işlemeye, erkekler iter. özünde bir isyan duygusu, hayata başkaldırış yoktur.
başlarda tutuk, kocasına itaatkar thelma (geena davis),yol harçlıklarını zampara hırsız brad pitt'e kaptırmanın suçluluk duygusuyla açılır, sürükleyici taraf olmaya başlar.

erkek güzeli michael madsen ve usta oyuncu harvey keitel'ı kısa sahnelerde görebilmek, filme ayrı zevk katıyor.
"hayallerini gerçekleştiremeyen bir tek sen misin?" hadi yollara vur o zaman kendini. yollara. heyt be. yol diyorum yol. ötesi yok. sonucu yok. yoldan çıkarsa da, daha güzeli yok. "vahşilik iç güdüsü!" aynen öyle. öyle aynen.

arkansas asfaltında otomobiller.
ne güzeldir yollaaaarda ooooolmak şimdi...
bu filmde hanımlarımıza yol boyunca eşlik eden şahane araba '66 model bir ford thunderbird'dür.
amerikan toplumunda ve dünyada cinsiyet meselesini, feminizmi ve kadınların sosyal hayattaki tarihsel imajlarını incelemek üzere derslere konu edilen film olmuştur. türünün seçkin örneklerindendir. gerçek bir yol filmidir. geena davis'in ateşli, brad pitt'in daha ateşli olduğu zamanlarda çekilmiştir.
brad pitt'in o.ç. rolü ile kendini sevdirdiği, güzel film.
izlenmeli.
müthiş eğlenceli ridley scott filmi. hâlâ izlemeyen vasa... izlesin.
feministlerin kutsal film ilan ettiği ridley scott filmidir. fena sayılmaz.
izleyen her kadında ben de basıp gidicem buralardan isteği uyandırır. beklentilerinde üstünde bir filmdir. ben film izlemeyi seviyorum diyip de bunu atlamayın ayıp olur.
film iki kadının yol hikayesini işlediği için ister istemez kadın duyguları yoğun olarak filme yansımış.

evet bu film feministler için bir kült yapım olabilir ama filmin sonundaki kankalık taktire şayan.

tv de dolaşırken

- ulan bugun de izlenecek pek bişey yokmuş tv de ...

diyorsanız.

filmi izleyip bu yol hikayesine dahil olabilirsiniz.

ben halen o 66 model thunderbird ün arka koltuğunda texas'dan meksika sınırına doğru ilerliyorum.
başkahramanlarının kadın olduğu sınırlı sayıda filmlerden bir tanesidir: http://oznurdogan.com/2013/01/21/thelma-louise/
film boyunca kevaşe thelma'nın salaklıklarına sinir olunan film. biri şunu iyi bir dövse ya dedim brad pitt reyiz devreye girdi.
v8le tam gaz ucuruma. Iyi filmdir cok iyi.
şahane bir film. iki kadın karakterin başlarına gelen olayları birer birer atlaması ve bu olaylara erkek karakterlerin sebebiyet vermesi bir yana kapanış sahnesi en nokta vuruşa sahip filmlerdendir. soundtrack'i ayrıca bir başkadır.
film boyunca geena davis'in yaptığı saçma sapan dengesizliklerin susan sarandon tarafından sürekli toparlandığı, brad pitt'in ise film dünyasına kendini yeni yeni gösterdiği eğlenceli yol filmidir. * * *
movie smart classic * de an itibari ile henüz başlamakta olan şahane klasik. sırf brad pitt'in çıtır minnoş halini görmek isteyenler için ikinci bir edit yapıcam şekkürler.
Müthiş bir yolculuk filmi. izlediğim en iyi film bile olabilir diye düşünüyorum. Hele ki şu zamanlarda fazlasıyla iyi geldi.
Ayrıca denildiği gibi fazlasıyla feminizm kokan bir film. Her anını her sahnesini ayrı beğendim. Özellikle sonunda ne olduğunu göstermemeleri yukarıda birinin de dediği gibi yolu asla bitirmemeleri müthiş ötesiydi. izlemeyen herkesin izlemesini diliyorum.
Ve son olarak thelma'dan;
I'm wide awake.