bugün

kült dizimizin güzel ve yakışıklı oyuncularıyla çekilecek olan ikinci film.
http://www.youtube.com/watch?v=ffr2uXLgqPA
şiddetle bekliyoruz. *

(bkz: şiddetle beklemek)
the x files dizisinin çekilen ilk filminin ardından yazın gösterime girecek olan ikinci filminin adı. fragmanı için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=322&Itemid=1
dört gözle beklenilen, tüm zamanların en iyi dizisi olan x files'ın 25 temmuz'da tüm dünya ile aynı anda vizyona girecek ikinci sinema çalışmasıdır.

ayrıca bakınız,
http://www.imdb.com/title/tt0443701/

trailer ve ayrıntılı bilgi için
http://xfiles.com/
anında gidilecek sinema filmidir.

the truth is out there ve fox mulder'ın ünlü sözü i want to believe'i duymak isteriz.

bu arada fox mulder'ımız aynıymış da scully'yi tanıyamadım?
(bkz: fox mulder)
(bkz: dana scully)
Konusu sıradan kalmış , yinede uzun zamandır diziden uzak kalan x files hayranlarının sevebileceği film.
http://beyazperde.mynet.com/film/4128
amerika'da eleştirmenler tarafından yerden yere vurulmuş film. dizilik özelliğini aşamamıştır ve tamamiyle ticari amaçla yapıldığı hissi uyandırmaktadır.

--spoiler--

filmde hoşuma giden tek şey Fox Mulder'ın sakallı halidir fakat onuda filmin ilerleyen dakikalarında geri dönüyorum dercesine kesmektedir. filmde, dizide de sürekli karşılaştığımız gibi mulder "inanmak istiyorum!", scully "olmaz böyle şey!" der.
--spoiler--

çok etkileyici, x-files'lık bir konu söz konusu değil bu yüzden hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
Scully'nin Mulder'a bu işleri bırakıp kitap yazma önerisi sunmasından sonra koptuğum filmdir.
hakkında onca olumsuz yorum okuduktan sonra beni üzüntülere gark etmiş film. ben yine de x files i beyazperde'de izleyeceğim. ayrıca skaliden çok hoşlanıyorum mulderin mırasını sikym.
dizinin son 3 sezonundaki bölmlerinden daha kötü olan film o derece yani. çok büyük hayal kırıklığı yaşadım chris carter'ı kınıyorum.
her bölümü ayrı bir film tadındaki yüzlerce bölümden sonra aynı heyecanı sinemada görememek büyük bir hayal kırıklığıydı. mulder in şüpheci zekası , dana sculy nin positivist bilimci tavrı , iyi bir senaryo ile mükemmel bir filme dönüşebilirdi. filmi yapanların hiç diziyi izlememiş olmaları kuvvetle muhtemel. paranormal activity nereye gitmiş, gizemli uzaylılar evlerine mi dönmüşler ? bir de dizinin kült karakteri
sigara içen adama bir saygı duruşu yapılabilirdi. kısacası i want to believe değil artık, inanmak istemiyorum
film üzerine haşmet babaoğlu'nun gazetedeki köşesinde yazdığı yazı gerçekten düşünmeye değer bir film olduğunu gösteriyor.
serinin bu filminde yıllardır birlikte görmediğimiz mulder ve scully'nin yan yana gelip hiç bir şey olmamış gibi devam etmesi yerine karakterlerin üstündeki hantallığın filme yansıtılması aslında karakterlerin ruhuna olan saygıyı gösteriyor olmalı.

kim ne derse desin x-files öyle sıradan bir dizi değildi, filmleri de deği.
filmi izleyenler keşke x files'in öncelikle 'düşünmeye' dayalı bir dizi olduğunu hatırlayabilselerdi.

x files öyle muhteşem görsel efektlerle, 40 dakika süren savaş sahneleriyle, süper yakışıklı adamlarla hoş kızların sevişme sahneleriyle, teknolojinin ve paranın konuşturulduğu sinema teknikleri ile bir yere gelmedi.
x files insanlara 9 sezon boyunca gerçeği arattı.
düşündürdü.

ve files i want to believe'de üzerine düşen görevi yaptı.
gerçekten x files'e gönül verenler filmin dediklerini anladı.
filmin son sahnelerinde beliren chris carter'da duruşuyla filmin sonunda herkesi selamladı.
tabi sadece bakmayı bilenleri...

haşmet babaoğlu'ndan gelsin:
---alıntı---

''X-Files notları: Uzaylıların yerine kimler geldi?''

Film henüz bitip salonun ışıkları yanmıştı ki, içimden şöyle dedim kendime; iyi ki X-Files dizisi fanatiklerinin yazıp çizdiklerine aldırmayıp filmi seyretmeye gelmişim!
Çünkü eğlencelik fanatizmler bile tehlikeli biçimde insan zihnini körleştiriyor.
Günlerdir " X-Files; inanmak istiyorum " filmiyle ilgili internet ortamlarında yapılan tartışmaları izliyorum; geçmişte bu dizinin "fan"ı oldukları belli sinema eleştirmenlerinin yazılarını okuyorum.
Onlara kalsa, film dizideki parıltıdan uzak ve fena halde dandik!
Hatta kimilerine göre tam bir vakit kaybı ve apaçık rezalet!
Peki doğru mu bu? Hayır!

Elbette " X-Files: inanmak istiyorum " bir polisiye başyapıtı falan değil.
Ancak heyecanlı ve hepsinden önemlisi zaman zaman gerçekten düşündürücü bir gerilim filmi.
Fakat geçmişte özel ajan Mulder ile doktor Scully'nin maceralarına tutkuyla bağlanmış olanlar diziden kalkarak çekilmiş bu filmi tu kaka etmekte birbiriyle yarışıyorlar.
Oysa sadece şu diyalogun düşündürdükleri bile insanı yerine çivileyecek özellikte...
Mulder: O rahip sana ne demişti?
Scully: Birdenbire "Vazgeçme!" demişti.
Mulder: Neden?
Scully: Bilmem. Belki seninle ilgilidir.
Mulder: Bana değil, sana "vazgeçme!" demiş!
Scully: ( Rahibin geçmişte pedofili suçlusu olduğunu hatırlatan ve ona güvensizliğini vurgulayan bir tavırla) Hıhh!
Mulder: Bak, Peder Joe şeytanın temsilcisi olsaydı, Şeytan'ın asla söylemeyeceği bir şeyi söyler miydi? Belki de asıl cevap budur işte! "Asla vazgeçme!"

Filmden çıkarken ister istemez şu da takıldı aklıma...
Hollywood da ufak tefek değişikliklerle de olsa Soğuk Savaş temalarına, "iki kutuplu dünya"ya geri mi dönüyor?
Uzaylıların modası geçiyor mu?
Uzaylıları çağrıştıran tek şey Mulder'ın ofisindeki afişte görünen uçan daire resmi.
Filmin kötü adamları Ruslar!
Hatta bu yüzden filmin son bölümü neredeyse eski James Bond filmlerini andırıyor.
Ha, bir de din adamları var!
Halleri tavırları itici, geçmişleri karanlık, iyiden-doğrudan yana tavır alırken bile haşin bir dil kullanan din adamları var.
Film alttan alta sanki şöyle demek istiyor...
insanlar "bilinmeyen"e, doğaüstüne, Tanrı'ya ve daha birçok şeye inanmak istiyorlar; buna ihtiyaçları var.
Ama...
Din adamlarıyla bu iş olmaz!

---alıntı---
digiturk'te bir film kanalı olan moviemax'te bu ay gösterime giren film.
Chris Carter tarafından hem yazılan hem de yönetilen 2008 yılı yapımı fim. diziyi izlryip de Bir şeylerin aydınlanacağını, konunun bir yere varacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Öyle havada kalan başladığı gibi biten bir yapım. Konusuna gelince;

Fbi daki görevlerinden ayrılmış olan dana scully ve fox mulder kayıp bir fbi ajanının bulunması için fbi'ya yardım etmeye karar verir. psişik güçlerinin olduğunu iddia eden ve geçmişi pek de temiz olmayan rahip Joseph Crissman da ekibe dahil olunca aramalar yoğunlaşır. Tüm bulgular ajanın organ mafyası tarafından kaçırıldığını işaret etmektedir.