1. 1.
  oz büyücüsü
  yönetmenliğini victor flemingin yaptığı,başrolleri judy garland ve margaret hamilton tarafından paylaşılan fantastik-müzikal
  3 ... panapa
 2. 2.
  film garland ın filmde seslendirdiği ve daha sonra birçok şarkıcı tarafından da yorumlanan somewhere over the rainbow adlı şarkıyla da hatırlanır
  1 ... panapa
 3. 3.
  bunun filmi de çekilmiştir, bin defa daha seyredebileceğim bir filmdir.
  ... meyve
 4. 4.
  filmde dorothy'nin kostümü dünyanın en pahalı kostümü olarak seçilmiştir.*
  1 ... chemsuk
 5. 5.
  gelmiş geçmiş en iyi 100 film arasında yer alır.
  ... asil nickim umr lan
 6. 6.
  Her çocuğun izlemesi gereken, her izlediğimde aynı tadı alabildiğim bir klasik. Ancak bazı yerlerinde küçükken de sıkılmıştım daha sonra izlediğimde de bazı yerlerinde sıkıldım.

  Yapım yılına göre kostümler de oldukça güzel. Özellikle renkler cıvıl cıvıl. Film masal havasında geçiyor. Herkesin filmden alacağı ders, çıkaracağı öğüt kesinlikle mevcut. Bu dersler ise hayata dair dersler olması ve halen geçerli olması, filmi ölümsüzleştirmiş.

  izleyin ve çocuklarınıza da izletin...
  -1 ... kadir503
 7. 7.
  klasikleşmiş bir çocuk masalı. filmi de çekilmişti. video kaset kiralamanın moda olduğu dönemlerde çubuk kraker ve çamlıca gazoz eşliğinde izlerdik.

  --spoiler--
  tin man says;

  i wish, if i only had a heart

  --spoiler--
  ... fata morgana
 8. 8.
  batının kötü cadısının akibetini merak edenler içinse okunası bir kitap daha vardır: lanetli
  ... fabala
 9. 9.
  çekildiği tarihte eşi benzeri olmayan bir film belkide...bir çocuk filmi belki ama dönemin abd sine yaptığı eleştiriler ile 7 de 70 e herkese hitap ettiğini gösteriyor...saman adamın temsil ettiği çiftçiler...aslanadamın temsil ettiği korkak halk ve verimsiz bir endüstriyi temsil eden teneke adam...çok şey anlatıyor çoook.
  2 ... ajiteadam
 10. 10.
  pink floyd'un dark side of the moon albümünü açıp aynı anda izlemeye başlarsanız bambaşka bir yoğunluğun içinde hissedersiniz kendinizi.
  2 -1 ... darksideofthepink