bugün

yaşıtlarım sikko kitaplarla büyürken beraber büyüdüğüm, kendi büyük ama benim için anlamı daha da büyük muazzam seridir.

şimdi yeni yeni yaygınlaşmaya başladı gibi. ama siz siz olun hak etmeyecek kişilere önermeyin. iki gün sonra sıkılıp sağda solda laf edecek tipin biri gelir size sorarsa "yok abi ya seni sarmaz çok uzun" falan diye geçiştirin. gitsin harry potter okusun.
yıllardır içim giderdi bu seriye fakat kitapları internette bile her zaman bulunamıyordu. örneğin yedinci cildi hala bulunamıyor. yarım kalır, meraktan ölürüm korkusuyla kenarda bekletiyordum. e kitap okuyucuyla birlikte bu seriye de başlama cesaretine kavuştum. daha dördüncü cildi bitirebildim. malum kitaplar biraz uzun. ama gerçekten de okurken lotr tadını en çok yakaladığım seri oldu şu ana kadar.

ana karakterlerin hemen hemen hepsini seviyorum. ama nynaeve ara sıra sinirlerimi bozmuyor değil. kitabın en sevdiğim yanı da betimlemeler. yıllardır bu konuda hep sıkıntı çekerdim. hatta en son kralkatili güncesi'ni okurken betimlemelerin beni tatmin etmemesiyle kitaptan soğumuştum. kvothe'nin kızıl saçlarının omuzlarına geldiğini kitabın epey ilerleyen bölümlerinde öğrenmiştik mesela. bu nedenle içim giderek, bayılarak okuyorum her bir kelimesini o uzun, sayfalar dolusu betimlemelerin. daha önce okumadığım için kendime kızıyorum böyle olduğunda.

internette türkçe kaynak çok az bu seriyle ilgili, yabancı kaynakları kullanmak zorunda kalıyorum o yüzden. örneğin şu site çok tatmin edici:

http://www.encyclopaedia-wot.org/

özellikle kitap bölümlerinin hangi karakterleri içerdiğini gösteren şeması. "hoff yine mi kız muhabbeti okuyacağız sayfalarca" derken oradan bakıp hımm iki bölüm kalmış sabredeyim bari diyebiliyorsunuz.

ayrıca seri okunurken yanında mis gibi giden bir başka şey de:

https://www.youtube.com/watch?v=0WXeHT661xM

https://www.youtube.com/watch?v=AjtPmYZwHso
Kurgusal bir dünyanın döngüsel bir tarihini anlatan, ezelden beridir ışığın ve karanlığın birbiriyle savaşmasını konu alan robert jordan'ın yazdığı 14 kitaptan oluşan fantazya serisidir. Robert jordan ölene kadar bu seriyi yazacağını söylemiş ve öyle de olmuştur. 11. kitap olan Düş Hançerini (Knife of Dreams) yazabilmiş ve ardından vefat etmiştir. Ancak ölümünün yakın olduğunun farkında olan Robert jordan kitabın sonunu önceden hazırlamış ve öldükten sonra seriyi tamamlaması için bu görevi karısından Brandon sanderson'a vermesini istemiştir.
tuon nerdesin aşkım geri dön nolursuunnn bidanem.

edit: lanfear uzak ara yapar.semirhage plasedir. mat blümleri hariç sıkıcıdır.
2 sene önce bitirdim tekrar okusam tribine girip 3 sayfa cevirdim sanki çocukluğuma indim .karakterler ile birlikte biz de büyüyüp olgunlaşmışız haberimiz yok. yalnız lanfear sana hala aşığım bi tanem.
dr'de 600 liraya 14 kitabı ciltli olarak satılıyor şu sıralar. alasım var aslında ama 600 de iyi para he.
kitaplığında büyük av dışındaki tüm kitapları citli halde bulunuyor. bu seriye diyecek bir şey yok, güzel veya müthiş değil: efsane.
Uzun zamandır duyduğum kitap. Merak edip sesli kitabına denk geldiğimde şöyle bir dinleyeyim dedim. Şu an 6. kitaptayım.

Kadınların gözünden anlatılanları Kate Reading ve erkeklerin gözünden anlatılanları Michael Kramer seslendirmiş, sırf adamın sesi yüzünden tüm kitabı bitiresiniz gelir. Her karaktere ayrı bir ses tonu eklemesi, neredeyse gözünüzde canlandırır karakterleri. Özellikle Loial karakterini seslendirmesi müthiştir.

Ayrıca kitapta 2782 adet karakter olduğunu da ekleyelim. Acaba yazar o dönemlerde bir naming generator gibi bir program mı kullanmış diyenler bile olmuştur.

Kitapta büyü olayları "tek güç" olarak tasarlanmış. büyü demeye diliniz varmıyor tabi. gücün kadın ve erkek yarısı var. Ve aşırı ayrıntılı olarak tasarlanmış bir sistem mevcut. Farklı şehirler ve onların kültürleri mevcut. espri anlayışları bile değişkenlik gösteriyor.

"Bir adamın bir şey yapmasını engellemek bir çocuğun elinden şekeri almak gibidir. Bazen gereklidir, bazen de çekilecek sıkıntıya değmez."

"Görev, dağdan ağır
Ölüm, tüyden hafif"

"Güneşi anlamaya çalışsan daha iyi, Perrin. Vardır işte ve anlaşılması imkansızdır. Onsuz yaşayamazsın, ama onunla yaşamanın da bir bedeli vardır. Kadınlar da böyledir."

"O kadar da büyük bir aptal değilim, evlat. Aptallar bile erkeklerle kadınların zaman zaman farklı düşündüklerini bilir, ama en büyük fark şudur. Erkekler unutur, ama asla affetmez; kadınlar affeder, ama asla unutmaz."

"deliriyorduysa bile, bir insandan daha fazlası olduğuna inanabilecek kadar da delirmemişti"

"Erkekler en kötüsüne kolaylıkla inanır, kadınlar ise daha da kötüsünün hala gizli olduğuna inanır."

tatlı bir ekleme: Bu arada kate reading ve michael kramer evlilermiş. Düşünsenize bodruma stüdyoyu kurmuşsunuz eşinizle beraber profesyonel olarak kitap seslendiriyorsunuz.
Dizisinin çekileceği seri. Güzel yapılırsa temizinden 14 sezon var. +1 de bonus film. Bitmiş bir hikaye. Martin dedenin yazmasını beklemek gibi olmayacak.

Buralar hala dutluk iken mat için gelsin:

https://youtu.be/f-8jkmZIzBI
hayırlısı ile 2 gün önce başladığım ve ilk cildini okumakta olduğum rahmetli robert jordan'ın 11. cilde kadar bizzat yazdığı, kalanını da brandon sanderson'un tamamladığı tarih itibarı ile 14 cilt olan devasa bir fantastik kurgu roman serisidir.

frp türünden hoşlanan herkesin mutlaka okuması gereken kitap serilerinden biridir. tabi toplamda 10.000 sayfadan uzun bir seri olduğu için ben en sona sakladım, Weis-Hickmann ikilisinin serileri, R.A Salvatore, David Eddings serilerinden sonra babaları en sona sakladığım için de pişman değilim, Tolkien külliyatından sonra da bu seriye başladım. tabi ki okuyacak daha çok seri ve yazar var ama bu kitabın büyük bir dönüm noktası olacağına daha ilk ciltten emin gibiyim.

ithaki yayınlarından çıkan versiyonunu okuyorum zaten piyasada başka yayınevi yok sanırım bu eserin yayın hakkına sahip olan, niran elçi isimli kişi çevirmiş. frp edebiyatı ile içli dışlı olanların bildiği bir isim, diablo isimli bilgisayar oyununun bile türkçe çevirisini yapan bir çevirmen kendisi, bu kadar frp jargonunu bilen bir çevirmenin frp'de "ozan" olarak kullandığımız hatta direkt "bard" dediğimiz karakteri niye "Aşık" diye çevirdiğini anlayamasam da, seri gerçekten akıyor. frp sevenleri geç sevmeyenler de mutlaka okumalı.
Robert Jordan'ın 14 ciltlik Kitabıdır. iyi ile kötü arasındaki savaş konu alınmıştır. 2020 yılında dizisi gösterime girecektir.
Dizisi 19 kasım'da gelecek olan seri.

türkçe altyazılı fragman için:

https://www.youtube.com/watch?v=k0if0AHZhq0
Çeşitlilik adına maymun suratlı tiplerle, yeteneksiz aktörlerle doldurulan dizi.
Canavarlar tipleri komik ciddiyetini kaybettiriyor.cekmedi beni ya.
görsel
görsel

Güzel diziydi.

Uzatmasalar bari.
Hiçbir şey anlamadım.

Boş çerezlik dizi.