1. 1.
  clint eastwood un yönetip başrolünde oynadığı 1976 yapımı bir western...

  "isimsiz kahraman" karakterinden biraz farklı olsa da, yine de eastwood un "kovboy" karizması bu film için de geçerli; öldürdüğü insanların kafasına -hiç ıskalamadan- tükürmesi, yatan atın üzerindeyken atı ustalıkla kaldırması, karizmatik ses tonu.vs..vs..

  keyifli bir western seyri...

  --spoiler--
  kirli işlerden elini ayağını çekerek kendisine bir aile kuran wales in karısı ve çocuğu, kırmızı çizmeliler çetesi tarafından öldürülür... wales de intikam almak için önce güneyli asilerin yanında iç savaşa katılır, savaş bitiminde -affedilecekleri vaaddiyle- teslim olan asilerin kurşuna dizilmesiyle geri de kalan tek hedef olur ve aynı zamanda asi arkadaşlarını kurşuna dizdiren kırmızı çizmelilerin patronunun nihai düşmanı...

  girdiği serüven boyunca birçok ödül avcısını, peşindeki askerleri, kanun kaçağını öldürür; ve bir yandan kaybettiği ailesinin yerini tutmasalar da kendine yeni dostlar edinir; savaş yüzünden bu dünyada "kaybolmuş" olan neredeyse bir kasaba dolusu insanı da yanına katarak kızılderililerin bölgesinde yeni bir hayata başlar...
  --spoiler--
  2 ... octavio
 2. 2.
  filmin sonlarına doğru clint eastwood'un josey wales rolünde bildiğin wolwarine olduğu filmdir.**
  --spoiler--
  ilk yarısı pek keyifli olmasa da ikinci yarısında temposu artmış ve kendini izlettirmiştir. filmin başında karısı ve çocuğunu gömerken clint gözleri sulandırmıştır. sonunda ise "bir erkek gideceği zamanı bilmeli" ile hedefi tam isabet vurmuştur. özellikle harika sonuna değinmeden olmaz. evden 'rifle' desteği gelmeseydi bile clint hepsini temizlerdi. kısmen temizledide.* zaten filmin sloganı her şeyi açılıyor; "army of one".

  josey wales-Kente gittiginde, kadinlar için güzel elbise al, tamam mi?
  Lone Watie-Alirim.
  josey wales-Ben bahara gelene dek Laura için gerçekten güzel bir sey al.
  Lone Watie-hıhı.
  josey wales-Ya da gelecek bahara..

  josey wales-bir erkek gideceği zamanı bilmeli.
  --spoiler--

  ayrıca filmdeki kabile şefi Ten Bears*, one flew over the cuckoo's nest* deki şeftir. bu film 1976 da, guguk kuşu'ndan bir sene sonra çekilmiştir.

  http://www.imdb.com/title/tt0075029/

  (bkz: Clint Eastwood)
  ... pluto the planet
 3. 3.
  clint eastwood'un en baba western filmlerinden biridir. özellikle amerikan iç savaşı'nda birlik ordusu'nun işlediği savaş suçlarını gösterdiği ve konfederasyonu yücelttiği için* çok eleştirilmiştir. rose of alabama şarkısını geniş kitlelere tanıtmıştır.
  ... david brent
 4. 4.
  josey wales'in insanı tükürmeye iten filmi. (köpeğe tükürüp durması dışında.)
  ... raymond
 5. 5.
  Clint Eastwood 1976 yılında yönettiği ve başrolünü oynadığı bu filmde, vahşi batının son kalıntıları içerisinde intikam ve adalet kovalayan Josey Wales karakterini canlandırıyor.

  film boyunca eastwood'un lamalara taş çıkartırcasına sağa sola tükürür. işin ilginci tükürüğünün katran renginde olmasıydı. tütün mü çiğniyor, ne yapıyor da bu kıvamı tutturuyor diye insan merak eder.

  Sadece iyilerin zarar gödüğü, pis bir iç savaşın ortasında kalmış bir karakter Josey Wales.

  --spoiler--
  Filmin henüz en başında evi yakılan, karısı ve çocuğu öldürülen Josey Wales, tüm bunlara sebep olan kırmızı çizmelilere karşı isyancıların yanına katılır. Ancak kısa süre sonra iç savaş biter ve tüm isyancılar silah bırakıp ABD'ye karşı bağlılık yemini ederken, Josey Wales tek başına kanunsuzluğunu sürdürmeye devam eder. Peşindeki ödül avcıları ve kırmızı çizmelileri atlatarak vahşi batıyı geçip meksika'ya gitmek istemektedir. Bu yolculuk boyunca masum insanlara adalet dağıtmaktan da geri kalmaz. Lone isimli yaşlı bir kızıldereli onun için önemli bir yol gösterici olur. Aynı zamanda yaşlı bir kadın ve onun genç bir kız olan torununu da haydutların elinden kurtarır.

  Josey Wales film boyunca tam olarak intikam peşinde koşmaz. Aslında onun başlıca amacı kimsenin birbirini öldürmediği uygar bir toplumda yaşamaktır. Bunu en iyi anladığımız sahne Ten Bears ile yaptığı konuşma sahnesidir. Kendisinden barış isteyen Josey Wales'a Ten Bears'ın verdiği cevap ilginçtir. Bizde zaten bir zamanlar var olan bir şeyi bize tekrar öneriyorsun. Josey'de buna karşılık ''Bundan başka yapılacak bir şey yok'' diyerek durumun vahametini çok güzel ortaya koyar. Yine filmin sonlarında Josey'in dediği gibi ''herkes bu savaşta biraz ölmüştür''.
  --spoiler--

  Eastwood klasik western'in naifliğini, spagetti western'in kirli yönü ile birleştirip ortaya değişik bir iş çıkarmış. Vahşi batının son adalet savaşçısı Josey Wales'ın öyküsünü görmek ve de Clint Eastwood'un usta rejisi ile naif bir spagetti western seyretmek için izlenmesi şart olan filmlerden biri.

  the outlaw josey wales
  1 ... drygt
 6. 6.
  the outlaw josey wales
  ... true
 7. 7.
  Clint amcamın diğer spagetti westernlerinde tanık olduğumuz kahraman kovboy karşıtı, ağır abi karakterlerinden ziyade daha sevimli, rahat ve eğlenceli bir kovboy olarak karşımıza çıktığı filmi. Filmde kurduğu cümlelerden çok tükürdüğü sahneler mevcut herhalde ama bu inanılmaz güzel bir hava katmış, bir ara tütününü köpeğin başına tükürmesi kopmama neden oldu Galiba en fazla adam öldürdüğü filmde buydu diğer filmlerinde kaba hesap yapıp sayardım ama bu sefer sayamadım.
  ... con vayne