bugün

katili son cümlede anlaşılabilen bir cinayeti konu alan agatha christie romanı.
okurken kişide biraz da olsa hayal kırıklığına sebebiyet veren, ama nihayetinde yine tipik bir agatha christie romanı olduğu anlaşılarak rahatlatan eser. agatha christie' nin birkaç romanını okuyanlar bilirler: miss marple ya da hercule poirot hemen bir sonuca varmazlar. önce olaya dahil olan kişilerle konuşurlar, en ufak ayrıntıyı bile gözden kaçırmayıp analiz ederler zihinlerinde, araştırmalar yaparlar, benzer olaylarla karşılaştırırlar * ve romanın sonunda cinayeti sorumlusu, nedeni ve nasıl gerçekleştiğiyle birlikte açıklarlar. bu eserdeyse sona yaklaşmadan çok önce açığa çıkan katil, kişinin aklını bir hayli karıştırıyor ve bir süreliğine de olsa okuyucuyu gerçeğin bu olduğuna inandırmakta güçlük çekmiyor. * * bu biraz hayal kırıklığına neden oluyor, fakat sona yaklaştıkça katilin bambaşka birisi olduğunu görüyor ve kandırıldığınızı anlayarak klasik bir agatha christie romanı okumuş olmanın verdiği zevkle kitabın son sayfasını kapatıyorsunuz.
akıcı ve okurken düşündüren güzel roman.
- evet cocuklar... dersimiz cinayet. gecen haftadan verdigim odevler yapildimi? evet 653 kamil?
+ hocam bizim elektrikler kesikti. kimseyi gorup pratik yapamadim.
- tabi. tembel adama bahane cok. otur. 730 sedat?
+ hocam ben valla cok ugrastim. bizim kapici sorun cikariyo. "senin odevin icin ben olmek zorunda miyim ulen" deyip tokadi cakti agzimin ortasina.
- cocuklar, cocuklar... artik su derslere biraz konsantre olun. bakin sinav yaklasiyor. sonra siz uzulursunuz. tek bir cinayetle 5000 kisinin onune gecebilirsiniz. veya tam tersi. sizin geleceginiz bu.
+ hocam bu arada sizin tedaviniz nasil gidiyo. bize raporlu oldugunuz, esek sudan gelinceye kadar donmiyeceginiz soylenmisti.
- simdi bi cakicam tokadi... taa 5000 kisilik kuyrugun en sonuna ucacaksin. tamam kes zevzekligi. cikartin emanetleri. sozlu yapicam...*
agatha christie'nin sürükleyici eserlerinden biri.

'Tanrı aşkına hemen gelin!'

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville'deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot'nun hala kuşkuları vardı. ikinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı. *
akıcı bir agatha christie romanı.