bugün

the marmara cafe'yi devrettiklerini buradan öğrendiğim, beni sevince boğan otel. iki sene evvel kız arkdaşımla gidip, ismine kanıp gorgonzola soslu tavuk yeme gafletinde bulunmuştuk.* o zaman hiç unutmam haftalığımın yarısını bayılmıştım. çok büyük bir kin beslerim o gün, bugün..

(bkz: hayata dayir acı gerçekler)
zincirin istanbuldaki otelinin giriş katındaki altın yumurtlayan tavuk the marmara cafe'yi kitchennette firmasına devredip tavuğun tüylerini yolmuş oteldir. kimse neden böyle bir şey yaptıklarına anlam verememiştir.
tamamen türk sermayeli oteller zinciridir. kiska holdinge bağlıdır. istanbul, istanbul pera, antalya, bodrum, manhattan otellerinin yanı sıra, istanbulda çamlıca, suadiye ve pendikte apartları bulunmakta, ortaköydeki esma sultan yalısını işletmektedirler.
her daim esebilir özelliğe sahip bina gölgesine sahiptir.
the ege'nin kuzeyinde yer alır. (az kaldı geliyorlar)
isminin önündeki "the" herhangi bir maramara değil "the marmara" olduğunu belirtmektendir
(bkz: the türkler)
türkiye nin en iyi manzarasına sahip gym ini bünyesinde barındıran otel.
türkiyeye gelen yabancı sanatçıların büyük bir kısmının basın toplantılarını yaptıkları yer.
Tam meydana bakan spor salonu ile çoğu kez istiklal'e kafam 60 derece solda girmeme sebebiyet vermiş otel.
tepesine koydukları reklam panosunu kimden izin alarak koydukları merak konusudur. bir vatandaş olarak rahatsız olabilirsiniz bu iğrenç görüntüden. ama her konuda olduğu gibi iplenmessiniz.
eskiden etap marmara olan oteldir.tepesindeki dev ekran salacaktan gözükmekte bogaza ayrı bir güzellik(!) katmaktadır.
taksim'de dev gibi buyuklukte olan otel. konferans salonu harikadir. ama the niye, neden the. la marmara, die marmara, das marmara degil de neden the he britanyanin kopekleri niye the? sadece marmara batiyor mu, musteri mi kaybettiriyor? nasil bir ozenti bu anlamadim gitti. abdurrahman otel yapiyor adam, ama the abdurrahman hotel? niye oyle daha avrupai ya, abdurrahman resorrrrt. istedigin kadar the koy, sen dogu ulkesisin arkadas, o adamin gozunde avrupali olamazsin abdurrahman. neyse otel guzel ama.