bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  leonardo di caprio bu filmdeki rolüyle 'en kötü erkek oyuncu' ödülüne sahip olmuştur.
  2 ... komplikasyon
 2. 2.
  leonardo di caprionun iki ayrı karakteri canlandırdığı filmdir
  2 ... city walk
 3. 3.
  konusuyla, kostümleriyle, diyaloglarıyla vs. herşeyiyle kötü olan film. jeremy irons ve gerard depardieu 'nun bile kurtaramadığı film.
  1 -2 ... kacak kelebek
 4. 4.
  gabriel bryne d'artagnan rolünde döktürmüştür.
  2 ... disco inferno
 5. 5.
  1681' de tutuklu cannes körfezindeki sainte-marguerite'ye gönderildi, buradaki esaret günlerinde umutsuzca çelik bir çatalla, gümüş bir tabağa bir şeyler yazmaya çalıştı, ve tabağı zindanın penceresinden dışarı fırlattı, tabağı tesadüfen bir balıkçı buldu ve tekrar hapishaneye getirdi, saint mars, balıkçıya yazıyı okuyup okuyamadığını sordu, balıkçı okuyamadığını söyleyince gardiyan: ' iyi, eğer okuyabilseydin, seni öldürmek zorunda kalacaktık' dedi. 1698'de tutuklu ünlü bastille hapishanesine götürüldü. yolda, bir handa yemek molası vermişlerdi, anlatılanlara göre, gardiyan çifte pistolünü yani tabancasını yemek masasının üzerine koymuştu, tutuklunun yüzündeki maske ise filmlerdeki gibi demirden değil, balina kemikleriyle sağlamlaştırılmış, siyah kadife bir maskeydi. 1703' de tutuklu öldü, hapishanedeki teğmen etienne du jonca günlüğüne şöyle not düşmüştü: ' m. de saint mars'ın sorumlu olduğu ve yüzündeki maskenin hiç çıkartılmadığı, kimliği meçhul tutuklu, biraz hastaydı ve bugün 10.00 civarında öldü '. ertesi gün gömüldü ve kilise kayıtlarına isim olarak marchioly yazıldı ki, büyük ihtimalle sahte bir isimdi.
  maskeli esir kimdi? gerçeği bilenler sadece kral ve yakınlarıydı, onlar da asla konuşmadılar. sonradan 15. louis şöyle demiştir: yaşasaydı, onu serbest bırakırdım, kimse gerçeği bilmiyor ve tüm söylentiler asılsız.'
  dolayısıyla çok çeşitli spekülasyonlar yapıldı. bazıları aşağıda:
  tutuklu, 13. louis'nin eşi avusturya'lı anne'nin, bir ingiliz dükünden olan gayrimeşru oğluydu, 14. louis'ye çok benzediği için tutuklanmıştı.
  andrew lang'a göre, adam ingiltere kralı . charles'ın, edepsiz, haşarı oğluydu ve fransa kralını çok kızdıracak bir şeyler yapmıştı.
  bir başka söylentiye göre demir maskeli adam aslında 14. louis'nin ta kendisiydi, ikizi olan kardeşi, onu hapsetmiş, kral olmanın tadını çıkarıyordu!
  bazıları onun çok gizli bir görev verilen bir elçi olduğunu söylediler. söylentilerin ardı arkası kesilmedi ama bugüne kadar demir maskeli adamın kim olduğu ortaya çıkmadı.
  2 ... bokvarbak
 6. 6.
  tarihin en çok merak uyandıran karakterleri arasında zirveye oynayan esrarengiz kişi. bazı kaynaklar kendisinin ünlü tiyatro yazarı moliere olduğunu bile iddia etmiştir. hakkında bir sürü rivayet olmakla birlikte, gerçekten kim olduğu ve neden bir adada yıllarca mahkum edildiği gizemini korumayı sürdürmektedir.
  2 ... abber1ine