1. 1.
  c. s. lewis'in türkçeye narniya günlükleri olarak çevrilmiş olan the complete chronicles of narnia fantastik masalsı serisinin türkçeye aslan cadı ve dolap ismiyle çevrilmiş ikinci seri kitabıdır. the complete chronicles of narnia serisinin en çok bahsi geçen bölümü olmasının sebebi hem sinemaya uyarlanmış olması hem de serinin en iyilerinden birisi olmasıdır.
  kitap 2005 yılında andrew adamson yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış fantastik macera türündeki film her yaştan izleyiciye hitap etmektedir.
  film de animasyonla karışık normal çekimler karıştırılmış bir şeyler yapılmıştır. *
  kısaca the lion the witch and the wardrobe; ikinci dünya savaşında londra'da yaşamakta olan iki kız , iki oğlandan müteşekkil kardeşin anaları tarafından, taşrada köy gibi yerde profesörlük* yapan * akrabalarının yanına gönderilmeleri ile başlar. bu 4 yaramaz kardeş bir gün saklambaç oynarken bir dolaba girerler, dolabın arkasından bir çıkarlarki kış, kıyamet, erzurum gibi bir memleket. bu memleketin ismi narniadır. narnia'yı aslan yaratmıştır. lakin kötü kalpli cadı tüm narnia'yı buzlarla kaplamıştır ve kötü şekilde yönetmektedir. narnia ülkesinde iyilik ve kötülük ikiye ayrılmıştır ve doğada saf halde bulunurlar. narniada ya iyisindir ya da kötü. aslan ise havasından yanından geçilmez bir tipleme olup, onur, erdem, cesaret, şeref, gibi envayi çeşit özelliği bir arada bulunduran bir ahlak timsalidir ki okuyan çocuklar özentilensin diyedir.
  narnia yaratıkları insan değildir. günlük hayatta görmüş olduğumuz yaratıkların değişik değişik kombinasyonları olan mitolojik yaratıklardır ve bu yaratıklar arasında "narnia dışından 4 tane insan çocuğu gelecek ve bizi kötü cadının elinden kurtaracaklar" hurafesi yaygındır. en umutların tükendiği noktada çocuklar gelir aslanı bulur, cadı bir sürü pislik yapar lakin yine de savaşı iyiler kazanır, aslan kral olur falan...
  the lion the witch and the wardrobe'ta aslan bildiğimiz aslandır. yani aslan hem fiziksel olarak aslan hem de ad bakımından aslandır. aslan kelimesi burada türkçe aslana verilen ad olarak kullanılmakta, ama ingiliz bir okuyucuya göre aslanın yani hayvan olarak lion olan yaratığın ismi olarak bilinmektedir. bir de cadı çocuklardan birini kandırıp konuşturmak için turkish delight ikram eder. c. s. lewis neden böyle türkçe kelimeler kullanılmış bilinmemektedir. the lion the witch and the wardrobe aslan'ın bir diğer özelliği de bildiğiniz hz isa olmasıdır. izleyici aslana baktığında adeta bir hz isa portresi ile karşılaşmaktadır. bu durum en belirgin, cadının bir sürü şerefsiz yaratıklarıyla birlikte aslanı kurban ettikleri sahnede iyiden iyiye hissedilir. bu sahne hz isa'nın çarmıha gerilişi ile neredeyse tıpa tıp benzerlik gösterir. hayır ben the passion of the christ'den biliyorum, kalabalık aynıydı.
  the lion the witch and the wardrobe sinemada seyredildiğinde ilk yarısına kadar izleyici bünyesinde, harry potter izliyormuş tadı bırakır. ikinci yarısında ise lord of the rings etkisi yaratır. zaten c s lewis yani clive staples lewis j r r tolkien'in arkadaşıdır. film genelinde de izleyicinin five children and it izliyormuş zannetme olasılığı yüksektir, korkulmaması gerekir.
  the complete chronicles of narnia'nın diğer serileri şu şekildedir;
  (bkz: the magician s nephew)
  (bkz: the horse and his boy)
  (bkz: prince caspian)
  (bkz: the voyage of the dawn treader)
  (bkz: the silver chair)
  (bkz: the last battle)
  (bkz: alıntı değil alın teri)
  3 ... zahiri
 2. 2.
  Narnia Günlükleri

  (bkz: aslan cadı ve dolap)

  Hoş bir fantastik maceradır vesselam.
  ... dreamofrock
 3. 3.
  the chronicles of narnia serisinin ikinci değil, ilk kitabıdır. satış rakamı, herhangi bir harry potter kitabından daha fazla olup, 85 milyondur.
  ... taciturnn