bugün

21 Şubat 2020 de çıkacak olan dünyanın en iyi oyununun devamı. Türkçe dublaj ve Türkçe altyazı seçenekleri olacak. Normal ön sipariş fiyatı 429 tl, Dijital Deluxe ön sipariş fiyatı 489 tl. Ön sipariş alınacak tek oyun.
Gelmiş geçmiş oyunlardan belki de en iyisini devamı . Naughty Dog yine muazzam bir iş çıkaracaktır orası kesin
Artık bir tarih verin ulan insafsızlar! 3 yıl önce duyurdunuz 2 trailer, 1 gameplay yayınladınız da arkadaş böyle bir şahaserin özlemini gidermeye yetmiyor... Şimdi 2020'nin sonları veya 2021 derler, gel de çıldırma.
Oyunun Şubat da çıkacağı söyleniyor hatta bazı kaynaklara göre iptal edilip Mayıs da çıkacağı söyleniyor. Sonunda ulan!!!
24 Eylül de oyunun resmi çıkış tarihi açıklanacak ve oyuna dair daha fazla bilgi öğreneceğiz. Allah'ım tarihin en iyi oyunun devamının çıkış tarihinin açıklanmasına 10 gün var şaka gibi. 3 yıldır bu anı bekliyoruz be.

Oyunun yeni gameplayini izleyenlerin ağzı açık kalmış, dehşet-ül vahşet bir oyun geliyor!
Bu akşam 23:00 de twitch de Playstation hesabı tarafından yeni gameplay'i yayınlanacak ve çıkış tarihi açıklanacak.
Çıkış tarihi 21 Şubat 2020.

Trailer;
https://www.youtube.com/watch?v=II5UsqP2JAk

inanılmaz iyi gözüküyor abi, oyunda her şey var. ellie'yi yakalayan çocuğa ellie "please don't" demişti ve silah sesi duyulmuştu muhtemelen ölen karakter dina, insanlara joel öldü diye düşündürtmek için yapmışlar ama joel'in böyle basit öleceğini düşünmüyorum, aslında orda o herif joel'i öldürmüş olsa ve o adam da wolf'ün adamı olsa ellie'nin bu intikam hırsı da çok mantıklı olurdu. ulan kim öldü orda acaba? oyunda tommy'nin de olmasına sevindim. joel baba bayağı yaşlanmış ama çok karizma hala. ulan neydi be, ne sahneler vardı.
ilk oyunun aksine bu oyunda Türkçe dublaj da olacak fakat Troy Baker ve Ashley Johnson'ın mükemmel sesi varken kim napsın Türkçe dublajı. Oyunu bir 3-4 kez ingilizce dublaj bitirir öyle Türkçe bitiririm. Bu arada Türkçe altyazılı fragman;

https://www.youtube.com/watch?v=PnLS525bgQQ
daha iyisi gelmezse muhtemelen 2020 the game of the year ödülünün sahibi olacak olan oyun.
Yarın oyuna dair yeni bilgiler, yeni gameplay ve özel röportajlar yayınlanacakmış.

Bu arada oyunun ön sipariş fiyatı 429 tl. Deluxe versiyonu ise 489 tl. Bu fiyata ön sipariş verilmeyi hak eden tek oyun, ben bile ön sipariş alacağım...
Yeni gameplay'leri gelmiştir;

https://www.bolumsonucana...lari_Yayinlandi-96406.htm
izlediğim en iyi videolardan birisini yapmış adamlar;

https://www.youtube.com/watch?v=JclKytWG9Ro
Çıkış tarihi 29 Mayıs 2020'ye ertelenmiş. Cyberpunk'dan sonra çıkması daha iyi öyle de istiyordum ama 21 Şubat'a hazırlamıştık be kendimizi...

https://www.gamesradar.com/last-of-us-2-delay/
Metacritic puanı an itibariyle 96 olan oyun. ilk oyundan da fazla, ilk oyun 95'di. Uncharted 2 ile aynı kalması üzdü, ben 98 falan beklerdim.
fakirlerin yine twitch üzerinden izleyeceği zenginlerin de suyu çıkana kadar oynayacağı oyun.
gayet güzel görünüyor fragmanında gelsin görelim.
balondan başka bir şey olmayan oyunumsu.
neil isimli hıyartonun bütün oyun mecrasına döktüğü rüşvet sayesinde o "100-100 asrın oyunu" temalı incelemeleri satın aldığı o kadar bariz ki... bir kere bir oyunda kusur yok demek için o oyunda kusur olmamalı değil mi?

-yapay zeka hataları?
-ara sıra yaşanan çöküşler?
-saçma sapan hikaye anlatımı?
-oyunun reklamında koyduğun karakteri 10 dakkada öldürüp yerine trans ile oynamaya zorlaman?
-bu trans sever sjw tayfasının sıfırdan translı oyun yapmaya hiçbir zaman götü yemez. anca var olanı yokederler, ele geçirmeye çalışırlar. bu da bunların sıçındırık ajandasına hizmet eden bir şey sadece.
-ilk oyunun her alanda gerisinde kalan atmosfer?
o kadar rezil durumda ki millet metacritic den 0 ı çakmış. o kadar ki metacriticden düşük puan veremiyorsunuz sistem kitleniyor. düşük vermeyi yasaklamışlar, 3,3 den 4 lere çıkarmışlar yüksek puan veren botlar sayesinde. yarın 9 a da çıkarırlar lakin oyuncu caiması cevabını çoktan vermiş oldu.
0-100 dür benim gözümde puanı.

o druckman lalesi kendini kodlatıp joelin ölüsünün üzerine tükürüyor ya bu kadar aşağılık kompleksli bi adam olamaz.
Her ne kadar grafikleri, ses dizaynı, gameplay'i vs teknik detaylarıyla öne çıkarken, sahip olduğu kötü hikayesi ile sınıfta kalan ve beklentileri karşılayamayan oyun.

--spoiler--

Öncelikle ben bu oyunun bu kadar kötü olmasında Neil Cuckman'i suçluyorum. Yani bir insan ilk oyunun en iyi karakterini daha oyunun başında neden anlamsızca öldürür? Hadi öldürdün bari karaktere yakışacak şekilde yap. ilk oyunda kimseye güvenmeyen, her zaman tetikte olan ve bu sayede 20 sene hayatta kalmayı başarmış Joel gitmiş, onun yerine yabancılara güvenen Joel gelmiş. Tommy ondan daha da salaktı. Kalabalık gruba adlarını ve kamplarının lokasyonlarını direk verdiler. Bazı insalar Jackson'da kaldıkları için biraz yumuşadıklarını düşünebilirler fakat flashbacklerde ikisinin de hala tetikte olduğunu çok rahat görebiliyoruz. Joel bomboş hotelde bile sporlar varken Ellie'ye biri görebilir diye maskesini takmasını söylüyor. Keza Tommy'de direk o bölgeye gitmektense hastalıklıları uzaktan ateş ederek öldürmeyi yeğliyor. Yani oyun Joel'e hak ettiği ölümü vermiyor. Ki yanlış anlaşılmasın Joel ölmesin demiyorum ama böyle bir karakter bu şekilde öldürülmemeliydi.
Oyun sonrasında bizi Joel'un ilk oyunda öldürdüğü doktorun, günde iki tane dürüm tarzı yemek yiyip nasıl öyle bir vücut yaptığını anlamadığımız kızıyla oynamaya zorluyor ki ilk oyunda doktor siyahi iken bu oyunda beyaz olmuş. Neden öyle yaptılar hiçbir fikrim yok. Abby karakterine gelirsek, hiçbir ilgi çekici yanı olmayan, sıkıcı bir karakter. Arkadaşları Owen, Manny ve Mel ondan bile daha sıkıcı. Hele üç gündür tanıdığı Lev için gidip kendi grubuna sırtını dönmesini hiç anlamadım. Ne yani Lev kızken erkek olmak isteyip, kafasını kazıtıp kendi grubundan atıldığı için kendini kötü hissedip onu kurtarmak için kendi grubuna ihanet etti?

Oyunun sonu ise gerçekten büyük bir saçmalık. Seattle'ı da sayarsak Abby'e ulaşmak için yüzlerce insan ve birçok köpek öldüren Ellie, gözlerinin önünde Joel ve Jesse'yi öldüren, Tommy vuran, Dina'yı yaralayan ve kendi parmaklarını koparan Abby'i son anda affediyor. Yani, Joel öldükten sonra sonunda intikamımı alacağım diyorsunuz ama oyun ona bile izin vermiyor. Gerçekten fiyasko. Sony, Game of the Year ödüllerini parayla satın alacak ama inşallah satışlarda çakılırlarda Naughty Dog ve Cuckman dersini alır. Canım seriyi ne hale getirdiler.

--spoiler--
Hikayesi dahil her anlamda oyun dünyasının zirvesi, başyapıt. 2 kez bitirdim üstelik 2. bitirişimde de platinledim oyunu. Abby mükemmel bir karakter, çok sevdim. Uzun uzun yazmak isterdim fakat sözlüğü pek kullanmıyorum.
innovation in accessibility, audio design, performance, narrative, action/adventure, game direction ve game of the year ile şov yapmış oyun. 10 adaylık ile zaten rekor kırmıştı, 7 win ile de bir başka rekor kırdı. 2020'nin en iyi oyunu hakettiğini aldı. Oynamadan, sızıntıları görüp 0 basanlara tokat atıldı.
sjw problemi olmasına rağmen oynamayı düşündüğüm oyun.

ilk oyun beklediğim gibi sonlanmadı.
The Game Awards 2020'de en çok ödül kazanıp yılın oyunu seçilen, playstation özel oyunu. (bkz: exclusive)
sony'nin bünyesinde olan Naughty Dog tarafından geliştirilmiştir. türkçe seslendirme* içermektedir.

ayrıca (bkz: last of us part 2)
Daha şimdiden 203 ödül alarak oyun tarihinin en çok ödül alan 4. oyunu oldu. 202 ödüle sahip God of War'u geride bırakırken önünde 227 ödül ile The Elder Scrolls V: Skyrim, 249 ödülle The Last of Us, 258 ödülle Witcher 3 var. Skyrim'i çok rahat geçecek gibi gözüküyor. Hatta The Witcher 3'ü de geçecek gibi gözüküyor.

Oyun tarihinin en çok ödül almış 10 oyununa bakmak isterseniz;

1- The Witcher 3: Wild Hunt (2015) - 258
2- The Last of Us (2013) - 249
3- The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) - 227
4- The Last of Us Part ii (2020) - 203
5- God of War (2018) - 202
6- The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017) - 193
7- Uncharted 4: A Thief's End (2016) - 168
8- Grand Theft Auto V (2013) - 160
9- Red Dead Redemption 2 (2018) - 139
10- Dragon Age: inquisition (2014) - 134

https://www.gameawards.net/p/stats.html

Burada da 2020 ödülleri mevcut;

https://www.gameawards.net/2020/09/2020.html
kötü senaryo, kötü hikaye. çok üst düzey grafikler ve keyifli bir oynanış.
Boktan bir oyun.
güncel Önemli Başlıklar