bugün

heath ledger' ın ölümüyle kadrosuna johnny depp, jude law ve colin Farrell' ı ekleyen film.

http://www.sinemaestro.co...w&id=362&Itemid=1
heath ledger ölmeden önce çekilmiş son set fotoğrafları için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=363&Itemid=1
ilk olarak 22 mayıs 2009'da cannes film festivalinde gösterilen film, 4 eylülde italya'da seyirciyle buluşacak. johnny depp'in filmden kazandığı parayı heath ledger'in kızına bağışladığını açıklamasının ardından colin farrell ve jude law da aynı şeyi yapmıştır.
ne yazık ki heath ledger'in (kendisine allahtan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine de başsağlığı diliyorum) ölümüyle çekimleri duran, kendisinin oynadığı rol için johnny depp, jude law ve colin farrell gibi isimlerin kadrosuna katıldığı, imaginarium sahneleriyle dalıp gidebileceğiniz film.

---spoiler---

film konu olarak beklediğim kadar dolu çıkmadı açıkçası. yavan bir konusu var. çakma gandalf olan 1003 yaşındaki (Christopher Plummer) Doctor Parnassus'un gezici bir tiyatrosu vardır. aynı zamanda valentina (Lily Cole) adındaki daş gibi bir kızı vardır bu tiyatro'da çalışan. parnassus sihirli bir ayna sayesinde insanların hayal güçlerini de kullanarak insanları bir hayal dünyasına geçirebilmektedir. bunları şeytanla anlaşma yaparak gerçekleştirmektedir. şeytan da parnassustan 5 kişinin hayallerini yönlendirmesini ister.....

imaginarium dışındaki sahneler çok sıkıcı. ne zaman hayal dünyasına birisi girse, filmin atraksiyonu orada başlıyor ve bu hayal dünyası gerçekten de büyüleyici bir şekilde resmedilmiş. bu dünyadaki en sevdiğim sahne mafya adamlarıyla, tony arasındaki kovalamacalar ve bu kovalamacaların sonundaki dans sahnesiydi. bayağı absürd ve komikti.

oyunculuklar da gerçekten çok başarılı. bir tony karakterini 4 kişinin (heath ledger, johnny depp, jude law ve colin farrell) oynaması ve güzel oynaması çok ilginç olmuş. ayrıca Lily Cole da valentina rolünde çok başarılı ve özellikle de o seksi, beyaz vücudu ve güzel yüzüyle imaginarium'un yanında ayrı bir görsel şölen katıyor filme*
---spoiler---

sırf imaginarium sahneleri için bile izlenebilecek bir film. tavsiye ederim.

not : ayrıca johnny depp, jude law ve colin farrell, filmden alacakları parayı vefat eden heath ledger'in kızına bıraktıklarını açıklamışlar. gerçekten de çok takdire şayan bir hareket.
terry gilliam fanlarına selam olsun diyelim. tabi bir de oyuncu kadrosu insana küçük dilini yutturuyor. buyrun bakın;

Johnny Depp ... Imaginarium Tony #1

Colin Farrell ... Imaginarium Tony #3

Heath Ledger ... Tony

Christopher Plummer ... Doctor Parnassus

Jude Law ... Imaginarium Tony #2

Lily Cole ... Valentina

Peter Stormare ... The President

Tom Waits ... Mr. Nick
sinemada izlemek için sabırla beklediğim film. güzel olacağını umuyorum...
geçen sinemada bu filmin afişine bakarken öyle pis dalmışım ki yanımdan geçen adamın suratıma bakmasıyla kafasını ani bi şekilde çevirip afişe bakması bir oldu. (nasıl bakıyordum kim bilir)

heath ledger öldükten sonra, bu filmin başta johnny depp olmak üzere başka oyuncularla devam etmiş olması mutlu etmedi beni. filmi izledikten sonra filmle ilgili düşüncelerimi yazacağım lakin heath ledger ın olmadığı bölümleri aklım onda kalarak izleyeceğimi biliyorum.

(bkz: en zor izlenilen film)
mükemmel bir oyuncu kadrosuna sahip film. bugün izleyeceğim.

Edit: izledim ve çok hoşuma gitti. herkese tavsiye ederim.
heath ledger mı jonny deep mi diyerek izledim filmi, şahane.
colin farrell olmamış. jude law bile olmamış. johnny depp ise 'bence' olmamış. heath ledger'dan başkasını görmeye dayanamadım filmde. genel olarak güzeldi. ama ağlamadan da duramadım. neticede..

--spoiler--
heath ledger ve arkadaşlarından bir film
--spoiler--

içim çok sızladı.
film ilk yarısında tam konuya girememe hissi verse de, ikinci yarı ile toparlıyor bence. heath ledger ve arkadaşlarından hoş bir film..
fazlasıyla fantastik bir film olmuş. eğer fantastik filmlerden hoşlanılmıyorsa sıkabilir. yine de herşeye rağmen heath ledger'a* bir saygı duruşunda bulunmak için bile gidilebilir.
bende tam bir hayal kırıklığı yarattı dersem mübalaa etmiş sayılmam.

bazı fantastik filmlerin çakması. alice harikalar diyarında, avatar, birazcık yüzüklerin efendisi. ama bu fantastik zamanlar gerçek şimdiki zamanlarla başarısız ve kurgusal hatalarla kesiştiği için bloklar arasında ciddi doku uyumsuzlukları yaşanmış. ömer üründül bu filme gitse aynen böyle derdi. *

hakkında hiç bir araştırma yapmadan gittiğim film. filmin başbol oyuncusu healt ledger'ın filmi tamamlayamadan ölmesinden haberim bile yoktu. benim giriş referansım johnny deep idi. ama onun rolü de aşırıya kaçan fantastik kurgunun içinde kaybolmuş. filmin en güzel yanı genç ve diri ama soğuk bakışlı kedi valantine lily cole idi.

boşuna bu filme gidip zamanınızı ayırıp para vermeyin, yazık.
çok şey bekleyip de 30 dakika izledikten sonra kapatıp bilgisayarımdan sildiğim bir filimdir kendileri.
güzel bi çocuk filmi bence. belki izlerken sıkılmamın nedeni budur be sözlük...
ilk adamın hayal dünyası süperdi, sonrası berbat çocuk tiyatrosu gibiydi. daha karanlık, daha gerilimli yapılabilirdi.

çoluk çocukta seyretsin filmi olmuş, harcanmış güzelim konu.
aslında konusu şahane, değişik bir tarz olmuş denilesi film.ancak sona doğru yaklaştıkça hikayeden sapılmış olması filmi anlaşılmaz kılmıştır birazcık.
aylar önce izleyip yirminci dakikadan itibaren sıkıldığım entresan film.
bu film tim burton tarafından çekilse 12'den vuracakmış lakin ıskalanmıştır.
uykusuz bir şekilde izlenmemesi gereken film. zira kaliteli bir oyuncu kadrosu var ama onu da izleyim bunu da takip edeyim derken kayışı koparabilirsiniz.
inanılmaz kötü bir hikaye. verdiğim paraya tüh dediğim nadir filmlerden.
bugün izlediğim ve çok hoşuma giden bir film...sahne geçişleri ve oyuncu kalitesi çok iyi bir film.. konusuda ilginç...
(bkz: izlenmesi gereken filmler)
filmi indirip görüntüleri gördükten sonra bana hitap etmediğine karar verdiğim filmdir. *
Hikaye tam anlamıyla berbat. sadece hayalden oluşan bir kurgusu var.. Çocuk filmi olarak da kabul edilemez çünkü temadan çıkarılacak mantıklı bir mesaj yok.. filmi oyuncu kadrosu kurtarmış demek yanlış olmaz.
Şu filme kötü diyeni veya aşağılayarak yorum yapanı allah çarpar. Dayanamadım lan Cahil cühela velet takımının aşağılamalarınıa orada burada sözlüklerde. Tamam film tam olmamış, eksiklikler var ki filmin çoğu bitmeden Başrol oyuncun çotank diye kendini öldürürse film boka sarar tabi.

Ayrıca "Filmin kadrosu kurtarmamış filmi" tam aksine o geniş kadronun filme eklenmesine neden olan koşullar filmi bok etmiş koşullardır. (kaldı ki milletin kadronun kurtarıcı kısmı diye gördüğü Colin farrel veya jude law kim allah aşkına?, joni abi başka) Daha bu kadar basit bir düşünme yöntemi bile olmayan kişilerin birilerin emeğine özellikle de Ledger'in son filmine bu kadar acımasızca yaklaşacak halde olmaları pek de garip değil haliyle.

Ha ama diyorum film olmamış , keşke Ledger ölmeseydi de film kötü çekilseydi işte o zaman olmamış diye acımasızca eleştirseydik.

Bunun yanında da onlarca güzel yanı var filmin. Bunlar da görülemediyse ne diyeyim artık.

ek: ha ben filmi izlemeden önce baştan aşağı veya çoğunlukla imaginarium bekliyordum beni hayalkırıklığına uğratan o oldu. Olsun Tom Waits abimiz yeter.
güncel Önemli Başlıklar