bugün

Küçük bir iki ilerleme haricinde ilk filmin devamı değilde sanki ilk filmin bir başka versiyonu gibi olan devam filmi. Aslında izlemeye de pek niyetli değildim ama türü itibariyle fantastik kurgudan uzak olup muadillerinden ayrılması ve bir geleceğin dünyasını çiziyor olması cezbetti. iki buçuk saatlik süresine ve kasvetli havasına rağmen hiç sıkmıyor.
Sonuna doğru filmden umudumu yitirsem bile finali görünce 3.ve 4. filmden beklentim arttı. Bu sinemada yeni bir taktik oldu zaten, son zamanlarda devam filmlerinde çok sık karşılaşıyorum; çokta iyi bir şekilde ilerlemeyen bir devam filminin finaline dizilerde olduğu gibi "şak" diye merakta bırakan bir bitiş ekleyiveriyorlar ve sonraki filmi izlemeye mecbur bırakıyorlar.
kıyafet tasarımcısı cinna abimizin bir kez daha karizmayı tavana vurdurduğu devam filmi. gerçi sonradan olmadık anda kendisine dalmaları fena üzmüştür.
filmi için konuşuyorum muhakkak hd izlenmelidir. nasıl olduğuna gelecek olursak; konu bütünlüğü bu filmde sağlanmış, 3. film için beklenti oldukça yükselmiştir. birinci filmi beğenmeyenler pekala bunu beğenebilir çünkü seri film/kitaplarda ilk filmde her zaman bir şeyler eksiktir ve bu filmde onun açığı kapatılmıştır.

--spoiler--
johanna mason karakteri oldukça başarılıydı kızı öldürecek sanarken çipi çıkarmış, helal olsun. katniss'in oku gökyüzüne fırlattığı sahne efso olmuş ona da değinmeden edemeyeceğim. bir de artık katniss kimle işi pişirecek karar versinler, bi peeta bi gale adamın kafasını karıştırıyorlar.
--spoiler--

*filmin ilk yarısını resmen 360p ile izledim, ikinci yarısını 1080p izleyince ne izlediğimi anladım. muhakkak izleyecekler hd izlesin. üçüncü filmi merakla bekliyoruz efenim.

edit: imla.
film olanı için konuşursak ilk filmi beğenenin beğeneceğinden kesin emin olduğum fakat ilk filmi hiç beğenmeyen bir kişi bu filmi de pekala beğenmeyebilir. filmin müzikleri gerçekten ilk filmden daha iyi olmasını sağlıyor diyebilirim. ayrıca jennifer lawrence'da biraz daha olgunlaşmış daha hoş görünüyor bu filmde. philip seymour hoffman'ın kadroya dahil olmuş olması ayrı güzel.

kitabını okumamış olmama rağmen senaryo distopik bir gelecekte geçmiş olduğundan gönlümü kazanmıştı 3 ve 4. filmleri de kesinlikle izleyeceğimi belirledi serinin 2. filmi olan catching fire.

bu da o bahsettiğim filmin müthiş müzikleri: http://www.youtube.com/watch?v=GqEIZRtx1Dg
okunuşu "dı hangır geyms keçing fayr" olan filmdir.
10,5 tlmin ve 146 dakikamın acımadan ağzına yağdanlıkla sıçan filmdir. *
basitlerin basiti olmuş filmin yarında çıkma vakaları yaşanmış filmodur.
Seriyi, kitapları, katniss'i ve jennifer lawrence'ı sevdiğim için koşa koşa gittiğim film.

ilk bölüm öncelikle çok sıkıcıydı, devrimden daha çok bahsedilebilirdi. Onun dışında gayet güzeldi. Kitaptan kopuk yerler de vardı tabiki ancak tamamıyla normal karşılıyorum bu durumu.
bir sene sabırsızlıkla beklenen, fragman sayesinde beklenti zirve yapan, izlendiğinde ise büyük hayal kırıklığı yaşatan film. kitabı ile mukayese bile edilemez zaten fakat bu kadar özensiz olmasa dedirtir. ha alaycı kuş çekilirse gidecek miyim? tabii ki evet. çünkü bu seriyi çok sevmek bunu gerektirir.
üçüncü filme gitmek zorunda bırakan film.
burada spoiler başlıyor.

oyunlar ilk filmdekine daha kısa tutulmuş. ekip çekişmelerinden çok, katniss' i yok etme planlarından dolayı, oyun yöneticileri tarafından yaratılan olaylara maruz kaldı haraçlar. bunun haricinde mıntıkalarda çıkan isyanlar, günümüz dünyasında olan yönetime ve düzene başkaldırma hareketlerine gönderme yapar gibiydi. ama her zaman ki gibi, asiler bu filmde de baskı ve zorbalıkla, sindirilmeye çalışıldı.

üçüncü filmle ilgili bir nevi spoiler verildi gibi. 12. mıntıka artık yok katniss!

(bkz: kılıçlar çekildi)
(bkz: umut)
ilk filmden çok daha iyiydi. Ki ben ilk filmi de beğenmiştim. Normalde kitap uyarlamalarını o kitabı okuduysam hiç beğenmem. Buna harry potter, melekler ve seytanlar gibi filmler de dahil. Ama bu film kitabı okurken ne canlandırdıysam öyleydi. O yüzden daha bir sevdim.

--spoiler--
-heavensbee'nin dans sahnesinde katniss'e ip ucunu vermesini bekledim ama saati sürpriz yapmışlar bence kötü değildi.
-keşke kitaba uyup cinna'yı öldürmeselerdi.
-Bir de şu Amerikalıların iki erkek arasında kalmasını anlamıyorum arkadaş! Ikisini aynı sevdiğini yansıtıyor hem kitapta hem filmde. Birine daha meyilli bile değil hem peeta'yı hem gale'i aynı seviyor güya. Tek çözemediğim ve rahatsız olduğum nokta bu. Ben olsam gale'i seçerdim.
--spoiler--
oyun içinde oyundur.
Kitabıyla filmin bir çok noktası tutmamıştır. Ama yine de güzeldir.
dizi tadında sona sahiptir.
pat diye bitivermiştir.
ama güzeldir.
ben sadece filmini izledim bunun. ilk filmi çok beğenmemiştim. çocuk filmi gibi gelmişti. ama bu ikincisinde başlarda hikayeyi öyle hazırlıyorlar ki heyecanlanmamak elde değil.
--spoiler--
malum 75. yıl oyunları mıdır nedir o başlamadan önce koltukta kıpırdandım durdum kitabı okumamış biri olarak. o kadar gerdi. ne yapacaklar bunlar diye kendimi yedim. sonra başladı oyunlar heyecanlı bir şekilde. sonunda da kafamdaki soru işaretlerinin hepsi cevaplarını buldular. tabi hikayeyi çok bilemiyorum kitabı okumadığım için ama tatmin oldum ben. bir tek şu peeta ve katniss in aşkları sanki biraz olmadı gibi böyle hemen. ne bileyim az işlendi sanki. inandırıcılığı yoktu. ama yakışıyorlar işte. kitaptan gelen filmin atmosferi falan ayrı güzel zaten.
--spoiler--

sonuç olarak gayet güzel bir devam filmi. 3. sünü bekliyoruz heyecanla.
1 hafta da bitirdiğim açlık oyunları serisinin 2. kitabı.
edit: ısrarla okuyunuz.
Filmi ile kitabının bazı noktaları tutmuyordur. Evet.
hunger games'in birincisinden ne eksiğinin ne de fazlasının olduğu devam filmidir. izlerken farklı dünyalara götürür, keyiflidir.
Overrated film.
tıpkı incir reçeli gibi çok klişe karakterlere, tipik hollywood ürünü senaryo sürprizlerine ve tatmin etmeyen bir sona sahip film. turnuva (2009) bunun yanında çok daha başarılı duruyor bence.
filmin son sahnesi, (spoiler değil)matrix reloaded'ın sonu ile aynı neredeyse. devam filmi çekmek için illa böyle mi bitirmek gerekiyor.baş karakter sedyede uzanmış kameraya bakıyor ve son.
kırpılmaktan haşat olmuş film.
kitaptaki bir sürü yer atlanmış.
spoiler vermeden sonlandırmak gerekirse, kısaca bir kaç sahne hariç olmamış filmdir.
alacakaranlık filminde olduğu gibi iki erkeğin arasında kalmış bir kız, biraz onu öpeyim. biraz bunla oynaşayım ay hangisi seçsem yeaaaa, işte filmin bu yönü ergenleri sinemaya çekmiş. kesinlikle hafta sonu gitmeyin filme, hafta içi mesai saatleri içinde yada gece en son seansa gidin salonda bulunan izleyicilerin, 100%90 nı 17 18 yaşında ergen kızlarla doluydu, gülüşmelerden, telefon ekranlarının ışıklarından filme konsantre olmadım.

filme gelirsek ilk filme göre daha güzeldi, kitaba daha sağdık kalmışlar, oyunları kısa kesmişler gibi geldi ama kitabı tam hatırlamadığım için, abartılı bir kısaltılma olmamış olabilir. diyaloglar uzun tutulmasına rağmen sıkılmadan izledim gidin derim.
ilk filme nazaran çıta yükseltilmiş bu filmde.

ismi olduğu gibi çevirmek yerine filme uygun yapsalarmış daha güzel dururdu sanki.
açlık oyunları başlı başına rezaletken tutup bir de ateşi yakalamak kısmını olduğu gibi korumak?
ne bileyim açlık oyunları, devrim ya da isyan başlıyor falan deseler daha bi hoş dururdu.
o ne lan bildiğin chicken translate olmuş.
heralde translate.google.com üzerinden çevirmişler ismi çevirmene para yetmeyince.*

--- spoiler ---

o değil de, seriyi ballandıra ballandıra anlatan bir arkadaşım sayesinde,
bu elbisenin kuşa dönüşünü okumuştum vaktiyle.
bu tarz sahnelerde genelde okuyucunun hayalgücü tavan yapar (bkz: magician the master) (bkz: pug) (bkz: milamber)
lakin kafamın basmadığı, yığınla cgi, greenbox vs vs teknoloji mevcutken, yönetmen dediğin kişinin gelip senin hayalgücünün içine eder ya, bu biraz yandan yemişi. tamam sahne, kıyafet dönüşümü falan güzel de, o kollarını yana açtığı sahne nedir ya. filmin doruk noktası belkide o sahneyken neden neden diye sordurur.
--- spoiler ---
Bu gece gideceğim film.
Edit gelecek.

Edit: Koca kitabı sığdırmaya çalışmışlar gibi olmuş. 30-40 dk ayırabilmişler açlık oyunlarına.
Zaten dikkat ettiyseniz insanlar çabucak öldü, öyle ilk filmdeki gibi hikayelerini dahi göremedik.
ilk film vs. ikinci film yaparsak başlangıç filmi daha detaylı daha güzeldi.

Ayrıca öyle bir yerde bitti ki, 3. filme mutlak gitmem gerekiyor. Merağımızla kaldık.