1. 1.
  ismi çok absürd gibi gözükse de aslında bestseller bir roman ve romandan alıntı yeni film. baş rolde de lily james var. tarihi kurgu tarzında. 2. dünya savaşı zamanında geçiyormuş olaylar.
  ... nil nil nil
 2. 2.
  "belki de kitapların eşsiz okuyucularla buluşmasını sağlayan bir sırrı veya içgüdüsel bir çekiciliği vardır."

  çok güzel, sıcacık bir roman uyarlaması film. 2 saat boyunca gözlerim dolu şekilde izledim. bunun sebebiyse 'bir kitap insanları ne derece bir araya getirebilir?' fikrinin üstünde durmaları.
  Film ikinci dünya savaşı sırasında almanlar tarafından işgal edilmiş bir adayı ve adadaki bir grup sevdiği kişileri kaybetmiş insanların kurduğu kitap okuma derneğini anlatıyor. yalnız hissetmemek, vakit geçirmek amacıyla bu dernekte insanlar belli bir gün toplanıp kitap okuyorlar. bir süre sonra aile oluyorlar. ve bir de londra'da yaşayan juliet ashton isimli bir yazar var. bu yazarın bir kitabı tesadüf eseri kitap okuma derneğindeki dawsey adams'ın eline geçiyor. dawsey kitabı okuduktan sonra juliet'e mektup yazıyor shakespeare a ait bir kitabı kendisine yollamasını rica ediyor. juliet yolluyor tabii ki. ve ikisinin mektuplaşması devam ediyor ta ki juliet aradığı şeyi o adada ve bu dernekteki insanlarda bulabileceğini düşünüp adaya gitmeye karar verene kadar.

  "yeni dünyalar görmek için sadece bir muma ihtiyaç vardır."
  film, insanın kendini en çaresiz ve yalnız hissettiği anda kitapların kendine nasıl birer sığınak haline geldiğini çok güzel işliyor. ve ayrıca filmde geçen olayların çoğu yaşanmış. örneğin filmde çok cesur bir kadın karakter var, elizabeth. bu kişi Marie Ozanne adlı bir kadından esinlenme. daha fazlasını filmi izledikten sonra bu sitede bulabilirsiniz.:
  https://www.visitguernsey...guernsey-movie-true-story

  edebiyat sever her insan bence iki saatini bu filme ayırmalı. adanın güzelliği zaten filme başladıktan sonra insanı izlemeye ara bile verdirtmiyor. o kadar mükemmel. iyi ki bugün bu film karşıma çıktı ve izledim.
  the guernsey literary and potato peel pie society
  5 ... louisa clark
 3. 3.
  aynı isimli bir romanda uyarlama olan 2018 yapımı bir netflix filmi. başrollerinde lily james ve michiel huisman yer almaktadır.

  2. dünya savaşı döneminde londra'da yaşayan ve yazdığı kitaplarla üne kavuşan juliet ashton isimli genç bir yazar, bir gün guernsey'de yaşayan dawsey adams isimli birinden mektup alır. dawsey'in mektubunda bahsettiği bir edebiyat kulübü genç yazarın ilgisi çeker ve hem onlarla tanışıp bu edebiyat kulübünü daha iyi tanımak hem de yeni kitabına araştırma yapmak için gurnsey'e gider.

  dönem filmi seven birisi olarak kostümlerden seçilen mekanlara, kullanılan dilden içeriğe kadar birçok yönden doyurucu bir film oldu benim için.
  ... the director