bugün

muazzam satır araları olan bir kitap. ilk yayımlanma tarihi 1976. forrest carter'ın apalaş dağları'ndaki* cherokee kültürü ile büyüdüğü çocukluğunu anlattığı özgün bir otobiyografi .
film uyarlaması ise, yine kitap ile aynı ismi taşıyan 1997 yapımı the education of little tree. filmden bir kısım;

--spoiler--

little tree'nin büyükbabasını yılan ısırır. geceyi ormanda geçirirken little tree döner ve büyükannesine ateşi sürekli canlı tutmasından dem vurarak büyükbabasının ölmeyeceğini düşündüğünü söyler. büyükanne burada ölümü anlatır little tree'ye:

"bak little tree, her gün yolda yürüyen bizim gibi onlarca insan görüyorum. onlar kendilerinin yaşadıklarını düşünüyorlar. oysaki hepsi birer ölüler. çünkü; onların içlerindeki ruh bir bezelye kadar küçülmüştür. ruhunu büyütmenin tek çaresi onun üzerinde çalışmaktır. onu anlamaya çalışmak için kullanmalısın. ne kadar çok şey anlarsan ruhun o kadar büyür. ve sonra ruhun kocaman olur. her şeyi anlamaya başlarsın. bütün geçmiş hayatlarına hakim olursun. ben büyükbabanın böyle bir anlayışa yaklaştığına inanıyorum. her ne kadar kendisi henüz bilmese de..

fakat eğer vücudu ölürse bizi hatırlayacaktır. bilmeni istediğim şey bu. ruhlarımız her zaman birlikte olacaktır. her zaman.. önemli olan da bu canım."

--spoiler--