bugün

sinemadan anlamayan, olayları sıcağı sıcağına yorumladıklarından fanatikliklerine, gaz karakterlerine yenilen insanlar.
nolan kardeşler'i pek bi severim. adamlar kapasitelerince bir şeyler yapmaya , sinemaya emek vermeye çalışıyorlar. bütün filmlerini de takip ettim, kimseye zararı dokunmayan hayalperest çocuklar. yazacaklarımdan alınmasınlar sakın. andrea bazin yaşasaydı o da eleştirecekti benim gibi , emin olun.
şimdi bir kere bu filme gitmeyen insan yoktur sanırım. hani parası yoksa zaten kalkıp da yorum yapmasın izlemediği filme. hele ki imax teknolojisi ile izlememiş insanlar hiç konuşmasınlar, izlememiş insanlar gibi sussunlar.
bu bir süper kahraman filmi değil. dc comics çocuklarına hitap eden bir film de değil. bu film gerçek insanlara hitap ediyor. acıyı, şehir hayatını , adaletsizliği tatmış yetişkin kaos çocuklarına sesleniyor. hiçbir karakter yüceltilmiyor, hepsi sizin belki benim gibi zaafları olan insanlar olarak gösteriliyor . heath ledger'in zengin bir performansı var ve bu seyirciyi eğlendiriyor. kötü ve iyi kavramlarını sorguluyor insanlar. batman de joker gibi biri değil mi bir yerde?
peki seyirci neden filmi göklere çıkarıyor? çünkü kendi gibi sorunlu bir karakter görüyor perdede. şartlar günümüz şartları ile de benzeşince süper olmayan süper kahramanın gerçeğe yakın karanlık dünyası seyirciyi ele geçiriyor. insanlar gerçeği ve gerçeğin fazlasını(süper kahramanlar) aynı ortamda görmeyi severler.
filmin artıları var ama bütün bunlar filmi göklere çıkarmak için yetersiz. memento fanlarının nolan'ı bu filmden sonra sinema tanrısı olarak görmelerini her zamanki gaz karakterlerine veriyorum. yine bir gazla boylarından büyük iddialarda bulunuyorlar. citizen kane 'i o gencecik yaşta yapmış orson welles ne peki?
the dark knight yapılmış en iyi süper kahraman filmidir. buna rağmen göklere çıkarılacak ,sinema tarihindeki en önemli filmlerden biri olarak gösterilecek bir film değildir. imdb'deki puanı da sitenin tırtlığındandır. düzenli imdb oylayıcılarının tırt olduğunu zaten bilmeniz gerekirdi.
batman begins filmini izlememiş olanlardır.
biyiklinin son gecesini izlemiş insanlardir.
(bkz: ersin karabulut)*
başını ersin karabulut'un çektiği güruh.
aralarında yer aldığım insanlardır. bu durumdan da gayet memmunum. christopher nolan ve jonathan nolan faktörü varken, zaten yukarlarda olan bu filmi göklere çıkarmamak ayıp olurdu. filme sadece basit bir kahraman filmi olarak bakamamızın sebebidir christopher nolan. kaldı ki batman, özünde diğer kahramanlardan çok çok farklıdır. adam bildiğin insan. christopher nolan'ın batman'e yaklaşımı da bu açıdan önemli zaten. batman'in zaafları bile tamamen insani yönlerden kaynaklanıyor. bu bakımdan nolan'ın batman'i gerçeğe mümkün olduğunca uydurma çabası boşu boşuna bir çaba değil. batman'in yapacakları kadar yapamayacakları da belli ki zaten the dark knight rises'ta göreceğimizi tahmin ettiğimiz bazı sahneler de bunun en büyük göstergesi. hepsini geçtim, christopher nolan'ın heath ledger seçimi bile bu filmi tek başına göklere çıkarmak için yeterli bir sebeptir. hans zimmer ve james newton howard adlı amcalarımızı da es geçmemek lazım, onlar da filmin bu denli yukarlarda olması için baya çaba sarf etmişler.
can yücel'in bizim köyde göte göt denir lafını akla getirir.
lan film güzel işte. trollük yapmanın ne alemi var ki.
Batman dark knight bir super kahraman filmi değildir. Filmi güzel yapan filmin mentalitesidir. Herkesle ve her şeyle dalga geçen ruh halidir. Derin diyaloglarıdır.

(bkz: Açıp okuyun ezberimde yok şimdi)

Pek tabii Matrixe süper bir aksiyon bilimkurgu diye bakan zihniyet, buna da süper bir süper kahraman filmi diyecektir. Adam anlamıyor, naapsın *
Banka Müdürü - Kendini zeki sanıyorsun ha? Sizi kiralayan adam aynı şeyleri sana da yapacaktır. Bu şehirde suçlular bazı şeylere değer verir, onur ve saygı gibi... Şu haline bak, sen neye inanıyorsun? Sen neye inanıyorsun!?
Joker - Benim inandığım şeye göre, insanı öldürmeyen şey, onu tuhaflaştırır.

Lucius Fox - Şunu açığa kavuşturalım. Müşterinin yani dünyanın en zengin ve en güçlü adamının bir intikamcı olduğuna, geceleri çıplak elleriyle suçluları bir güzel patakladığına inanıyorsun. Ve planın, bu adama şantaj yapmak, öyle mi?!?

Joker - Tek önemsediğin şey para, bu şehre daha klas suçlular lazım. Bunu onlara vereceğim.

Joker - Rachel kaçırıldığında ben Gordon'ın kafesindeydim. O patlayıcıları ben patlatmadım.
Harvey Dent - Senin adamların... Senin planındı!
Joker- Sence ben plan yapabilecek biri miyim? Ne olduğumu biliyor musun, arabaları kovalayan bir köpeğim. Arabayı yakalasam ne yapacağımı bilemem. Anladın mı? Ben sadece yaparım... Mafyanın planları olur, polislerin planları olur, Gordon'ın planı olur, onların hepsi de komplocudur. Durmadan küçük dünyalarını kontrol etmeye çalışırlar. Ben komplocu değilim. Komploculara bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanın ne kadar zavallı olduğunu gösteriyorum.

Mafya Lideri - Önerin nedir peki?
Joker - Çok basit Batman'i öldürmek.
Mafya Lideri - O kadar basitse sen niye şimdiye kadar yapmadın?
Joker - Bir işi yapıyorsan, asla bedava yapmamalısın.
Mafya Lideri - Kaç para istiyorsun?
Joker - Yarısını.
Mafya Lideri - Sen delisin.
Joker - Hayır, değilim... Hayır, değilim...

Joker - Ah ah... Sen var ya, bana izin versen ölürdün sanki, değil mi? Durdurulamaz bir güç, yerinden oynamayan bir nesneye çarpınca... işteee böyle olur. Sen gerçekten de hiç bozulmayacak birisin değil mi? Hee? Çünkü sen kendine karşı dürüstlüğünden, beni öldüremiyorsun Batman. Ben de seni öldürmek istemiyorum. Çünkü beni eğlendiriyorsun. Galiba kaderimizde bunu sonsuza dek yapmak var.
Batman - Ölene kadar hücrede kalacaksın.
Joker - Hücreyi paylaşabiliriz. Bu şehirdeki delirme oranının artış hızını iki katına çıkarırız.
Batman - Yanılıyorsun. Bu şehirde yaşayanlar, iyiliğe inanmaya hazır olduklarını kanıtladılar.
Joker - Moralleri tam bozulana kadar. Gerçek Harvey Dent'i ve yapmış olduğu kahramanlıkları gördükleri güne kadar bu şekilde devam edebilir. Hih hih...

Joker - Gotham ruhu için olan savaşımı seninle yumruk yumruğa dövüşüp, kaybedeceğimi düşünmedin ya? Hayır, her zaman son bir kozun olmalı. Benimki Harvey Dent...
Batman - Ona ne yaptın?
Joker - Gotham'ın Beyaz Şövalyesini alıp ve tabiki senin seviyene indirdim. Çok zor olmadı... Senin de bildiğin gibi delilik yer çekimi gibi, sadece hafifçe dokunmalısın.

Harvey Dent:Acımasız Dünya'nın ahlakı şanstır.
Kendi şansımı yaratırım.
suruye uyan ergenlerdir.

bu kadar bos beles bir film gormedim ben. joker diye bize gosterilen himbil batman bir tane caksa ucacak biri. uc bes kiytirik felsefik laf ediyor diye adami sisirdikce sisirdiler. vay aq. jared leto'nun jokerine bakin da joker gorun aq veletleri.