bugün

alexandre dumas'ın muhteşem intikam kitabı. hınç, kin, nefret, başarı, öç gibi duyguları konu ederken, yer yer gerim gerim geriyor.

''Yalnız en büyük ümitsizliği tadan bir kimsenin en büyük saadeti hissetmeye gücü yeter. Yaşamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlayabilmek için, ölümü istemiş olmak lazımdır.''
Sonradan Ezel dizisine uyarlanmıştır.
film idare eder, kitap mükemmel ötesi. okuduğum ne iyi klasik roman.
filmi vasat olup kitabı mükemmel olan romandır. filmi o kadar hollywood kokuyor ki film sonunda erkek kişisi kadını affediyordu kitapta tam tersiydi. karakterin zindan da geçirdiği zaman yaşadıklarını okuyunca adeta o ortamı hissediyorsunuz.
diğer uyarlamaların aksine filmi oldukça güzel çekilmiş bir klasik.
kitabını okuduktan sonra bir de filmini izleyeyim üstüne iyi gider diye düşündüm ama keşke izlemeseydim, zihnimde oynayan kitap yansıması çok daha güzeldi.

elbette 800 sayfalık kitaptaki inceliğin, her ayrıntının 2 buçuk saatlik filme sığdırılması imkansızdı ama film ile kitabın alakası yok.
hele de düello sırasında gelen mercedes'in; dur yapmağğ o senin oğlun demesi senaristin brezilya dizilerinin etkisinde kalan türk olduğuna falan işaret kesin. kitaptaki edmond'un zeki akıllı kültürlü bilgili oluşuna karşın filmdekinin tam gösteriş budalası bir keko olması benim edmond'a olan tüm hayranlığımı yerle bir etti ya.
kusmak istiyorum filmin üstüne.
Okumak için o kadar heves ettim ve şimdi her sayfasında o kadar intikam hissiyle dolup taşıyorum ki.
Alexandre hayatım napmışsın sen ya? bak benim yükselenim akrep feci gaza geliyorum.
hayırlısıyla okumayı bitirmek istediğim kitap.
tyt ayt yds dgs ales bilmem ne gibi sınavlara hazırlanırken izlenmesi gerekir. Dante'nin azmi ile okuma yazmadan başlayıp bilgiden boğulacak bir adama dönüşmesini izleyeceksiniz.(/okuyacaksınız*)
sözlüğün kitapsever yazarlarından. ayrıca kalemi de kuvvetli görünüyor, zevkle kendini okutuyor.
- Tanrıya inanmıyorum.
+ Sorun değil, o sana inanıyor.

görsel
muhteşem bir eserdir hatta osmanlıdan esintiler taşır. Genede son finali buruktur.
-boşver tanrıyı peder, tanrıya inanmıyorum.

-önemli değil evlat, o sana inanıyor..

En iyi klasiklerden biri. Evet.
Guy Fawkes'in oyunculuğu ile yardırdığı kült film.
Semerkant ve Puslu Kıtalar Atlası tadı aldığım mükemmel ötesi roman.
Güzel bir romandır.
Ezel'e ilham olmuş efsane roman ve film.
Alexandre Dumas'ın efsane romanı.
bitiremediğim bir kitap, nedense ısınamamıştım.
Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında. Ben ithaki(?)den 1000 sayfalık baskısını okudum. Hani uzatmış da uzatmış diyeceksiniz ama yok arkadaş, her sayfada başka olay. Ayrıca herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği bir eser. Ne ararsanız var. Dram, aşk, polisiye, savaş, aksiyon, gerilim, felsefe... Ayrıca klasiklerden konu açılınca Dumas'ın ismini göğsümü gere gere söylememin müsebbisidir bu eser. Kelime dağarcığınızı arşa çıkarmak da fonksiyonları arasındadır.
Alexandre Dumas'ın dünya edebiyata kazandırdığı kitaplardan biri. Bazı kitaplar vardır, okudundan sonra, bir kez daha okuyup aynı duyguları yaşayabilmek için hafızanızın silinmesini istersiniz. Bu kitap da benim için bunlardan biri. intikam duygusu ile hayatta kalmayı başaran bir adamın hikayesinin anlatıldığı The Count of Monte Cristo'nun aynı derece berbat ve kitap ile alakası olmayan 2002 yapımı bir filmi de mevcuttur.
Harika bir kitap,bir filme konu,Ezel adlı bir diziye de esinti olmuştur.
ara ara acilip bikmadan izlenebilecek filmlerden biri.
efsane kitap.
harika bir romanin dandik bir filmle ticari olarak ele alinmasini konu edinen bir trajedi.