1. 1.
  15 Şubat 1947'de Los Angeles polisi tarafından 3925 Norton Avenue yakınlarında cesedi bulunan elizabeth short'un takma adı. ilginç hayat hikayesi ve şüpheli ölümü james Elroy tarafından kitaba alındıktan sonra Brian De Palma tarafından beyaz perdeye de haktarıldı. 63. venedik film festivalinin açılış filmi olan "Black Dahlia" (Kara Dalya)'da Scarlett Johansson, Josh Hartnett, Mia Kirshner ve Hilary Swank rol almaktada.

  http://www.hurriyet.com.t...rsanat/5278180.asp?gid=62

  http://www.imdb.com/title/tt0387877/
  3 -1 ... nuit
 2. 2.
  izlenesi film. özellikle josh hartnett'in canlandırdığı bucky bleichert'a dikkat. josh hartnett'in bu filmle büyük atılım yapacağı fikrindeyim.
  2 -1 ... legend of the stranger
 3. 3.
  "ilk izleyişte en anlaşılmayan film" dalında oscar'a adaydır kendileri. film bittikten sonra "öböööö" tepkisi verilebilir, o kadar anlaşılmazdır yani.
  2 -2 ... leoking
 4. 4.
  New American Gospel albümünde yer alan lamb of god parçası...

  I am the ones & the zerosthat control commerce & file you silently far away.
  I am the children starving in the gutter bellies full of unabated poverty.
  I am nihilism no future base instinct realized environmental collapse.
  I am life.
  I am the corpse of decency crucified on a post of greed and moral decay.
  I am man.
  Submit & surrender unto Ceasar what is his rightful due.
  Complete oppression no catharsis in emphatic contempt for all of life.
  I am man.
  ... dolayli zarf tumleci
 5. 5.
  orjinal adı the black dahlia olan sinema filmi.yönetmenliğini Brian De Palmanın yaptığı,basrollerinde Josh Hartnett, Scarlett Johansson ve Aaron Eckhart ın oynadığı suc-dram-gerilim türünde bir filmdir.
  senaryosu zayıf fakat cekimleri iyi, sıkıcı denilebilcek kadar uzun ve karmasık bir filmdir.sıkıntıdan filmin yarısında salonu terketmek mümkündür!
  2 ... mojna
 6. 6.
  ''ulan bu kadar yere getirdiniz nasıl bağlanacak bakalım olay'' dedirttikten sonra, kurgusunda da, senaryo bazında da zıçmış film. aynı zamanda da, karakterler de havada kalmış, geçişleri yavan olmuştur.
  brian de palma'ya olmamış diyor ve de ''olmamış be palma dayım, yiğidim, yaşlanmışın beynin mi sulandı ki, hani nerde bi scarface, bi carlito s way'' diye ekliyoruz...
  1 -2 ... faidelibilgi
 7. 7.
  türkçe ye seksi giyenler olarak çevrilmiş film.
  ... martilarisevenadam
 8. 8.
  hayatımda izlediğim en saçmasapan kurguya sahip filmdir kendileri.

  kitaptan sinemaya çok başarısız bir uyarlamadır. yönetmen de palma, filmi yaparken amacının bir senaryoyu anlatmaktan çok film noir dalında numunelik bir film yapmak olduğunu söylemiştir gerçi. sadece yaratılan noir atmosfer için izlenebilir belki. o da, dayanabilirseniz elbet. *

  demek ki neymiş, her kitap sinemaya uyarlanamazmış..
  -2 ... insomniac
 9. 9.
  rüzgar gibi geçmesi gereken bir daha hayatıma uğramamasını dilediğim 1945 yılındaki lezbiyen barlarını çok iyi vermiş olduğunu düşündüğüm gereksiz de palma filmi!
  ... regerant
 10. 10.
  1947 yılında boş bir arsada belinden kesilip ikiye ayrılmış olarak bulunan 22 yaşındaki elizabeth short'a amerikan medyasının verdiği takma ad.

  çogu zaman siyah giymeyi tercih ettiği ve saçlarıda siyah olduğu için bu kıza 'black dahlia' adı verilmişti.bunun yanısıra 1946 da çevrilen 'blue dahlia' filmininde bu lakaba esin kaynağı olduğu konuşulur.

  bu cinayet,kamuoyunun ilgisini fazlasıyla çekmiş;bir çok şüpheli olsa da bir sonuca varılamamıştır.

  elizabeth short'un da tanıdığı bir başka genç kızın bir süre önce öldürülmüş olmasından sebep bu vahşeti yapanın bir seri katil olduğu düşünülmüş,katillerinin aynı kişi olabileceği ihtimali değerlendirilmiş ancak bununla ilgilide net sonuçlara ulaşılamamıştır.

  bu cinayet uzun süre basını meşgul etmiş,akla hayale gelmeyen senaryolar uydurulmuş, halkın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

  katilinin bulunmamış olması bu vahşeti günümüzde bile unutulmaz kılmıştır.
  1 ... siyahdalya