1. 1.
  burak yılmaz'ın sözleşme detayları ortaya çıktıktan sonra daha da açık görünen vahim tablonun giderilmesi için başlattığım kampanya.

  öncelikle salary cap nedir?

  en basit tabiriyle "parayı basar alırız" anlayışının önüne geçen bir sistemdir. haksız rekabetin önüne geçme ve güç dengesini koruma amaçlıdır. nba'de uygulanmakta olup takımların oyuncularına ödeyebilecekleri maaş bütçesi toplamını sınırlar.

  örneğin nba'in en büyük salary cap'ine sahip takım la lakers ise diğer takımlardan farkı birkaç milyon dolar olabilir en fazla. diğer takımlar 100 milyon dolar sınıra sahipken la lakeres 130 milyon dolar sınıra sahip olamaz. dolayısıyla bu da oyuncularla yapılan sözleşmelerde, takaslarda şekillendirici faktör oluyor. kulüpler dengeyi korumak zorunda bırakılıyor.

  tabii ki bunu futbola uygularken(malum draft yok) bazı düzenlemeler eşliğinde yapılabilir. kulüplerin gelir dengesizliği göz önünde bulundurulabilir.

  yani en çok gelire sahip fenerbahçe, galatasaray, beşiktaş kadrolarında bulundurabilecekleri 28 oyuncu için 45-50 milyon euro ile sınırlandırılabilir.

  anadolu kulüpleri için de gelirleri ölçüsünde (misal yıllık cironun %50'si gibi) düzenlenerek onlar için de bir tavan bütçe uygulaması getirilebilir. bu sayede eto'o gibi, nasri gibi oyunculara kulüplerin asla ödeyemeyeceği sözleşmeler imzalatılmaz.

  büyük takımlar için de burak yılmaz örneği üzerinden gidelim;

  yıllık maaş 3.55 milyon euro garanti.
  oynamasa dahi 12.5 bin euro puan başı prim

  gibi absürd maaş ve prim miktarları mevcut.

  burak yılmaz'ın gerçek ederi nedir? avrupa piyasasına gitse alacağı maaş nedir? ben söyleyeyim 1,5 milyon euro'nun üstünde cent vermezler. 32 yaşındaki bir oyuncuya 4 yıllık 20 milyon euro maliyetle yatırım yapmanın hiçbir elle tutulur yanı olamaz.

  italya ligi'nde bu paraları hamsik'ler, bonucci'ler, insigne'ler kazanıyor üstüne üstlük bizimkilerin iki katından fazla vergi ödüyorlar.

  bu haddinden fazla savurganlığı tff limitlemezse türk futbolu 10 yıl içerisinde batar gider. varsın daha kalitesiz topçular izleyelim ama feghouli'ye, negredo'ya, kameni'ye milyon euroları saçmayalım.
  3 ... varoslarin efendisi
 2. 2.
  bu şekilde de ligde alt sıralarda gidip gelen üç beş tane anadolu takımı için avrupanın gediklisi galatasaray gibi büyük bir kulübü ve diğer avrupaya gitme şerefine nail olmuş takımları, şampiyonlar liginde orta malı yapalım.

  çok iyi düşünmüşsün.
  -1 ... no god no master
 3. 3.
  gündemde tutulması gereken kampanyadır.
  ... varoslarin efendisi