1. 1.
    1943-1986 yillari arasinda yasamis, intihar girisimleri olmus ,kanserden ölmüs edebiyatin kraliçesi.eserleri;
    eski bahçe eski sevgi
    yasamin ucuna yolculuk*
    cocuklugumun soguk geceleri
    kalanlar
    18 -1 ... atlari da vururlar
  2. 2.
    türk edebiyatının lirik prensesi diye de bilinir...
    6 ... wunsch
  3. 3.
    yaşamın ucuna yolculuk..ne güzel bi kitaptır,başucu kitabıdır..oğuz atay'ın dişisi de denir onun için..gitmeseydi keşke..
    6 -1 ... zula
  4. 4.
    insan ne denli derin düşünebiliyorsa, sevgisi o denli derindir. o denli doyumsuzdur. ve acısıda o denli büyük. yaşam acısı.
    özlemlerim kalmadı. ben aslında sürekli özlüyor ve bir özlem durumunda yaşıyorum. bu yüzden özlemlerim yok.
    acı içinde sevinç, gerilim ve rahatlık, insanlar arasında yalnızlık, ölüm özlemi içinde yaşam...
    ve bana ölümsüzlüklerin sonsuz acıları kaldı. ben, insan olma çabasının sürekli üstüne giden ben? artık beni benden alsınlar.
    tezer özlü
    8 ... şubat
  5. 5.
    yaşamın ucuna yolculuk
    çocukluğun soğuk geceleri
    kalanlar
    eski bahçe eski sevgi
    tezer özlü' den leyla erbil' e mektuplar
    zaman dışı yaşam

adlı eserleri bulunan efsanevi yazar.

demir özlü' nün de kardeşidir ayrıca.
    2 ... iplik
  6. 6.
    okurken duvarları üzerinize üzerinize getiren, nefes almayı zorlaştıran, yerin dibine çeken yegane yazarlardan. evet varlık yoklukla karışıyor ve geriye kalan tek gerçek şey ise çekilen acı oluyor.

"her anı ölüdür.
    şimdi sen de bir anısın. sen de ölüsün. her zaman benimle birlikte olan, birlikte taşıdığım, yaşadığım sözcüklerime dönmem gerek. sözcüklerim olmadan, o gökyüzüne nasıl dayanabilirdim. o caddeye, o geceye, gecelere, uykuyla uyanıklık arasında öyle yatıp uyuyamadığım için sinirlendiğim ve herşeyi düşünüp, kalkıp düşündüklerimi sözcüklere çeviremediğim gecelere. ya da uykunun ölümsü derinliğinde var oluşumuzun küçüklüğünü algıladığım gecelere. bu yaşam, beni ancak içimde esen rüzgarları, içimde seven sevgileri, içimde ölen ölümü, içimden taşımak isteyen yaşamı, sözcüklere dönüşturebildiğim zaman ve sözcükler, o rüzgara, o ölüme, o sevgiye yaklaşabildiği zaman dolduruyor."
    (yaşamın ucuna yolculuk)
    8 ... hodbin
  7. 7.
    Cümlelerden (sayfa 31- 33) :

-Hiç kimseyle kendimle bile yaşlanmak istemiyorum.
    -Sağlıklı kalmak için koşamam. Soluk alayım yeter.
    -Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur.
    -Ben, belli bir ülkesi olmayan insanlardanım.
    -Son bireye kadar savaşmak, kendini feda etmek, yanlış bir kahramanlıktır.
    -Aşk acısı çekmedim hiç, çünkü dünyanın verdiği acı her zaman güçlüydü.
    -Dünyanın acısı olmasaydı taze yeşil yapraklar üzerindeki güneş ışınlarının anlamı olmazdı.
    -Uzandığımda herşey üzerime yığıldı. Tavana kadar uzanan çini soba, duvar kağıtları, kentler. Yorgunum.
    -Gece, gündüzün devamı değildir.
    -Asalet ve rütbe ile ilgili kavramları hiçbir dilde öğrenmeyi başaramadım.
    -Meyhanelerde umutsuz bir bekleyiş vardır –kendi kendini bekleyiş.
    -insanın kendi dünyası dışında yaşayacağı bir dünya yoktur.
    -Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda yaşamım bitti. Bilmiyorum, nerede, ne zaman. Ve işte o bittiği yerde başladı. Acının sonunda. Acı ile.
    -Bittim, yaşamımı kapattım.
    11 -1 ... endless
  8. 8.
    Bütün kitaplarını okudum da en güzeli 'yaşamın ucuna yolculuk'tur. Beni derinden etkileyen kitaplardan biridir... Onun kitaplarını trende okumak daha bir güzeldir...
    3 -1 ... temmuz
  9. 9.
    kitapları başucu eserim olan yazardır. "her varolus kendisiyle birlikte ölümü de getirmiyor mu" diyebilmiş bir yazardır.
    6 ... roark
  10. 10.
    mitik bir yazar. yarattığı çemberin etrafında dönüp dururken ölmek, intihar, gece ve umutsuzluk kelimelerini sayıklıyor. çoğu zaman iyi yapıyor iyi ki de yapıyor. sürekli zikrettiği müntehirlerse hemingway, pavese..
    hiçbir şey aramamak için kendi başıma ormana gittim, niyetim buydu..
    2 ... sonrabirgun