bugün

gebelik sırasında yapılmasında sakınca olmayan aşı.
tetanoz; clostiridium tetani bakterisinin toksini salmasıyla yaptığı hastalık. ölümcül olabilir. sinir sistemini çökertiyor.
kırılmış musluk baslıgını sap gibi sıkmak suretiyle elinizi kestiginizde * yapılan ve nerdeyse dört gün * acısı süren ası. yapıldıgı yerde morluk hissi olusturur ve tas gibi sertleşir.
ilk beş dakika tatlı bir ağrıdan sonra diğer aşılar gibi ne iz bırakır ne de acısı iki üç gün sün sürer.
bir süre ishal eder adamı.
yapılan aşının yaklaşık beş yıl koruyuculuğu vardır.acil servislerde yaralanmalar, kesikler,yanıklara yapılır.
yapıldığı yerde omuzdan uzun bir şişlik oluşturan aşıdır.
o nasıl bir dayanılmaz acıdır,, akşam uyutmaz, gündüz uykusuzluktan öldürür, yaptırmayın arkadaşlar.
bugün olduğum aşıdır. daha önce askerde de olmuştum ki yapan samsunlu tertipti. bugün gayet kaslı 45 yaşlarında sarı saçlı ama esmer bir abla yaptı aşıyı. herkes "çok acıdı akşam uyutmadı" "kolum sızlıyor çok şişti" diye yorum yaparken bende bir etki göstermedi. hemde her olduğum da. yada ben mazoşistim acı hissetmiyorum anasını satayım anlamadım. gerçi tam bunları yazarken şuan yani hafiften bir ağrı başladı tüh kendi kendime acıyı tetikledim. *
bi yerinize demir bir şey battığında ya da bir yerinizi demir bir şey kestiğinde olmanız gereken aşıdır. * * *
küçükken benim ayağıma çivi girmişti o zaman yapmışlardır herhalde o aşıyı. *
Ayağa batan çivinin pasından olduğu sanılan hastalık, tam tersine hastalığı pas yapmaz ama pas çivinin dış ortam ile kontamine olduğunun bir göstergesidir. Passız kontamine olmus çivide(çivi örneklerden biri, doku bütünlüğünü bozan herhangi şeyler) tetanoz yapabilir.
dış ortama temas etmiş yaralanmalarda(kirli yara olarak da bilinir) tetanoz hastalığını engellemek için yaralanmayı takiben en kısa süre içinde uygulanan aşı.
Bi tane s.kik çivi yüzünden, kendi pimpirikliğimden ve arkadaşların gazlaması sayesinde şu saatte acilde vurulduğum aşı.
tetanozun tedavisi olmadığı için erken müdahele çok önemlidir. aynı durum kuduz aşısı için de geçerlidir.
yok yeaa bişey olmaz mantığını bende kabul ederim ancak burada bahis konusu olan şey hayatınızdır. evet sikko bir çivi
veya sikko bir sokak köpeği ısırığı, düşük ihtimaller dahilinde de olsa hayatınızı tehdit eder.
bu bakımdan gazcı arkadaşlarınıza teşekkür etmeyi borç bilinizdir.

(bkz: geçen yine doktorum)
sağlık ocağında vuruluyor mu? merak edilen aşıdır.
dün akşam saatlerinde paslı tenekenin elimi kesmesi sonucu az önce yaptırdığım aşıdır. uygulama aşaması acımadı umarım acısını sonradan çıkarmaz.
paslı yiyecekler yiyenler için faydalıdır.
dün vuruldum bu aşıyı. Genellikle omuzdan yapılıyor. yeri oldukça kızardı ayrıca sol kolum tutmuyor bu entry'i sağ elimle yazıyorum.
Ya ınsanlar cok nazlı ya değişiklikten sonra aşının dozuyla oynanmış. Aşıyı olurken hafif bir yanma oldu standart bir iğne vurulmasından farkı olmadığı gibi agrı falan da olmadı.

Şimdi degidiklik olarak; 5 10 yıl korumadigi ortaya çıkınca 1 aylık 6 aylık ve yilda 1 olarak aşı takvimi düzenlenmiş duzenli olarak gidildiginde bir daha olmaya ve hamilelikte aşıya gerek duyulmuyormuş. En güzeli böylesi. 3 yilda kesin çözüm.

Bir de şu var ki aşının 10 yıl etkisi olmadığını tıp neden yeni anlıyor ben anlamıyorum.
eczanede kendim yapmıştım. inşaatta ayağıma çivi battı. ama deydi. ne çakmıştım karıya ama of .
köpek ısırmasından sonra da vurulan aşıdır.
psikopat gibi başlığın tamamını okumak da bana düştü.
Müşteri temcilcisi olmak için neden yaptırırlar anlamadım.
parmağıma satır kaçırmam sonucu dikiş için gittiğim hastanede vurundum 2 gün oluyor vurulurken hissetmiyorsun ama 2 gündür kolumu hissetmiyorum çok pis ağrıyor ağrı kesici aldım bana mısın demedi.
düzenli olarak rapellerini yaptırıp 5 senelik bağışıklık kazanıp, sonra yine yenilettiğim aşıdır. çünkü burası türkiye ve herhangi bir trafik kazası sonrası rutin yapılması gereken bir aşı/iğne olmasına rağmen stoklarda olmadığı zaman modern dünyada artık önemsiz sayılan bir sebepten cortlamak an meselesidir.
hiç öyle kolda sıkıntı falan da yaratmıyor ki cılız kollarım var bir de.
bile isteye, gönüllü ve rapel aşılı tamamlattığım aşıdır. öyle her kesikte hastaneye koşacağıma hepatit b gibi bağışıklık kazanırım, olur biter.
Bebek köpek ısırığı nedeniyle kuduz aşısıyla birlikte dün olduğum aşı. Aşı yapılıyorken acımadı ama bugün vücudumun her yeri (kemiklerim galiba) ağrıyor.
açık travma sonrası yapılması gereken aşı. Koruyuculuğu 5-10 yıl sürer çünkü. Her 5 yılda bir aşı olmak hiç mantıklı değil.
zamanında okulda yaptırdığımızda “ayy,dokunmaa,acıyor,üff çok yanıyor” dedirten aşıdır ama ilk iğne sokulduktan 5 saniye sonra ağrı,acı hissedersiniz ondan sonra hiçbir şey.benim için öyle oldu.(ilkokulda ise 1 hafta okula gidememiştim)
ortalama her 10 yılda bir hatırlatma dozunun uygulanması gerekiyor.
işe giriş için yaptırılacaklar listesinde olan aşı.
ne alakaysa artık.
En son beni köpek ısırdığında acil serviste yapmışlardı.
Beni Yamultan aşıdır biontechden bile fazla yan etki yaptı üstümden sanki tır geçmiş gibi oldum. Dün yaptırdım sol Koldan tam dirsekle omuz arasından kolun ince tarafından vurduğu gibi direk içeri zınk diye kaktı sert vurdu. Başta sinek ısırığı gibi birr ağrı ve yanma bu kadar sert etki yapmaz diyorsun, beklemiyorsun Çok ağrı yaptı vurduktan 5 dakika sonra kafamı karıştırdı bacaklarımı uyuşturdu telefonla bile konuşamadım dilim dolandı. Akşamına daha çok kötü oldu uyku uyutmadı avuçlarım ve ayaklarım yandı koca gece 2 saat dalmışım kesik kesik. Sol kolu çok fena ağrıtıyor ilk gece çok ağrıdı sol elime ve parmaklarıma kadar sızlattı. Sol kolunu yatağa uzatamıyorsun dönemiyorsun kolunu çevirdiğin gibi direk ağrı ve sızlama. ilk gecenin sabahında müthiş bir üşüme ve sıtmalanma sanki grip olmuşum diyorsun. Kas ağrıları bacaklarda, kollarda, sırtta... Daha sonra 2. günün devamında mide bulantısı sanki kusçak gibi oluyorsun ama kusamıyorsun için karışıyor. mideye etki ediyor ne var bunun içinde ya da dozunumu arttımışlar anlamadım gitti. Akşamına yine üşüme şu an da kombi 55 derecede yanıyor anca kendime geldim. Birde kıpkırmızı ve sabah simsiyah işeme yaptırdı. Bu gece deliksiz uyursam sağ tarafıma yatsam sol kolumu koyamıyorum oynatamıyorum direk ağrı ve ertesi gün balon gibi şişiyor sol kolun. Bu gece umarımdeliksiz uyursam yarın kendime gelirim. Gözlerimin içini bile kızartmış.
Geçen Eylül kedi tırmalaması neticesinde vurulduğum aşı.

5 sene süresi varmış, zaten 5 sene dahi sürmeyen aralıklarla ya bi tarafıma paslı bir şey batıyor ya hayvan ısırıyor, bi şekilde bu aşıyı oluyorum.

Kolu şişirir aşırı acılıdır. ilk vurulduğumda iğne değil kurşun yarası falan sandım hatta öyle söyleyeyim.
Okulda zorunlu olarak vuruyorlar mıydı, Çocukken oldum ve olmadım mı bilemiyorum. Tabi doğrusu özel bir durum olmadıkça çocuklukta vurulmak, ileri yaşlarda yan etki yapıyor.
Nasıl bir aşıysa 4 gündür kolumu kaldıramıyorum.
Kolonya ile aşı yapılan yeri ov.
Her 2 senede 1 olun.
Bir kere bile olmadığım aşı. Galiba ölüm sebebim bu ihmalkârlığım olacak.
büyükşehirlerde uzun süredir kayıtlı kuduz vakası bulunmuyor. bana iğneyi yapan hemşire öyle demişti. ama yine de ihmale gelmez şüphe anında mutlaka aşınızı olun zira en ufak bir belirti gösterdiğiniz anda geçmiş olsun malesef artık kurtuluşunuz yok.
Geçen sene sokak kedisi tırmaladığı için olduğum aşı.

Aşırı acı verir, şişlik yapar.