bugün

kimi salak * yazarlarca tesbihçi olarak mı nasıl yani diye düşündüren başlık.
tespit alıyorum.
tespit satıyorum.
bunu hep yapıyorum.
birde rakı şişesinde balık olsam.
(bkz: bir tespitçinin günü)
(bkz: çok sağol orhan veli)
bir kavram ya da olayin kisisel bakis acisiyla sözlükte yer almasi durumu. kisisel etki olayin yansitilis bicimiyle paraleldir. bir sozluk yazari düsünceleri, görüsleriyle harmanlanmis bicimde olayi yansitacaktir. tespit haddizatinda hic de objektif bir sey degildir. hatta tespit eden tarafindan tespit edildigi düsünülürse son derece subjektif oldugu bile iddia edilebilir. yalniz bu sozlugun iyi tarafi yazar sayisinin coklugu yüzünden ayni olayin farkli boyutlarinin baska yazarlarca ortaya konmasidir. birisi bir tespitin belirli bir kismini gizlerken bir digeri o gizlenen kismi aciga cikaracaktir. bu da okuyan kisinin olayin farkli boyutlarini tecrübe edinmesine yardimci olacaktir.

bunun yaninda son derece somut tespitler de yok degildirler, o somutluklarsa ancak herkes ayni sonuclara ulasiyorsa somut olurlar, yani orada niteligin ayni somutlukta olmasi durumunu gene nicelik ortaya cikartmaktadir. yani tecrübelerimiz, herkesin bir olayi kendi görüslerine göre yansittigi, bununsa cok kere- hatta her zaman- bir olusumun, kavramin belirli bir bakis acisiyla görüntülenmesinin o olayin tamaminin görüntülenmesi anlamina kesinlikle gelmedigi yönündedir. tespitcil bakis diye bir sey yoktur, varsa bile eksik olarak vardir, kimse kendi sahsi yorumlarinin ötesine gecip, tamamen objektif bir tespitte bulunamaz. ancak bunun denenmesinin sayisiz yararlari vardir, herkes denemelidir, cok güzel ve tesvik edilmesi gereken birseydir.
güncel Önemli Başlıklar