bugün

tamamı lastikli yurt terliği.
(bkz: güdümlü anne terliği)

her zaman hedefe tam isabettir.
misafir terliği: gıcır gıcırdır. yeni alınmış gibidir. misafir geldiğinde saklandığı çekmeceden çıkar. gittiğinde özenle yerine koyulur. misafir terliğini üçe ayırıyorum.
- erkek misafir terliği: baba terliğiyle(şu) banzerlik gösterir. aynı bokun laciverdidir. deri görünümlü plastiktir. hafif sivri burunlu olanı makbuldür.
- bayan misafir terliği: anne terliğinin (şunun) süslüsüdür. 38 numaradır. eğer bayan misafirin ayağı devasa boyutlardaysa erkek terliği verilir. rezilliktir.
- çocuk misafir terliği: evde çocuk varsa çocuğun terliği verilir, eğer yoksa işte o zaman sorun başlar. "hangi terliği versek?" sorusunun cevabı tabii ki en sevimli olanıdır. umumiyetle şuna* benzer. çok sevimli değil mi?

plaj terliği: adı üstünde plaj terliğidir. sorun ise plaja giyilecek son terlik olmasıdır. umumiyetle parmak arasıdır. insanın başına ne dertler açar o terlik, ben bilirim a dostlar! tabanı incedir. haliyle içine bol bol, kum, taş kaçar. rahatsız eder. çözüm bellidir. terliği denize sokup sağa-sola sallamak. işe yarar. terlik giyilir. ancak atılan ilk adımla beraber kaçan kumlar sinirleri alt üst eder. tekrar yıkanır. bünye bu sefer daha dikkatli olması gerektiğinin farkındadır. 1 adım, 2 adım, .., 23 adım derken hedefe yaklaşılır. (araba, büfe, vb.) ancak son anda tekrar kum kaçar. kişi içinden söve söve yürümeye devam eder. işte o terlik.

banyo terliği: düşman başına! ne sinir bozucu, ne boktan bir şeydir. plastiktir, laciverttir. ıslak ayakla giydiğinizde öyle bir ses çıkarır ki gün boyunca kulağınızda yankılanır ve bu ses attığınız her adımda farklı varyantlarla fakat aynı sinir bozuculukla kulağınızı tırmalar. "vıck, cark, şlop, ..." şuna benzer.

tuvalet terliği: banyo terliği karıştırılmamalıdır. zira tuvalet terliği olarak kullanılan modeller sınırlıdır.
tuvalet terliğini ikiye ayırabiliriz.
- alafranga tuvalet terliği: alaturka tuvalet terliğinden hallicedir. 5 liradır. burnu kapalı olduğu için rahatsızlık verebilir. şöyle bir şeydir.
- alaturka tuvalet terliği: kanımca en güzel, en asil terlik türüdür. 3 liradır. alaturka tuvalet demirbaşıdır. turuncudur.* turuncu zamanla yerini kahve rengine bırakır. fazla söze gerek yok denilesidir. şunun gibidir.