Advertisement

 1. 1.
  Eğitilememiş odun bir kafadır. 848485948. Kez de olsa belki bu sefer anlarsınız umuduyla söylüyorum:

  Teoriler hiçbir zaman kanuna dönüşmezler. Teoriler zaten deney ve gözlemlerle ispatlanmış açıklamalara denir. Teoriler kanunları açıklarlar. Evrim teorisi mesela evrim yasası ile ilgili açıklamaların tamamına denir.

  Anlayabilmeniz için şöyle bir örnek vereyim. Mesela tarihte osmanlı diye bir devlet var değil mi? Bu herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Ama osmanlı tarihi dediğimiz şey ise içinde yanlışlanabilir pek çok bilgi bulunan, çok geniş ve karmaşık bir kavram. Osmanlı tarihi hakkında bilinen bir bilgi diyelim ki yanlış çıksın. Mesela osmanlı'nın kayı boyundan geldiği bilgisi mesela-ki bu bilgi gerçekten de yanlıştır-yanlış çıksın. Şimdi bu yanlış çıktı diye osmanlı tarihi çöpe mi gidiyor? Ya da osmanlı diye bir devletin var olmadığı sonucuna mı varıyoruz?

  Tıpkı bunun gibi evrim teorisi ile ilgili bir bilginin yanlışlanması da evrim teorisini çürütmez. Bazı salaklar zannediyor ki evrimi ilk darwin ortaya attı ve darwin ne söylediyse bugün biz aynen kabul ediyoruz. Darwin pek çok konuda yanılmıştır. Ama bu evrim gerçeğini yani tüm canlıların tek bir ortak atadan geldiği gerçeğini değiştirmeyecektir.

  Tüm canlılar ortak bir atadan gelmiştir. Bu dünyanın dönmesi kadar bilimsel bir gerçektir ve asla değişmeyecektir.
  3 -2 ... has kemalist
 2. 2.
  Ortaokul kurbandır.
  1 ... cukunu avuclayan barbaros ii
 3. 3.
  teoriler canlı bir organizma gibidir, çok komplike ve karmaşık hipotezlerin iç içe geçmesiyle oluşur ve sürekli kendini yeniler.

  sürekli deney ve gözlemlerle desteklemek, varsa bu deney ve gözlemler sonucunda ortaya çıkan gedikler kapatılmak zorundadır.

  bir teorinin herhangi bir noktada yanıldığı ortaya çıkarsa ne olur? o yanlış artık o teori içerisinde barınamaz ve o andan itibaren bir geçerliliği kalmaz.

  doğrusu bulunur ve ortaya çıkan gedik kapatılır.

  yani genç ve güzel arkadaşlar, teori o an için kusursuz kabul edilen ve içerisinde hiçbir yanlış barındırmayan bilimsel olgulara verilen addır.

  yarın ne olur bilinmez.

  kanunlar ise deney ve gözlemlerle ispatlanmış "matematiksel" prensiplerdir. daha az komplike ve daha az kafa karıştırıcıdırlar teorilere göre.

  ve kanunların var olmasındaki tek neden teoriler tarafından kullanılmaktır.

  -ki kanunlar da mutlak doğrular değildir ve çürütülebilir. (bkz: kütle çekim yasası)

  son olarak;

  bir teori asla ve asla "kanun" olamaz. dünya tersine dönse de kıyamet kopsa da gözümüzün önünde doğruluğu an be an görüntülense de teori olarak kalır. çünkü ikisi farklı şeylerdir.
  3 ... lucius vorenuss
 4. 4.
  Evrimin kanıtlanamamasının kudurtttuğu kesimi bizlere gösteren şeydir.
  1 -4 ... masklavi