bugün

2007 yılında yayınlanan ve hala hit olarak devam eden bir başyapıt animedir. Çoğu filmden daha iyi gördüğüm, aslında insanların sınırlarının o kadar dar olmadığını isteyince yapamayacağımız şeyin olmadığını yüzümüze vuran animedir. Sonda her ne kadar biraz abartıya gidilse de ilk bölümden sonra bölüme kadar konu çok iyi taşınmış karakterler çok iyi düzenlenmiştir. Müzikleri can alıcıdır.

Konusu ise şöyle:gelecekte insanlar, yeraltına kurdukları köylerde yaşamaktadırlar. yeryüzünden kendilerini izole eden bu insanlar, sık sık gerçekleşen depremler yüzünden sürekli daha derine inmişlerdir.

yeraltındaki köylerden biri olan jeeha'da yaşayan ve ailesini yıllar önce bir depremde kaybeden simon, köydeki en iyi kazıyıcılardan biridir. simon, birgün kazısı esnasında garip bir alet bulur, bunun üzerine "gurren brigade"in lideri olan kamina, simon'u çetesinin bir üyesi yapar. kamina, yaşadığı deliğin üstünde bir hayat olduğunu düşünmekte ve bu delikten kaçmayı düşlemektedir.Bir gün bir depremle yeryüzünden simon'un köyüne bir robot ve genç bir kız düşer. yoko adındaki bu kıza robotla dövüşünde kamina yardım eder ancak pek etkili olamazlar. simon, yoko ve kamina'yı bulduğu şeye götürür. bu, vücudunda yüz olan küçük bir robottur. simon'un lagaan adını verdiği bu robotun yardımı sayesinde yeryüzüne çıkan kahramanlarımızı daha fazla dev robot, macera ve bilinmeyen bir dünya beklemektedir.

(bkz: mecha)*
içerisinde kamina gibi imba, yoko gibi seksilik abidesi olan karakterleri barındıran anime. tavsiye edilir, filmleri ve ova'ları da mevcuttur. * * *
one piece ile karşılaştırılıp 27 bölümde uzaya çıktı ama luffy 520 bölüm oldu hala dünyayı turlayamadı şeklinde dalgası geçilmiştir. hazır azcık bölümü varken izlemek için aklınızın bir köşesinde durması gerekir.
bugün bitirmiş olduğum harika bir anime. kesinlikle tavsiye ederim.

bu arada yoko adlı karakter favorimdir.
Gattai türü animeleri seviyorsanız izlemenizi önereceğim 27 bölümlük küçük bir anime. Başlangıç noktası, yeni tanışılan karakterler (özellikle sniper kızımız) komedi unsurları çok iyiyken bir süre sonra kafa şeklinde ki robotların artık rakip tanımaz olup her heyecanlı anda ortaya yeni bir ile güç çıkması bir süre sonra sıkıcı olabiliyor.
mecha anime sevmeyen biri olarak bayıldığım anime. tavsiyedir.
güzel bir ANiMEDiR. anime önerilerinde çok karşımıza çıkmaz. yani pek bilinmez. 26 bölümdür. 1 sezondur. Çizimleri, diyalogları güzeldir. özellikle Kamina adlı karakteri harikadır.

Konusu: Gelecekte insanlar, yeraltına kurdukları köylerde yaşamaktadırlar. Yeryüzünden kendilerini izole eden bu insanlar, sık sık gerçekleşen depremler yüzünden sürekli daha derine inmişlerdir.

Yeraltındaki köylerden biri olan Jeeha'da yaşayan ve ailesini yıllar önce bir depremde kaybeden Simon, köydeki en iyi kazıyıcılardan biridir. Simon, birgün kazısı esnasında garip bir alet bulur, bunun üzerine "Gurren Brigade"in lideri olan Kamina, Simon'u çetesinin bir üyesi yapar. Kamina, yaşadığı deliğin üstünde bir hayat olduğunu düşünmekte ve bu delikten kaçmayı düşlemektedir. Ancak Simon ve Kamina'nın kaçma teşebbüsleri hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Yine başarısızlıkla sonuçlanan bir kaçma teşebbüsünün ardından Kamina hapse, Simon ise kazma işine gönderilir. Ancak bu kazıyı diğerlerinden farklı yapan Simon'un keşfidir. Ancak bu sırada gerçekleşen depremle, yeryüzünden Simon'un köyüne bir robot ve genç bir kız düşer. Yoko adındaki bu kıza robotla dövüşünde Kamina yardım eder ancak pek etkili olamazlar. Simon, Yoko ve Kamina'yı bulduğu şeye götürür. Bu, vücudunda yüz olan küçük bir robottur. Simon'un Lagaan adını verdiği bu robotun yardımı sayesinde yeryüzüne çıkan kahramanlarımızı daha fazla dev robot, macera ve bilinmeyen bir dünya beklemektedir.

--spoiler--
Kamina öldükten sonra, şok oldum. anime benim için buruklaşmaya başladı. halbuki yoko ile gelecek kuracaklardı. hay ben böyle senaryonun.
--spoiler--