bugün

çocukluğun güzel anlarından biridir. yalnız çok sakat bir iştir, tenekenin yüzünüzü çizme olasılığı yüksektir.
ayakkabıların .mına koyan durum. hayır top ile oynamak varken neden teneke kutu ? bi salakmışık küçükken yani.
Profosyonel ligi kurulsa tüm dünyanın adımı haykırmasını sağlayabilecek spor dalı. *
malesef eskide kalan olaydır,artık her küçük çocuğun elinde nike,adidas gibi toplar vardır.
çocukluğumun vazgeçilmez oyunudur. mahallenin çocuklarıyla toplaşılır ve oyuna başlanır. ta ki anne söylene söylene eve çağırana kadar.
top bulunmayan ortamlarda top yerine teneke kutu kullanarak yapılan eylem.
normal topla maç yapan sınıf takımları rezerv takımlarını hazır tutmak için bu oyuna yönlendirirler.

(bkz: Gençlere şans vermek lazım)
okul koridorlarının vazgeçilmez aktivitesi .
dingilin birinin ben güzelim mis kokulu tostumu yerken o tenekeleri havadan fırlatıp kaşımı patlatmasıyla sonuclanan bir olay benim için. ulan yüzüm kac icinde kendimden gecmisim eşek sudan gelene kadar döwdüm. haa sonra ne oldu eşşek (mudur yrdmcısı) geldi odasına cekti, oldu da bitti.
10 dk lık tenefus aralarında top almaya para bulunamayan zamanlarda portatıf tasınabılır futbol aracıdır. ayakkabıları genelde yırtmaya yaradıgından evde bugun bır gol atmısım dıye baslayan sozunuzun .mına koydurtma golünün gene yırtmısın ayakkabıyı bu kacıncı dıyerek babanız tarafından papara yemenızle son bulmasıdır.