1. 1.
  1.Temizlemek.
  2.Öldürmek.
  3.Zararlı şeyleri yok etmek.
  1 ... italiano
 2. 2.
  çok hassas bir konudur. hele öğrenciyseniz ve eve temizlikci sokmak istemiyorsanız bazı şeyleri göze almanız gerekir. Önceki günden karar verilir ertesi gün temizlik yapılacaktır. heves dolar içinize. her yer muhteşem temiz olacaktır. lavanta kokularını hayal edersiniz. neyse ertesi gün olur ve gerekli malzemeleri almak için süpermarket tarzı bir yere gidersiniz. çok anlarsınız ya o temizlik malzemelerinden rengini beğendiğiniz, kutusu hoşunuza giden malzemeleri toplar eve gelirsiniz. nerede hangisini kullanmanız gerektiğine dair en ufak bilginiz yoktur. Her şey çok güzel başlar önce yerler süpürülür. 10 dk geçtikten sonra bel de ağrılar başlar ama içinizden ''temizlik imandan gelir, cok güzel olacak, hem bak lavanta kokucak her yer'' gibi düşünceleri geçirirsiniz ki pes etmeyesiniz. Her şey yolunda gibi gözükse de msn deki dangalak arkadaş sizin temizlik yapmanızı engelleyecek şekilde mesajlar atar. aklınız kalır'' bir bakıyım ne bu kadar yazıyor''dersiniz. eğer kıçınızı o sandalyeye koyarsanız geçmiş olsun bu sonu olmayan bir molanın ilk habercisidir. arkadaş susmaz. konuştukca konuşur. o kadar rahat edersiniz ki. hayatınız boyunca dinlemediğiniz o dangalak arkadaşı soluksuz bir şekilde dinlersiniz. çocuk bile şaşırır ona karşı bu kadar ilgili davrandığınızı görünce. temizlik mi? onu bi geççen be koç.
  -1 ... hendrix
 3. 3.
  kampüsistan adlı bir dizide deterjanla * bütün evin temizlendiğini * gördükten sonra her duyduğumda beni güldüren eylem.*
  1 -1 ... soffy
 4. 4.
  çok sıkıcı bir iş. ama temizlik yaptıktan sonra kendinizi iyi hissedersiniz. iki üç gün sefasını sürersiniz. sonra pislik geri eski yerine döner, bağdaş kurar, oturur.
  3 ... fotokopini cektir git
 5. 5.
  insanın kafasını da toplamasını sağlayan gayet faideli ve hijyenik bir eylemdir.
  2 ... kaplama domates
 6. 6.
  ayni evde kaldiginiz yaratiklar insan gibi yemek yemislerse, temizligin en guzeli bula$ik yikamaktir. yok tabaklarini bile bitirememislerse, evden kacmanin yolu aranmalidir.
  1 ... der meister
 7. 7.
  bir sanattır... öylesi bi meziyettirki temizlik yapmak. yorucudur, sıkıcıdır, dışarda lay lay lom gezmektense nedendir temizlik yapmak? stres atmak içindir. rahatlatır o yere attığınız her vileda darbesi, toz bezinin kaldırdığı tozlar ve elektrik süpürgesinin ağırlığını taşımak ve süpürmek bütün evi baştan aşağı... ve sonunda temiz bir ev; ayaklarınızı uzattığınızda belinizin harap olmasını ve bütün sinir sisteminizin eskiye döndüğünü hissetmek... bir sanattır temizlik yapmak... mutlu olma nedenidir, aranan mutluluktur bazen...
  dip not:
  yalnız başınıza deneyiniz...
  (bkz: evde tek başına)
  evin gürültüsü sinirlerinizin aksine daha bi gerilmesine sebebiyet verebilir.
  ... yesilcadi
 8. 8.
  kadınların vazgeçilmez korkulu rüyası. öğrenci evinde eğer titiz olan kız olursan dedikodunun yapıldığı istenmeyen olursun. *
  1 ... miskin bocek
 9. 9.
  evi dingonun ahirina cevirdikten sonra tekrar eski haline getirmeye calismak. yorucu ve mesakkatli bir eylem.
  ... badkitty
 10. 10.
  Temizlik yaptım bugün... Hem de tüm benliğimde... Bütün kaslarımı, sinirlerimi, kemiklerimi hatta kanımı bile temizledim. Kırgınlıklarımı dışarı çıkardım ilk önce.
  Görmenizi isterdim. Nasıl da çok yer kaplıyorlarmış inanmazsınız. Bağışlamayı yerleştirdim yerine özenle. Titizlikle her birinin üstüne ektim tohumlarını.
  Her yere görebildiğim göremediğim her yere serptim. Atarken kırgınlıklarımı bakmadım neydi onlar diye. Gelecek geçmişten çok daha fazla yaşanası. Bakmadım merak da etmedim.
  Bağışlamayı ekerken tekrar kırılmaktan korkuyordum belki. Kıskançlığımı çıkardım.
  Meğer ben ne az kıskançmışım. Çok kolay oldu. Sevindim. Sanki kaybetmiş bir eşyamı bulmuş gibi oldum. Çok şükür ki kin ve nefret yoktu yüreğimde. Nasıl temizlerdim hiç bilmiyorum. Sıra korkularıma gelmişti. Çıkarmaya bile korktum önce. Ne de çok alışmışım onlarla yaşamaya. Bunca acı ve endişeye nasıl alışılır... içten içe bir sevgi nasıl duyulur anlayamadım. Yerini toprağını sevmiş mor bir menekşeydiler. E... ne de olsa iyi bakmıştım onlara. Her gün yeni yeni korkular ekleyip endişelerimle sulamıştım.
  Mutluluklarımı ümitlerimi ne de çok ihmal ettiğimi anladım o an. Bu ilgiyi onlara verseydim her gün onları düşünüp birer umut daha ekseydim; almadan verip beklemeden sevseydim. Her şeyden önce içimdeki gücün ve sevginin daha fazla farkında olsaydım böyle bahar temizliklerine ihtiyacım kalmazdı. Çok zorlandım korkularımla. Birbirlerinin içine halkalar misali girmişlerdi. Kenetlenmişlerdi adeta. Ama onları da sevgiyle çıkardım... ve onları yaşamaktan hem de bir zamanlar bir kabus gibi yaşamaktan pişmanlık duymadan çıkardım... Kızsaydım onlara bağırıp çağırsaydım. yine dönüp dolaşıp geleceklerini biliyordum. Temizlik yaptım bugün... Bahar temizliği. Neşe ektim hoşgörü güven sevgi ektim... Almadan vermeyi sevilmeden de sevmeyi paylaşmayı ektim... Korkusuzlukları ektim alabildiğine... Saatlerce ektim korkusuzluğu... Mutluluk ektim doğallık. Sonsuzluk...
  Bağışlama ektim. Sevgi ektim her hücreme. Coşku heyecan sessizlik ektim. Tüm güzel fikirler sessizken geliyor bana... Kabullenme ektim. Baş eğme değil. Olduğu gibi kabullenme ... (alıntı)
  1 ... linka