bugün

belediyelerin çöp toplama araçlarında, çöp kutularının üstlerinde yahut da başka yerlerde mutlaka görmüş olduğumuz ince bir mesaj veren ifadelerden biridir.

en iyi temizliğin kirletmemek olduğunu vurgular. tabi bizim çok düşünceli insanlarımız ''çevre kirlenmezse çöpçüler ne iş yapacak'' derdine de düşerler bazen bu konu açıldığında. hoş değil. zaten onun adı ''çöpçü'' de değildir. ''temizlik çalışanı''dır. senin, benim yolda yürürken açıp çocuğuna vermiş olduğu kekin kabını da, sonbaharda ağaçlardan düşen yaprakların kalıntısını da temizler.

ama hiç sanmıyorum ki mesleki kaygıyla, içinden insanların yerlere daha fazla çöp atmalarını istediğini... çöp kutusu denilen bir şey var. belli saatlerde temizlik araçları ve çalışanları bu çöpleri araçlara aktarmakla yükümlüler. umarım gelecekte tek görevleri bu olur, sokaklarda çalı çırpıdan oluşturulmuş süpürge ve bir el arabasıyla temizlik yapmalarındansa...

tabi bu bir alışkanlık meselesi. bu konuda hassas olan kişiler nasıl çevresini kirletmemek için özen gösteriyorlarsa ve yere atılan çöpler onları bir o kadar da rahatsız ediyorsa eline geçen lüzumsuz şeyleri yere atma alışkanlığı gösteren kişiler için ise bu durum gayet normal bir hal alıyor. öyle ki bunu açık açık yapabiliyorlar...

okula adımın atıldığı ilk günden başlayan süreçte eğitim kurumlarında öğrencilere bu durumu mutlaka aşılamak gerekli. yoksa konu gereği değinilen ''temizlik'' lafta kalır. ''evet napıyomuşuz berkecansu, çöplerimizi çöp kutusuna atıyormuşuz...'' bunlar ezbere dayalı bir şekilde kalır ve uygulanma söz konusu geldiğinde geçiştirilebilme olasılığı çok yüksek olan şeylerdir. sürekli olarak vurgulanması ve kişilerin bu konularda teşvik edilmesi önemli sonuçların alınmasında yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. yoksa öyle üstünkörü ifadelerle çevre bilinicini oluşturmak gerçekten güç.

ona bakılırsa terli terli su içilmezmiş. bu kalıbı da öğretmişlerdi bize.
hanginiz halısahadan çıktıktan sonra suyu kafaya dikmiyor ula ?

demem o ki, istenilen durumlar uygulamaya yönelik bir şekilde denetlenmeli ve vurgulanmalıdır.

toplumun bilinçlenmesi adına gelecekte söz sahibi olacak bireylerin duyarlı olması için bu ve benzeri durumlar yabana atılmamalıdır.
sultangazi belediyesinin çöp kutularına "en güzel temizlik kirletmemektir" şeklinde yazdığı söz.

görsel
anlaşılan sultangazi belediyesini pek iplememişler hahha*ğ.
kirletmek olmasa temizlik olmazdı.
Biz kirletmezsek sen nasıl iş yapıp para kazanacaksın abi..