1. 1.
  cevap verilmesi için ısrarcı bir şekilde çalan telefonu "asiti kaçmış kola, buyrun" şeklinde açma alışkanlığı. genellikle filmlerde görülür, ismiyle bir bütün olmuş kişiler uygular.
  diğer telefon açış türleri için;
  (bkz: telefonu oksurerek acmak)
  (bkz: telefonu ne var diye acmak)
  (bkz: telefonu aglayarak acmak)
  (bkz: telefonu kim o diye acmak)
  (bkz: telefonu efendim diye acmak)
  (bkz: telefonu x malikanesi ben y formatinda acmak)
  (bkz: telefonu konus diye acmak)
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  (bkz: telefonda hitap sözü).
  ... katil balik nemo
 3. 3.
  -alo ben kadir
  *kim kadir?
  -deli kadir uleyynnn!!*
  6 -4 ... baytar
 4. 4.
  24'te ctu'daki elemanlarin genelde yaptigi gorulur. dirt dirt da duuut diye telefon calar, "ctu, almeida" diye acardi tony abim.
  1 ... curufinwe
 5. 5.
  yurt disinda adet olan ama biz de genel telefon acma hitaplarinin yaninda pek fazla ragbet görmeyen bir uygulamadir. kisisel fikrimce cok da mantiklidir, en azindan yanlis numara cevrilmisse telefonda üc saat yanlis numara geyigi yapilmadan is kisa yoldan cözülmüs olur.
  ... rosie dunne
 6. 6.
  karşılaştığım yeni piyasaya çıkan, son model insan tipidir. artık farklı olmak için mi yapılıyor , yoksa "bazı insanlar bir jenerasyon olarak bazı farklılıkların eşiğinde midir" karar vermekte güçlük çekilen hadisedir. gelgelelim şöyle anlar yaşamaya başladım. yeni tanışılmış ve aramak icab etmiştir; tel çalar , karşıdan "alo , efendim vs" gibi bir cevap beklenir .ama duyulan şudur:
  "selen demirciii" ...
  nasıl yani , ben mi sen mi?

  (bkz: alo ben vahit)
  3 ... balyancho
 7. 7.
  kardeşim tarafından "annemin malikanesi, buyrun "şeklinde açıldığına da rastlanmıştır zamanında. annen kim,sen kimsin, burası neresi...
  ... kayboldumsankiyine
 8. 8.
  Askerde yapmadığınız durumlarda feci fırça yiyeceğiniz alışkanlık. Üsteğmen Sparrow gibilerinden açmak gerekir. Alo şeklinde bir laf nadiren duyarsınız.
  1 ... jacksparrow
 9. 9.
  Batıda uygulanan telefon açma geleneğidir. Ahize kaldırılır, kulağa getirilir ve mikrofona soyisim söylemek suretiyle telefona cevap verilir. Biz de genelde ya alo ya da efendim şeklinde açılır telefonlar. Aloyu bir yere kadar anlayabiliyorum da, bu efendim de neyin nesi oluyor? Nerden biliyosun seni aradıklarını ya da sana mı seslendiler de efendim diyorsun.

  Telefona isim ya da soyisim söyleyerek cevap vermek son derece yerinde bir uygulamadır. Bir görgü ifadesidir.

  Ama bizde konuşma ve hitap şekillerinde de olduğu gibi telefon açma hadisesi de bir görgüsüzlükler zinciri şeklinde devam eder.

  Zaten neremiz düzgün ki.

  Edit : Yeniden okuyunca aklıma başka şeyler de geldi. Şimdi mesele aslında tamamen kültürle ilgili. Batıda soyadı geleneği çok eskilere dayanmakta olduğundan oralarda telefona soyadı söyleyerek cevap verilir. Oysa bizde düne kadar insanlar ahmet oğlu mehmet şeklinde çağrılırdı. Bir soyadı geleneğimiz olmadığından, ki bazı yörelerde hala lakaplar ve hasan oğlu hüseyin geleneği devam etmektedir, telefonu açtığımızda da efendim gibi sıçık bir ifade kullanmamız gayet doğaldır. Yeni tanıştığımız birine önce adımızı söylemek de çok yeni olan bir uygulamadır aslında. Ki bunu da incelik, entellik olsun diye bokunu çıkarmadan bırakmamışız ve yeni tanıştığımız birine "tangut ben" şeklinde höykürürüz. Sanki ortamda başka tangutlar da varmış da ismimizi kaptırmak istemiyor muşuz gibi. Neyse lan ben bir şey demiyorum...
  2 -1 ... kizilmaske
 10. 10.
  söylediğiniz ad ne olursa olsun, yanlış numarayı aramış olanın sizi kasap olarak nitelendireceği durumdur. tamam, seri katilleri araştırıyorum da, o kadar da değil. *
  1 ... legend of the stranger