bugün

Insana tabletten okumayı düşündürür. Gerçi onda da yazı boyutu düşük oluyor.
zırt pırt bildirim gelmesiyle açıklanabilir. gelmese bile insanın eli instagrama gidiyor
telefondan asla kitap okuyamazsın zaten.
gözü daha çabuk yorar, o hasır sayfanın kokusu burnundan tütmez, yukarıdan whatsapp bildirimi gelir, arka planda instagram açıktır, 3 dakikada bir 'kaç şarjım gitti' diye bakarsın falan...
olmaz o iş.
bir yaprağa dört sayfa gelecek şekilde bastırın, spiral çekin okuyun mis gibi. bir kitaba 50 lira verilir mi ag ya..
Ben hareket halindeyken gözümle odaklanıp bir şey okuyamıyorum. Bu sebeple yanımda kitap taşımak gibi bir gereksinimim yok.

Kitap sadece satırlardan ibaret değil. O kitabı aldığınız günü hatırlamak, yanınızda olan insanları düşünmek vs. Hayata dokunan bir tarafı var benim için.

Kitaplar evet pahalı. Okunmak istenen her kitap alınamıyor ama her şey gibi korsan alıp almamak da tercih.
mümkünse okumam. üstten sürekli wp ve instagram mesajları gelirken yazıya nasıl odaklanabilirim. tablet nispeten daha iyidir. ancak en iyisi e-kitap okuyuculardır. yine de somut kitabın yerini hiçbiri tutmaz ancak pratik olarak öne geçtikleri durumlar çok fazladır. belki de henüz dijital kitap okuyuculuğa adapte olamadık, evrilemedik. gelecek nesiller bu konuda bizden daha başarılı olabilirler.
Bir kere zevki olmaz ki.
mecbur kalındığında katlanılan zorluk.
hem ekran ışığının gözleri alması dolayısıyla göz yorar, hem de kesinlikle kağıda dokunabilmenin verdiği zevki vermiyor. zira benim için bir ekrana odaklanabilmem de güç olur.
kitap böyle bir sektör işte. bir emek ve birikim ürünü olması itibariyle hakkı olan fiyattan alıp, hakkı kadar yararlanılamayan. tüketmelik..
biraz zor olsa da alışıldığında rahatlıkla okunabilir. Kimi kitapları ücretsiz pdf'lerden telefonla okuduğum için zamanla alışılabilecek bir durumdur. tabi kişi elle kağıtla okumayı seviyorsa o kişinin tercihi sonsuz saygıyı hak eder. hatta miyopsanız gözlük takılı değilken de okuyabilirsiniz boyut ayarı yaparak. kimi ameliyat sonrasında lazım olabilir gözlük kullananlara.
Mavi ışık sebebiyle göze zarar verecektir. Elektronik mürekkepli bir e-kitap okuma cihazı daha mantıklı olacaktır.
mantıklı bir iştir eğer spotify kullanıyor iseniz focus listlerinden birini açıp iyice odaklanarak okuyabilirsiniz.
arka planı bembeyaz yaparsanız tabii ki zor olur. ben genelde telefondan kitap okuyacağım da arka planı saman kağıdı rengi yapıyorum, güzel oluyor.
güncel Önemli Başlıklar