bugün

telefonda birisini arayıp örneğin mahkemeye çağırılıyorsunuz bla bla... gibi kişinin hayal gücüne kalmış senaryolarla karşıdaki kişiyi işletmesidir. Eğer ses çıkarmadan durulursa buda telefon sapıklığıdır.
eskiden sabit telefonlarla yapılan eğlence. bir kaç arkadaş bir araya gelince ya tanıdık biri aranır ya da rastgele bir numara çevrilerek çıkan kişiye filanca çekilişten hediye kazandınız gibilerinden şeyler söylenerek işletilirdi.
eskisi kadar basit değildir.
dünyanın en zevkli ve en tırstırıcı işidir. işletilen kişi polise giderse (bkz: boku yemek) gerçekleşir.
Artık kaale alınmayan işletme biçimidir.
Hele bir arkadaşınızın akrabasıysa tadından yenmez. Eh bir araya toplanınca bundan zevkli çok az eylem kalıyor.*
Şöyle bir diyalog oluşturmuştur;
-Kimsin sen?
+Unuttun mu hemen?
-kim olduğunu söyle bak kapatıyom ha... 10,9,8.. bak kapatırım 10, 9..
+8 den devam ediniz.
-Nasıl.
+Boşver. Ben kapatıyorum 10,9,8... *

Eğlencelidir.
bazen sağlam karşılık alınabileceği riskini gözönüne alarak yapılması gereken şaka türü.
Yaptıracağın tanımı sikeyim öncelikle.
Neyse.
Dayımın kayınbiraderi babama yapmıştı böyle bi şaka. Adam arıyo sürekli. Neymiş sen benim kızıma nasıl mesaj atarsın. Seni şöyle yapacam böyle yapacam falan.
Babam baya sinirlenmişti. Bi kaç aramadan sonra ben açtım telefonu. Bana da aynısını saydı. Ben de dedim ki. Lan babam yaşlı pek bi iş yapamaz. Kızının numarasını ver de kendime ayarlıyim. Sonra aramadı bi daha.
Yıllar sonra bi muhabbet arasında bu olayı anlatmıştım da dayım kahkahalara bogulmustu. Bizim bülentti lan o demişti.
Ikinizin de amk.
arayan kişinin numarasının çıkmadığı, sabit telefonların kullanıldığı dönemlerde gençlik eğlencesiydi.
güncel Önemli Başlıklar