bugün

amerika'nın çeşitli eyaletlerinde yaşayan, 230 bin kişilik, hayatlarına teknolojik hiç bir şeyi sokmayan bünyelerdir.
(bkz: fotoğraflar için tıklayın)
http://www.milliyet.com.t...eriid=7225&KategoriID=
bünyesine katılmak istediğim tarikat. dil konusunda anlaşamayız ama zamanla o sorunu da aşarız.
(bkz: amiş tarikatı)
(bkz: amiş)
(bkz: amişler)

edit : arkadaşım mahmut tarikatı mıymış adı ???
burdan ne kadar küfür etsekte bizi duymayacak olan tarikattır.
amerika'nın çeşitli yerlerinde* yaşayan şiveli bir almanca ile konuşan almanyadan göçmüş, teknolojinin neden 17. yüzyıla kadar olan kısmını reddettiklerini sorguladığım topluluk. at arabası, bisiklet dikiş makinası bunlar teknolojik değil mi? 17. yüzyıl kıyafetleri giymek, şapkaları takmak mı teknolojiyi reddetmek. neden 13. yy'ye dönmediler neden taş devrine dönmediler tekerlek bile teknolojik ki yani ..

dalga mı geçio bunlar ne manası var diyordum ki bu koşullarda yaşayarak incilin emrettiği gibi yaşadıklarını düşünüyorlarmış.***
yanlız şöyle bi yanı varmış ki amişleri takdir ettim, amerikan hükümetini kınadım. ABD hükümetini otoritesini kabul etmiyor, vergi ödemiyor, sosyal güvenlik dahil hiç bir yardım almıyorlar, askerlik de yapmıorlarmış.
age of empires köylüsü gibi yaşarlar. iş güç, yat zıbar, tekrar iş güç.
medyanın sanki yeni türemiş gökten daha dün ışınlanmış gibi haber yaptığı tarikat. efendim yıllardır var. bilen biliyor. tabi zaman zaman iranı arap ülkesi sanacak kadar cahil olabilecek medyamız bu tarikatı da yeni öğrendikleri için çok şaşırdılar.