bugün

teknolojiden kastım, iletişim araçlarıdır. whatsapp, sms, msn türevi ürünlerden bahsediyorum. yani bir kaç farklı kişiyle konuştuğunuzu düşünsenize, biri bir taraftan derdini anlatırken, diğeri eğlencelerini; saygı duyduğumuz biriyle ciddi bir konuyu konuşurken, sıkı dostumuzla gevşekliğin dibine vurmuş geyik yapabiliyoruz. e haliyle cevap vereceğimiz kim ise onun ruh haline bürünüyor ve ona göre cevap veriyor, ona göre konuşuyoruz. hızlı bir şekilde ve tamamen birbirine zıt duygu değişimleri yaşıyoruz. bu da bipolar bozukluk, manik depresif atak, borderline kişil bozukluğu vb gibi psikolojik sorunlara sebep olabileceğini düşünüyorum. önceden insanlar; hep yüz yüze görüştüklerinden sağa dönüm üzgünle, sola dönüp mutluyla konuşma gibi bir imkanları yoktu. öyle düşünüyorum ki bu sebepten (binlerce sebepten sadece bir tanesi olarak) psikolojik sorunların eskiye göre günümüzde daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz.
ayrıca; facebook, instagram, twitter gibi ürünlerin de aynı etkiyi ve özellikle bipolar bozukluka neden olabileceği kanısındayım. çünkü genellikle (istisnalar elbette vardır) bu tip ortamlarda gerçek karakterlerimiz yansıtmıyoruz. olduğumuz kişi değil de, olmak istediğimiz kişi oluyoruz. yani tarayıcıdan bu sitelere girdikten sonra tamamen başka birisi oluveriyoruz.
not: tamamen benim görüşümdür. doğru olup olmadığına dair hiçbir hükmü yoktur. subjektif bir önermedir.
ben bu konuyla ilgili bir makale veyahut bir araştırma bulamadım. bulan / bilen olursa bizleride bilgilendirmesini isterim.
beden gidiyor ruh kalıyor. Beden teknolojiyi takip edemiyor. Ruh takip ediyor. şekil a demek istiyorum. soyutlaştığımızı düşünüyorum. soyutlaşmak sadeleşmek tekleşmek yalnız kalmak. sonuç bozukluk.
Bipolar o kadar kolay bir şey değil. Teknoloji sadece bağımlılık yapabilir. Bu ise bazı etkiler çıkarır. Ama bipolar her yaşta çıkmaz. Bu çok farklı bir konudur.
Katıldığım önermedir.
teknolojinin bazı alışkanlıkları değiştirdiği, bizleri hızlı yaşanan bir hayata ittiği, hazıra alıştırdığı yadsınamaz, ama psikolojik bozuklukların nedeninin doğrudan teknolojinin kendisi olduğuna dair kanıt nasıl sunulacak orası muamma.

sorunlar eskiden de olurdu, sadece araçlar değişti, araçlarla beraber etkiler de değişiyor diyebiliriz... artırır mı o daha mantıklı ama ne derecedir tam ölçülemez.
Teknoloji değil sayın yazar.
Evrimi bozdu insan ve insan bozuk artık.
Teori değil hipotezdir o. Teori olsa duramazsın. Kanıtın nerede, bilimsel çalışman nerede derler adama. Yalnız doğru bir önermedir. +1 imle destekliyorum.
Edit: imla
Psikolojiyi değiştirebilir ama bozacağını zannetmiyorum.
Ama evrimi bozabilir. Uzun hikaye yazasım yok valla.
Tumblr kesinlikle bozuyor.
katıldığım görüştür. teknoloji ve ozellikle sosyal medya birey özgünlüğünü ortadan kaldırdı, sevinçler, kederler ve tepkiler taklite büründü, bir fenomenin tavrı milyonlari etkiledi ve milyonlar bire dönüştü. en büyük sorun bu bence.