bugün

Karıştırılan iki adet tanım var "Teknik ve Teknoloji"

Teknik: Antik Yunan' da "Tekne" den gelir. Yakın dönem için, el ve zihin marifeti ile bir işi yapabilme bilgisine sahip olma.

Teknoloji: "Teknik" in bir ürünüdür. Teknik bilgi ile teknoloji üretiliyor. Ama teknoloji daha yaygın ve daha insan ile iç içedir.

insanoğlu tarihi boyunca amaç ve araçları arasında gidip gelmiş ve bütün sıkıntıları, buhranları bundan kaynaklanmıştır. Bir çok insan "Zuckerberg, Musk vb." gibi zengin ve başarılı olmayı istiyor. Ama kimse "Ben Elon Musk Kadar çalışacağım" demiyor. Herkes kişinin metasını istiyor. işte böyle "Para" araç olmaktan çıkıp amaç haline geliyor.

Yolculuğu önemsemeden, direk varacağımız noktayı istiyoruz. Ama asıl o yolculuk hayatı anlamlandıran ve sizi bitiş noktasına vardıran olay.

Bugün zihnimiz dış etkenlerden çok etkileniyor. Zihnimizin inanılmaz derece de parçalandığı bir dönemdeyiz. Sosyal medyanın problemi zaten "Bizi An' a Hapsetmesi"...

Anı da ölçme imkanı sağlıyor. Aldığınız beğeniler, yeniden tivitlemeler vs. sizin anlık reaksiyonunuzu ölçmeyi sağlıyor.

Microsoft Kanada Birimi 2000 ve 2015' te "insanoğlunun ortalama dikkat süresi" üzerine bir araştırma yapıyor. 2000 tarihinde 12 saniye civarı olan süre, 2015 te 8.3 sn' ye düşüyor. (Japon balıklarının 9 saniye bu arada.. Hep dalga geçeriz ya!)

Buradan paylaştığım videolarda da bunun örneğini görüyorum. Video' da elde olan bütün bilgiler verilmesine rağmen, video da cevaplanan soruların yorum kısmına yorum olarak geldiğini görüyorum. izlemiyoruz 30 sn' lik videoları bile.

Yani diyeceğim o ki;

Alman filozof Eideger şunu diyor: "Teknik insanoğlunun doğayı ve çevresinin gizemini çözmek için kullandığı anahtardır diyor. Teknik ve bununla birlikte üretilen teknoloji, kendi hükümranlığını kurtarma potansiyeline sahiptir. Bizim bu yüzden teknolojiyi her daim (Etik Değerler Açısından) kontrol altında tutmalıyız"...

Bu tür bir ortamda insan "Teknik" ve "Teknoloji" nin de içini boşaltacak gibi duruyor. Çünkü her şeyi hak ettiğimizi düşündüğümüz ve reel hayattan memnun olmayan bir yaşantı bir illüzyon içindeyiz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.