bugün

insanların tek tip olmadığı bir ülkede, herkesi tek tip koyun olarak gören komutanların yeni icadıdır. onlara göre sivil halk, kendilerine ömürleri boyunca bir kez 9 ay hizmet etmek zorunda olan kişilerdir.

ne güzel değil mi?

2 sene uğraş anadolu lisesini kazan
2 sene uğraş mühendislik fakültesini kazan
4 sene okulu bitirmek için uğraş
2 sene yüksek lisans için uğraş
3 sene de başlarsan en az doktoran sürer,

ee bundan sonra?

herkes hocam hocam diye peşinde koşup akademik konumundan dolayı sana saygı duyuyorken, hoop gel bakim sen askere!

gelelim iyi de, sen beni de er yaparsan, hayatını serseriliklerle sokaklarda harcamış adamla aynı rütbede aynı koğuşa atarsan,

başına da sivil hayattan bir haber sadece zaman-rütbe grafiğinde bir adam koyarsan,

bu askerlik ona buna eziyet, eziyetten ziyade felaket olmaz mı?

bu nasıl bir adaletsizlik, bu nasıl bir düşüncesizliktir anlamak mümkün değil! tebrikler genel kurmay başkanı, daha gelir gelmez bu saçmalığın arkasında olduğunu açıkladın...
askerlik için üniversite okuyan kişilerin artık olmamasına yol açar bu da erkeklerde üniversite mezunu olma oranını düşürür.
askerliğin tamamen saçmalık olması daha aşikar bir gerçektir..
hani saçma olan bir şey neden tartışılsın ki..
saçmalık içinde saçmalık..
tek tipe karşı değilim. saçmalık demek yanlış olur. ancak, madem tek tip olcak buyursun gelsin 4 yıllık üniversite bitirmeyen kardeşim de benle beraber 6 ay, 5 ay yapalım.
sıkıntı tek tip olmasında değil, sıkıntı uzamasında.
askerliğe eşitlik getirecek getirecek uygulamadır ve tabi ki saçmadır. eşitlik ile adalet farklı kavramlardır. adam okumuş iş güç makam mevki sahibi olmuş, hayatında hiç bir amacı olmayanlarla bir mi tutulacak. adam kaymakam, hakim olmuş kahvenin çırağıyla bir mi olacak.

eşitlikle adaleti ayırmak lazım. tek tip olursa eşitlik olur mu? evet olur. peki adalet olur mu? hayır olmaz.

niçin olmaz? çünkü herkesi içinde bulunduğu duruma göre değerlendirmek lazım. okuyanı ayrı işi olanı ayrı.

vatan hepimizin vatanı. be ne kadar yapıyorsam o da o kadar yapsın diyenlere: ben okumuşum bunun avantajı ile kendime iş kurmuşum veya iyi bir iş bulmuşum. 3.000 lira maaş alıyorum. diğer vatandaş okumamış girmiş bir fabrikada asgari ücretli, 600 lira alıyor. ben ayda 600 lira vergi ödüyorum adam onu ancak yılda ödüyor. şimdi eşitliği sağlayalım o zaman ya ben de ayda 50 lira vergi vereyim ya da o da ayda 600 lira vergi versin sağlansın eşitlik olur mu? eşitlik olur ama adalet olmaz.