bugün

altında kadınların göremediği bir bencillik yatan eylemdir. Vakti zamanında evlenmeyi düşünen çiftler bir çift alyans alırdı sadece. Bunlarda gayet sade şeylerdi. Yoktu öyle tam turlusu. Erkeğin alyansı içine kadının ismi, kadınınkine de erkeğin ismi yazılıp yüzük parmaklarına konuşlandırılırdı. Hiçbir lafın da tek taşım yok hallerine bürünmezdi. Çünkü yoktu öyle adetler. Ne zaman ki batının lüks tüketim huyunu kaptık, işte o zaman başladık dırdıra.

-Şükriye ye kocası bi pırlanta almış nah kafam kadar.
-Iyi de hayatım bize ne?
-Sende bana al.
-Oldu canım, hangi parayla?
-Maaşınla.
-Aybaşına kadar da senin kaba etlerini yeriz di mi?
-Terbiyesizleşme Orhan.

Ah Ablacım...
Orhan ın suçu yok. Orhan seni seviyor farkında değilsin. Bir kere orhan sana standartları belki bir hayat kurmuş zaten. Ne güzel yaşa işte. Sonra farkında misin o tek taşla evlenme teklif eden adamların niyetinin? Değilsin. Bir çift alyans demek, Senle ben eşitiz demek. Tek taşı aldığın zaman adamın üstünlüğünü Kabul etmiş olacaksın. Eşit haklara değil, sana verilene tabi olacaksın. adam sana tek taş vermekle üstünde egemenlik kuruyor. " seni pırlantalara boğuyorum, benimsin. hiç bir hakkın yok " diyor.

ayrıca nedir o amerikan filmlerinden fırlamışlık hali? hiç biz gibi bir eylem midir yapılan bir düşün. resmen kültürel erozyon. lüks tüketime yönlendirme. kanmayın öyle şeylere. eşit haklara sahip olmak varken bir pırıltılı taşa satmayın özgürlüğünüzü.
Onun yerine gerçek anlamda tek birşeyle teklif etmesi daha iyi olabilcek eylemdir. Tek bir kalp. Ve gerçek anlamda sevgi.