1. 1.
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  (resim:#5)
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  (img:#20890290)
  (img:#20890291)

  ıV.Amenhotep olarak tahta çıkar çıkmaz Mısır'ın tüm tanrılarını yasaklayarak halkına her şeyin yaratıcısı olan, tek tanrıya tapma emri verdi. Ölümünden sonra, rahipler halkı eski çok tanrılı dine tekrar döndürürken, onunla ilgili her şeyi silip adeta tarihe gömmek istediler.

  Ülkedeki tüm putları kırdırdı ve halkından tek tanrı Aton'a tapmalarını istedi. Kralların tanrı olmadığını kanıtlamak için ise zaman zaman halkın içine çıktı. Diğer firavunların aksine heykellerini abartılmadan, doğal haliyle yaptırdı ve abartılı resim yapmayı yasakladı. Tanrısına Sadakatle Bağlıydı.

  Eski Mısır'da 2000 civarında tanrıya tapılıyordu. ıV.Amenhotep ise sadece bir tanrı olduğunu düşünüyordu. Tahta çıktığında adını Akhenaton olarak değiştirdi. isminin anlamı tek olduğuna inandığı ve Aton ismini verdiği tanrısının hizmetkarı anlamına geliyordu.

  "Ananın karnında çocuğa Sen hayat verirsin. Sen ana rahminde dahi çocuğu besleyensin. Ne zaman civciv kabuğu içinde bağırsa, sen ona hayat vermek için nefes verirsin. Ey Tanrım, senin ne kadar çok eserlerin vardır."

  Bu sözler Akhenaton'a aittir ...

  https://www.mynet.com/tek...tonun-gizemi-190101054758

  https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Akhenaton

  https://onedio.com/haber/...amenhotep-ve-siiri-485816
  3 ... traveler of secret moments
 2. 2.
  ismi akenaton du galiba eski ismi amon hutep olan mısír kıralı allaha inanma kararı alınca bu isimden iğrenir ve ismini akenaton (bir tek tanrıya) biricik tanrıya tapan olarak değiştirir hazreti yusuf sayesinde doğru yolu bulmuştur.
  ... yazar cizer64
 3. 3.
  ıv. imamhatip en doğrusunu yapmış. bir tanesiyle uğraşmak bile yeterince zor, yüzlerce tanrıyla kafa bulandırmaya ne gerek var.
  5 -2 ... kinamiyo takao
 4. 4.
  Hz. Yusuf dizisinde de geçer.
  1 ... dertler derya olmus
 5. 5.
  Gariban akenaton dur.

  Ruhban sınıfı ile savaşmış sonunda o da yenilmiştir.

  Bunun en büyük örneği çocuğunun ismi tutankaton iken tutankamon olarak değişmesidir. Sen amon a karşı çık ruhban sınıfının elindeki toprakları Mısır'a kat sonunda öldüğünde çocuğunun adı tutankamon olsun. Bu arada tutankamon da fazla talihsiz bir mısır firavunudur.

  Mezarının üzerine başka mezar dikmişlerdir. Ha bunun faydası mezarının asla soyulamaması olmuştur fakat bir Firavun'un mezarının üstüne başka mezar dikmek mi.

  Ruhban sınıfının kini işte. Ruhban sınıfını kızdırır iseniz intikamını çocuğunuzdan alacak kadar kalleşler.

  (bkz: Ruhban sınıfı ve bağış ekonomisi)

  Başlığımda genel yapsınından az çok bahsettim ruhban sınıfının.

  Edit: Hz Yusuf ile bağı sadece bir iddiadır şimdilik.

  Bazı Tarihçiler akenaton un otoritesi için de bu yola gidebileceğini savunur.
  1 -1 ... uzay muhtari
 6. 6.
  amenhotep iii'ün oğlu, amenhotep iv nam-ı diğer akhenaten sığırıdır.

  önceleri amon'un* bir göstemi olarak kıçından uyduruğu aten'i sonradan sonraya tek tanrı olarak mısır'a zorla yutturmaya çalışmıştır. bunun için tapınakları kapatmış, eski tanrılara tapınmayı yasaklamış ve hatta amarna adında yepyeni bir kent kurup başkenti buraya taşımıştır.

  tabiî dışişlerinin içine etmiş, ekonominin anasını bellemiştir. hâliyle saltanatı sona erdiğinde yaptırdığı tüm eserler, buna kendi mezarı da dahil, yağmalanıp yok edilmiştiş.

  yani konu ruhban sınıfın puştluğu* değil, topluma bir şeyleri zorla dayatmanın sonudur. günümüz diktatörlerinin ders almaları gereken bir şahıstır. hele hele konuyu "allaha inanmak" gibi yorumlamak bok yemektir çünkü akhenaten'in tek tanrısı şöyle bir şeydir:

  tek tanrıya inanan tek mısır firavunu
  1 -1 ... sadaeke