bugün

topçu kışlasının heykel dikmek için yıkılması vs oranın tekrar eski haline dönüştürülmesi.
zaten kıyamet bundan koptu.
--spoiler--
tek parti döneminde insanların özel hayatlarına, ne yediklerine, ne içtiklerine karışılmıyordu.

akp döneminde ise her şeye karışılıyor. tam bir zorbalık dönemidir akp dönemi
--spoiler--

miş. tek parti döneminde halkın özel hayatına karışılmıyordu evet. çünkü halkın aksi söz söyleyecek hali kalmamıştı. çünkü o dönemin anneleri ve babalarının büyükleri istiklal mahkemelerinde yargılanmış, sarığı çıkarmıyolar diye idam edilmişti.

ata kendine karşı gelen herkesi içeriye tıktırıyor, çatlak ses çıkmasına asla müsade ettirmiyordu.

yediklerine içtiklerine gelince, ata savarona diye bi yat alıyor ama halk açlıktan ayağındaki çarığı yiyordu. sırf şapka takılacak emri için bankalar halka şapka kredesi veriyor, halk o fakirlikte bankalardan kredi çekmeye zorlanıyordu. içme suyu kurulmayan ülkede ilk bira fabrikalartı kuruluyor, ata kucağındaki çocukların yanında bira içerek çocuklara örnek oluyordu. halkın elit kesimi, çocuklarıya birlikte bira içilen parklara götürüyor çoluk çocuk hepsinin önlerinde bira mutlulukla poz veriliyordu.
ama anadoluda halk su içmek için gün sayıyordu...

büyük nenen yaşıyorsa sor.. bi laz olarak kendi dilini konuşan dedeme askerin dipçikle kafasına vura vura zorla türkçe konuşacaksın şiddetini dinleye dinleye büyüdüm ben.

kalkmış bana, atanın zamanında halka baskı yoktu deme. deme yoksa çok pis kırarım seni.
elmayla elmayı karşılaştırmaktır. üşenmeden bu başlığa entiri girdim ya la...