bugün

Böylesine aciz bir devlet daha görmedim ben.

Ulan senin devletinin memuruna verdiğin maaş bir ev etmiyor.

Evet memurum 2870 lira maaş aldım 15.04.2018 tarihinde.

Ankaranın mamak ilçesinin kayaş mahallesinde yani kısaca Ankarnın en ucuz en varoş en uzak yerlerinden birisinde oturuyorum. iş yerim söğütözünde neyse servis var.

Oturduğum yerde evler 250 bin lira.

50 bin lira peşin versem ki o da yok

200 bin liraya aylık 3100 lira ödeme yapıyorum.

150 bin liraya 2400 lira aylık ödeme yapıyorum.

Sonra çıkıp ekonomi iyi naraları kimse atmasın. Tek memur maaşıyla bir şeyin sahibi olamayız .
istanbul'a gelde gör dünyanın kaç bucak olduğunu. oturduğum orta düzey sayılacak semtte 600-700 binden aşağıya daire yok.

--spoiler--
mülkiyet hakkı her daim pahalıdır. ülkenin alım gücü artığı oranda, yaşam kalitesi arttığı oranda gayrimenkul fiyatları da artar.
--spoiler--

yurtdışında, misal avrupa ülkelerinde de evler pahalı ve insanlar 20 yıl gibi uzun vadelerle mortgage kredisi çekip ev sahibi oluyorlar lakin ödedikleri taksit tutarları her yer için geçerli olmasa da genel itibarı ile o evde kiracı olarak oturmaları durumunda ödeyecekleri kira bedelinden daha ucuza geliyor. yani bizdeki gibi 2800 lira maaş alan adam 3000 lira kredi taksidi ödemek durumunda kalmıyor. aldığı maaştan kredisini ödeyip kalan parasıyla bir şekilde karnını doyurup geçimini sağlayabiliyor.
Çift memur maşıyla da anca dar gelirli toki konutu alınabiliyor.
(bkz: #39320554)
o zaman ev ya da vs herhangi bir şey sahibi olmak isteyen herkes gitsin şirket kursun.

herkes şirket kurup iş sahibi olunca çalıştıracak adamı nereden bulacaksın?
--spoiler--
bir tane de somut örnek yok.

--spoiler--

2 banyolu, 4 yatak odaklı, kapalı garajı olan, bahçeli müstakil bir ev. fiyat 500 bin dolar.
ilinois eyaleti için ortalama polis memur maaşı ise yıllık 50 bin dolar, rütbeye göre 90 bin dolara kadar da çıkıyormuş.

şimdi buna muadil bir evi türkiye'de 1.5 milyon tl'den daha ucuza alabilirseniz ve bunu bir de memur maaşı ile yapma imkanınız varsa tamam haklısınız diyeceğim.

https://www.century21glob...10-usa-C21111555907-USD-m

https://www.sokanu.com/ca...-officer/salary/illinois/
artık ev almak zor, babamın emekli ikramiyesiyle biraz da borçlanarak ev almıştık 20 sene falan oluyor, şimdi bilmiyorum emekli ikramiyesi var mı yoksa onuda mı kaldırdılar. olsa bile sanırım ev fiyatının 8 de 1 i falandır. anca birisinden bir miras kalacak ta toplu para geçecek eline, ya da evdeki bütün nüfus çalışacak eve para getirecek anca öyle. ayrıca vaziyet bu durumdayken her yerde yeni yapılan binalar siteler dolu. bu evleri kim alıyor arkadaş. istanbul koskocaman bir şantiye her yerde bina inşaatları. kim alıyor bu evleri.
Memur maaşı iyidir lan. Asgari ile geçinen kişi var. 1000 tl ile geçinen var. Az biraz halinize şükredin be.
Teknolojide sıfır, imalatta sıfır, ihracatta sıfır, eğitimde sıfır bir ülkenin en alt katmandaki insanlarının nasıl olurda ev alamam serzenişleri...
Komedyen olsanız daha çok para kazanırsınız....
(bkz: yalan onlar yalan inanma)

(bkz: devlet dört dört çalışıyo)
tek maaşla ev almak imkansız arkadaşlar. ancak yurtdışında çalışırsanız ordan kazandığınız parayla sağlayabilirsiniz bu hayali.
türkiyede konut balonu sürdükçe ev almanız hiç de kolay değildir. temel etyolojide kat karşılığı arsa veren mülk sahipleri ve açgözlü müteahitler vardır. almayın kardeşim. 2 yıl ev almayın bakalım. nasıl düşecek o ev fiyatları. nasıl da gerçek ederine yakın satılacak.

ama yok siz ev almak zorundasınız hemen, ilk iş hemen müteahidin kapısında soluklanın. tabi balon olur konutta. arz talep dengesini besliyosunuz resmen. kaldı ki türkiyede konut fiyatı/konut kirası endeksi de önemli oranda yükselmiştir. kiralar eskisi gibi fahiş değil konut fiyatına oranlarsak. ama yine de siz bilirsiniz.