bugün

bazı insanlar vardır "bak bu güzel bir yapım izlemeni tavsiye ederim" deseniz bile o yapımı (dizi, belgesel, program, film, magazin) beğenmez. illa ki takacak bir kulp bulur. Bakın amerika'da bir dizinin süre standardı bile bellidir. (sitcom 18-19 dk, drama 42 dk, mini dizi/drama 53-55 dk) Set çalışanlarının grev hakkı bile varken bizde maalesef dizi oyuncularının da dahil tüm ekibin sigortası bile yoktur. Rtük denilen kurum sadece yapımlardaki baldır, bacak, göğüsle meşgul olduğu için radyo ve televizyon çalışanlarının hakkını hiç sormaz. Sektör çalışanları tam bir kaos içindedir. Keyfi işten çıkarmalar, yapılan işi beğenmeyip avrupadaki örnekleri sürekli isteyen patronlar cabası. iyi de türkiye'deki radyo ve televizyon çalışanlarının maaşları ve imkanları avrupa'daki gibi mi? eleştirmek kolay.

o olmamış dediğiniz yapımlar ne şartlarda çekiliyor biliyor musunuz? bana eksi 20 derecede eliniz buz kesmişken parmağınızı bile oynatamazken omzunuzda çekilmiş bir plan gösterin, sadece tek bir plan ya da onu geçtim o rüzgarda bana 30 saniyelik rüzgar hışırtısının sesleri etkilemediği bir ses kaydı getirin önünüzde eğileyim, altın portakal, ayı, oscar ne istiyorsanız vereyim...yapılan yapımlara bu kötü, olmamış demeden önce sabahlara kadar çalışan set ekibini düşünün. yarım saatlik uykuyla yeniden motor diyen yönetmeni düşünün.

siz istanbul'un göbeğinde tek bir kare film çektiniz mi? kraldan çok kralcı olmanın verdiği gazla çekim izni soran güvenlik görevlileriyle nasıl başa çıkabilirsiniz?
bunu diyen bunu da dedi:
(bkz: gurmeler kötü yemek yaparlar)
yönetmene ben de seni beğenmedim deme hakkını tanıyan cümledir.
bi siktir git !
gereksiz ve saçma bir bakış açısı. daha tek bir ayakkabı imal etmeden ayakkabı beğenmemek, tek bir gömlek dikmeden gömlek beğenmemek, hiç inşaat yapmadan daire beğenmemek... pff.
(bkz: türk filmlerine karşı önyargılı olmak)
--spoiler--
jose mourinho: iyi jokey olmak için,önceden at mı olmak gerekir?
--spoiler--
yönetmendir. tek kare film çekmeden projeyi rafa kaldırarak beğenmedim diyen insandır aynı zamanda...
sinan çetin ve rafa kalkan, hatta rafa kalkmaya fırsat bile bulamadan unutulan projeleri en iyi örnektir.