bugün

yalnızlığa alışmak ve ileride kendi kendine yetebilmek.
el üstünde tutulursunuz. "ol" dediğiniz şey aileniz tarafından oldurulur. tadından yenmez bir durumdur. eğer tek çocuksanız ayrıcalıklı ve elit birisinizdir. başkaları evinde çikolata için kardeş kardeşe kavga ederken siz bunlara elinizde bir bardak cappucino ile gülüp rahatlarsınız. "kaderinize küsün veletler mızmız veletler" der geçersiniz.

dünyanın en güzel duygularından biridir.
ileride miras bölünmeyecektir. *
şaka bir yana, güzeldir tek çocuk olmak, kardeş mardeş yoktur evde sorun yaratan.. el üstünde tutulursunuz.
en güzel avantajı miras sonrası arası açılan kardeşler olmayacaktır.
kardeş denilen sorunsalı hiç bilmemektir.*
koşullara bağlı olarak değişkenlik gösteren kimi zaman zarar kategorisine de girebilen faydadır.
(bkz: yalnızlık) hatta ve hatta
(bkz: yalnızlık ömür boyu)
zararları karşısında pek bir anlam ifade etmeyen faydalar:

şöyle ki:
-ekmek almak için bakkala hep siz gönderilirsiniz
-babanın arabasını hep siz yıkarsınız
-veledlerle kavga esnasında karşı tarafa göz dağı verebilcek bir büyük kardeşiniz yoktur
-her istediğinizde bakkala gönderebileceğiniz küçük bir kardeşiniz yoktur
-tehdit ederek para sızdırabileceğiniz sizden büyük bir kardeşiniz yoktur
-anlamadığınız dersler konusunda yardım isteyeceğiniz biri yoktur
-okula yalnız gidip yalnız gelirsiniz
-anne-baba da çalışıyorsa akşama kadar koskoca evde yapayalnızsınıdır
-büyüdüğünüz zaman dertleşebileceğiniz, sizi hep kollayan bir abiniz bir ablanız yoktur.
-ileride çocuklarınızın amca, dayı, hala, teyze diyebileceği kimsesi olmayacaktır belki de.
ailenin çocuk için ayırdığı bütçe bölünmeden tek bir kişi için harcanır. * *
hayatın boyunca anne tarafından kardeşinin yaptığı olumsuz davranışı senden öğrendiği gibi bir bahaneyle suçlanmamanı sağlayacak fayda.
aileniz gözünüzün içine bakar. yalnızlığa alışıksınızdır sonraları yalnız kaldığınızda koymaz ama daha çok yazılacak şey için
(bkz: tek cocuk olmanin zor yanlari)
mutlaka bir odanız olur.
yalnız olmak, kendine ait olan herşeyi kendinle paylaşmak, hep ben diyebilmektir.
para akışının devamlı sizin üzerinizden olması ve de bayramlarda bütün parsayı tek başınıza toplanıza sebep olmasıdır.
daha cok ilgi gormektir. fakat ben bu ilgiyi anamdan babamdan gormedim. anam vefat etti ben babannemde kaldim. o ilgiyi babannemden gordum.
çocukken, üstünde türlü deneyler yapılacak bir kardeşe sahip olunmadığı için kişi kendini, bitki, börtü, böcek, kedi, köpek, kuş gibi bir çok hayvana adayarak doğayı tanır.
7 yaşımdayken bok varmış gibi kardeş isteğine onay verip erken yaşta bıraktığım özel ilgi alakadır.
fayda mı bilmem ama çok yalnız kalırsınız evde bir ses olsun istersiniz. yatağınız da gecenin bir vakti ağlarken birisi neyin var deyip derdinizi ona paylaşmanızı istersiniz. bunlar fayda ise tabi.
ileriye dönük düşünürsek; miras olduğu gibi cepte. *
başka kardeşi olmadığı için tek çocuk kimseyi kıskanmaz.
tek çocuğun iyi bir eğitim alma ihtimali daha yüksektir.
tek çocuklu aileler daha kolay mobil olur.
günler işler için, anne ve babanın daha fazla zamanı olur.
ekonomik açıdan avantajlıdır.
tek çocuklu aile çevreye daha az verir.
tek çocuğun kendisine ait odası olur.
tek çocuk bütün sevgi ve ilgiyi kendisinde toplar.
tek çocuğun istediği mesleği seçme ihtimali daha yüksektir.
tek çocuklu ailenin maddi zorluk yaşaması daha düşüktür.
tek çocuklu aileler nüfusun artmasını engelleyebilir.

tek çocuklu ailelerin olumlu yönleri olumsuz yönlerinden daha fazla sanki. devletin aileleri desteklemesi durumunda bu özellikler değişiklik gösterebilir.
Büyüyünce istediğiniz her şey anında olmayınca hayatın tel çocuklara göre olmadığını anlamak.
Derdini anlatacağın bir ablanın olmaması,
Şakalaşacağın bir abinin olmaması,
Şefkat gösterecek bir kardeşin olmaması gibi olumsuzluklar vardır.
Fayda yoktur.
Sonradan tek çocuk olmayı ayrı tasnif edilmelidir. Lakin adana acısı yanında az az kalır
Ne var ne yok size kalıyor. Bölünme yok oh mis. Evet.
Bütün aile Size bebek muamelesi yapar.