bugün

--liverpool--
sana tecavüz eden adamın gözlerini anlat bana; o gözler kafanın içinde yeniden canlandığında, ne yapmak istediğini söyle... arzu mu vardı tecavüzcünün gözlerinde, öfke mi, intikam mı? mutluydu, diyebilir misin o gözlerin sahibi için?

bu soruları bir çocuk bile bu kolaylıkla soramaz. tecavüz konuşulmaz çünkü. biz, tecavüzün, cinayetten de korkunç olduğunu biliriz içten içe; öyle öğrendik, öyle kabullendik.

sana tecavüz eden adam, zevk mi alıyordu bundan, yoksa gizlice acı mı çekiyordu? bir psikiyatristin, bu soruyu hastasına sorduğunu biliyorum ben. iyileşmenin tek yolunun, “anlatmak” olduğuna inanan kadın, iyileşmenin nasıl bir şey olduğunu bilmeyen kadına soruyordu: “zevk mi duyuyordu tecavüzcün, acı mı... söyle bana.” tecavüz ânını asla hatırlamak istemeyen “hasta” susuyordu. o sustukça, eğer hatırlamazsa, asla unutamayacağını söyleyen “doktor” konuşuyordu: “anlatmalısın. aşmak için anlamalı; anlamak için anlatmalı, öfkelenmeli, ağlamalısın.”

--liverpool--

ardından sinir krizi geçirdi mağdur. ağzından salyalar akıtarak herkese her şeye, sövgüler yağdırdı. baygınlık geçirdi ardından, nafile çırpındı...
21.yy metalaşan "nevroz" olmaktadır.
yine erken boşalacak korkusu.
nevrotik derece de sağlık sorunu yaşayabilir. genellikle insanın o derin içselliğine aykırı olması üzüyor.
ayrıca tecavüz esnasında; beynen mutsuz olsan bile fiziken kadının ıslanması, arzulaması ve zevk alması yüzünden iki taraftan yapılan baskılar kadını ruhsal bir çöküşe iter. beynin ve düşüncelerin hayır derken; fiziksel olarak vücudun isteklenmeye başlıyor.

bu onu derin bir acıya ve kedere iter. çünkü bitince her şey geriye yine sadece düşünceler kalacak. bu da kadını çok daha nevrotik bir evreye getiriyor.
çok ağırdır.

tlc' de bir program var." ağır yaşamlar". program obeziteyle mücadele eden 250- 300 kiloya ulaşmış insanların zayıflama mücadelelerini anlatıyor.

kadın hastaların çoğu çocukken tacize, tecavüze uğramış, unutmak için, kendilerini mutlu hissetmek için yemeğe sarılmış insanlardan oluşuyor. aldıkları kilolar hayatlarını mahvetmiş, sağlıkların olmuşlar.

bu örneklerden anladığımız şu; tecavüze uğrayan kişi profesyonel yardım almazsa çok ciddi sorunlar yaşıyor. eğitim hayatı, iş hayatı, sosyal ilişkileri bozuluyor. mutlaka ama mutlaka yardım almaları, bu durumla yüzleşmeleri gerekiyor.
güncel Önemli Başlıklar