1. 1.
  karatahtaya yazı yazmaya yarayan, böyle konsantre un gibi, bulaşıcı bir şey.
  2 ... zibidi
 2. 2.
  (bkz: tebeşir tozunun ateş çıkarma olayı)
  1 ... yıllaryılı
 3. 3.
  tozunun çok yutulmasıyla bilgi dünyasının gelişeceğine inanılan ilkel bir yazım aracı
  2 ... nuhkkor
 4. 4.
  türkiye'de, öğretmenlerin 1990lı yılların sonuna kadar arka sırada konuşan öğrencilere fırlattığı ilkel yazma ve disiplin aracıdır. çeşitli renkleri mevcuttur. çok renkli olanları genel olarak liselerdedir. tebeşir kalmayan sınıflarda yan sınıftan çalınan rengarenk tebeşirler kullanılır. kimi çakallar tozunu yutarak hastalık icad ederler ve sevk alıp okuldan uzarlar. her daim yararlı bir cisimdir. ali ata bakı biz ondan öğrendik...
  3 ... paleface
 5. 5.
  ezildikten sonra suya katılması ve suyun karıştırılmasından sonra içilmesi halinde ateş çıkartan madde.
  1 ... legend of the stranger
 6. 6.
  genelde sınıflarda öğrenciler için, birbirlerine fırlatma aracı olarak kullanılır. bu nedenle sınıfta çoğu zaman bulunmaz. atılırken yakalanan öğrenciye 1 kutu alınması söylenir. eğer yakalanmadıysa ders başlamadan nöbetçi öğrenci memurdan almaya gönderilir.
  ... gift
 7. 7.
  artık pek kalmasa da bazı okullarda hala kullanılan kara tahtaya yazı yazma aracı. ayrıca bazı öğrenciler (bkz: prince of darkness) tebeşiri yiyerek ateşlerini çıkarır ve müdürün yanına gider, müdür de vah vah yanıyorsun yavrum sen der ve onu eve gönderir. *
  ... headacheda
 8. 8.
  mikrop barındırmadığı,herhangi bir zararı olmadığı için istediği kadar bulaşşsın umurda olmayan,kara tahtaya(yeşil)yazı yazmaya yarayan,eğitim öğretim materyallerinin vazgeçilmezi.
  ... olips
 9. 9.
  http://www.tebesir.com
  1 ... mürekkep
 10. 10.
  bir çok öğrencinin adam olmasında yardımcı olmuş,eski bir emektar.her ne kadar yerini keçeli kaleme bıraksalarda tebeşirin yeri her zaman farklı kalıcaktır.
  ... efe misin